Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Taki zwyczajny zasilacz... Część 1 – Rozważania ogólne (stabilizator liniowy)

Przez ostatnie kilka lat oblicze elektroniki poważnie się zmieniło i dziś bezapelacyjnie dominują zasilacze i przetwornice impulsowe. Jednak w ramach cyklu nadal będziemy zajmować się realizacją stabilizatora liniowego.
Article Image

A dlaczego zasilacza liniowego, a nie nowocześniejszego impulsowego?

Podstawową zaletą zasilaczy impulsowych jest ich wysoka sprawność energetyczna, co pozwala stosować małe radiatory, a czasem nawet radiatory można zupełnie wyeliminować. Owszem, to ogromnie ważna, ale w sumie jedyna zaleta zasilaczy impulsowych. Generalnie mają one gorsze parametry, bywają kapryśne, a ich podstawową wadą są wytwarzane zakłócenia. Wprawdzie w większości zastosowań te zakłócenia nie są problemem, ale inaczej jest w laboratorium.

Często zasilacze impulsowe zakłócają pracę sąsiednich czułych urządzeń i dlatego należy ograniczać, a wręcz eliminować obecność zasilaczy impulsowych w laboratorium. Ponadto zasilacze impulsowe z natury na wyjściu zawierają tętnienia o dużej częstotliwości.

Fot.1 Lekki impulsowy zasilacz PS3010 (30V, 10A)

Warto zwrócić uwagę, że dziś najtańsze zasilacze warsztatowe zawierają przetwornice impulsowe, natomiast zasilacze droższe, lepsze, nadal są zasilaczami liniow...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Tematyka materiału: zasilacz impulsowy, stabilizator liniowy
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2019
Udostępnij
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"