Pole marsjańskie na którym walczą roboty, jest zbudowane w taki sposób, aby było możliwe testowanie możliwości łazików pod każdym względem. Podczas konkurencji muszą poradzić sobie ze stromymi zboczami i glebą, w której łatwo mogą się zakopać, wymijając przeszkody stworzone z głazów. Podczas startu wszystko jest możliwe. Drużyna musi być przygotowana na różne scenariusze, np. awarię sprzętu, brak łączności czy niespodziewany upadek. Mimo presji czasu i stresu mistrzowie są w stanie wyjść z każdej opresji. Polscy studenci od wielu lat zajmują czołowe miejsca w konkursach marsjańskich łazików.
Branża kosmiczna szybko się rozwija i wciąż potrzebuje nowych rąk do pracy. W Polsce działa ok. 350 firm z sektora kosmicznego. Blisko 60% pracodawców ma trudności ze znalezieniem pracowników. Zwiększenie inwestycji w sektor kosmiczny jest istotnym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W ciągu następnych kilku lat polski sektor kosmiczny może stać się wyróżnikiem Polski na międzynarodowych rynkach.
Polskie firmy podbijają kosmos w obszarach m.in. robotyki, mechatroniki, a także systemów komunikacji satelitarnej. W ostatnich 10 latach pozyskały kontrakty na kwotę 140 milionów euro. Polska aparatura była na 80 misjach. Rodzime firmy chcą zapewniać nie tylko wysokiej jakości komponenty, ale i całe systemy, a nawet pojazdy kosmiczne. Do 2030 r. polski sektor ma szansę zdobyć 3% udziału w europejskim rynku.
Więcej informacji pod adresem: tu.kielce.pl