Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Taki zwyczajny zasilacz... Część 5 – Zakłócenia impulsowe

W ostatnim odcinku opisane były kłopoty, wynikające z obecności w układzie zasilacza małej przetwornicy. Problem samowzbudzenia został odłożony na bok. Najpierw trzeba dokładnie zbadać kwestie negatywnego wpływu zastosowanej przetwornicy.
Article Image

Skuteczność stabilizatora

Moje zdziwienie wywołał fakt, że na wyjściu półtoraamperowego stabilizatora LM317, ustawionego na napięcie 5,5V, pojawiły się zaskakująco duże tętnienia, ponad 300mVpp.

Od początku spodziewałem się różnych kłopotów, więc przezornie zrealizowałem moduł zasilacza z przetwornicą na oddzielnej płytce wtykanej w płytkę główną. Po wyjęciu tego modułu zasilacza zmierzyłem tętnienia na wyjściu stabilizatora U1 LM317 według rysunku 1.

Rys.1 Układ ze stabilizatorem LM317

Oczywiście były zaskakująco duże. Pomyślałem, że może przypadkiem trafiłem na jakiś felerny egzemplarz przetwornicy 5V/±15V. Jednak trzy inne egzemplarze (bez obciążenia ich wyjść) spowodowały podobne tętnienia, co pokazuje rysunek 2a. Sprawdziłem też inne posiadane małe przetwornice. Rysunek 2b pokazuje przebieg na wyjściu LM317 przy dołączeniu przetwornic produkcji QLT (QDC1S-0524S i QDC1S-0505S). Nieco mniejsze były tętnienia po dołączeniu przetwornicy Aimtec AM1S-0505SZ (rysunek 2c)...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Tematyka materiału: przetwornica, stabilizator, zakłócenia, filtr
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich luty 2020
Udostępnij
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"