Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Taki zwyczajny zasilacz... Część 10 – LM317 pod lupą (odpowiedzi impulsowe)

W poprzednim odcinku zbadaliśmy odpowiedzi impulsowe szeregu zasilaczy, przetwornic i stabilizatorów. Większość nie zachwyciła swoimi parametrami, a niektóre zaprezentowały się wręcz fatalnie. Bliska ideału wydała się odpowiedź stabilizatora LM317, pokazana na rysunku 1.
Article Image

Niestety, rysunek ten nie mówi całej prawdy o LM317. Stabilizator ten jest o wiele szybszy od wcześniej badanych zasilaczy. Przy długich impulsach o czasie trwania około pół sekundy oscyloskop nie potrafi wykryć i zobrazować krótkich zakłóceń. Dlatego trzeba zdecydowanie skrócić impulsy prądu i rozciągnąć obraz – wtedy zobaczymy, co tak naprawdę dzieje się na początku i końcu każdego stromego impulsu.

Rys.1 Stabilizator LM317 - odpowiedź impulsowa

LM317 pod lupą - odowiedzi impulsowe

Rysunek 2 pokazuje w innej skali czasu odpowiedź badanego stabilizatora LM317 o ustawionym napięciu wyjściowym 12V w wersji bez żadnego kondensatora wyjściowego na impuls prądu 1A. Czas trwania impulsu jest niewiele większy od 10 mikrosekund, co nie jest istotne, ale pozwala pokazać na jednym obrazku początek, i koniec impulsu. Widzimy, że nagłe pojawienie się prądu obciążenia 1A chwilowo zmniejsza napięcie wyjściowe aż o około 6V, czyli o –50% w stosunku do napicia spoczynkowego 12V!

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Tematyka materiału: stabilizator, LM317
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2020
Udostępnij
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"