Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Marsjański poligon doświadczalny Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk)

Article Image
Szczypta Marsa na Ziemi, czyli wyścigi łazików marsjańskich ponownie zagościły na Politechnice Świętokrzyskiej (PŚk) w Kielcach. Najlepsze drużyny świata stanęły w szranki w zawodach robotów marsjańskich. Jest to wyjątkowy poligon doświadczalny dla konstruktorów maszyn oraz szansa by zaistnieć w branży kosmicznej.

Pole marsjańskie na którym walczą roboty, jest zbudowane w taki sposób, aby było możliwe testowanie możliwości łazików pod każdym względem. Podczas konkurencji muszą poradzić sobie ze stromymi zboczami i glebą, w której łatwo mogą się zakopać, wymijając przeszkody stworzone z głazów. Podczas startu wszystko jest możliwe. Drużyna musi być przygotowana na różne scenariusze, np. awarię sprzętu, brak łączności czy niespodziewany upadek. Mimo presji czasu i stresu mistrzowie są w stanie wyjść z każdej opresji. Polscy studenci od wielu  lat zajmują czołowe miejsca w konkursach marsjańskich łazików.

Branża kosmiczna szybko się rozwija i wciąż potrzebuje nowych rąk do pracy. W Polsce działa ok. 350 firm z sektora kosmicznego. Blisko 60% pracodawców ma trudności ze znalezieniem pracowników. Zwiększenie inwestycji w sektor kosmiczny jest istotnym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W ciągu następnych kilku lat polski sektor kosmiczny może stać się wyróżnikiem Polski na międzynarodowych rynkach.

Polskie firmy podbijają kosmos w obszarach m.in. robotyki, mechatroniki, a także systemów komunikacji satelitarnej. W ostatnich 10 latach pozyskały kontrakty na kwotę 140 milionów euro. Polska aparatura była na 80 misjach. Rodzime firmy chcą zapewniać nie tylko wysokiej jakości komponenty, ale i całe systemy, a nawet pojazdy kosmiczne. Do 2030 r. polski sektor ma szansę zdobyć 3% udziału w europejskim rynku.

Więcej informacji pod adresem: tu.kielce.pl

Wideo
Firma: Politechnika Świętokrzyska (PŚk)
Tematyka materiału: branża IT, Kielce, łaziki marsjańskie, Politechnika Świętokrzyska, sektor kosmiczny, wyścigi marsjańskie
AUTOR
Źródło
tu.kielce.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"