Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Taki zwyczajny zasilacz... Część 6 - Parametry dynamiczne

Article Image
W poprzednim odcinku badaliśmy i zwalczaliśmy zakłócenia wprowadzane przez małą przetwornicę. Okazało się, że nawet taka mała przetwornica daje na ekranie oscyloskopu znaczące zakłócenia. Niektóre nie są groźne, bo nie pochodzą z zasilacza, ale przez pole elektromagnetyczne i przewody przedostają się do sondy oscyloskopu i mogłyby fałszować pomiary.

Prostym sposobem ich minimalizacji wydaje się odsunięcie przetwornicy od głównej części naszego zasilacza. Wykonałem odpowiedni czteroprzewodowy przedłużacz o długości ponad pół metra. Przy okazji przeniosłem obwody źródła prądowego na płytkę główną. Widać to na fotografii 1.

Fot.1 Płytka główna z obwodami źródła prądowego

Niestety, po dołączeniu do zacisków wyjściowych zasilacza sondy oscyloskopu na ekranie nadal widać było zakłócenia o częstotliwości powtarzania około 128kHz. Jak pokazuje rysunek 2, były to paczki przebiegów o częstotliwości rzędu 20MHz. Nie pochodziły więc z naszego zasilacza, który aż tak szybki nie jest. Zakłócenia te przedostawały się do oscyloskopu z przetwornicy oddalonej jakieś pół metra głównie za pomocą przewodów przy współudziale obwodów masy i uziemienia.

Do tego problemu wrócimy, ale ja na razie odłączyłem przetwornicę i jako źródło górnego napięcia pomocniczego wykorzystałem stary 12-woltowy zasilacz wtyczkowy z klasycznym transforma...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: zasilacze
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
kwiecień 2020
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"