Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zasilanie do twojego projektu, część 2. Transformatory i prostowniki

Article Image
Twój projekt jest ukończony i gotowy do działania, ale praca nie jest zakończona, dopóki nie znajdziesz odpowiedniego źródła zasilania. Może to być tak proste, jak wybór zasilacza sieciowego o odpowiedniej mocy, lub tak złożone, jak zaprojektowanie zasilacza impulsowego z wieloma wyjściami i podtrzymaniem bateryjnym. W drugiej części serii naszych artykułów przedstawiamy konwencjonalne (liniowe) zasilacze i trzy bloki, które współpracują ze sobą w celu wytworzenia prądu stałego na wyjściu przy zasilaniu z sieci prądu przemiennego. Nasz Praktyczny Projekt to prosty zasilacz prądu stałego o napięciu 18 V i natężeniu 0,5 A. Ten poręczny moduł został zaprojektowany do użycia w połączeniu z kilkoma przyszłymi projektami, w tym z zasilaczami stanowiskowymi stałej i zmiennej mocy oraz zasilaczem wysokiego napięcia opartym na technologii impulsowej.

W części 1 wspomniano, że problem przekształcania prądu przemiennego na prąd stały można rozwiązać za pomocą technik konwencjonalnych (liniowych) lub z wykorzystaniem technologii impulsowej. W drugiej części skupimy się na technikach liniowych, pozostawiając techniki przełączania na późniejszą część serii.

Konwersja prądu przemiennego na prąd stały

Uproszczony schemat blokowy podstawowego liniowego zasilacza prądu stałego jest pokazany na rysunku 2.1. Ponieważ na wejściu sieciowym prądu przemiennego występuje stosunkowo wysokie napięcie (zwykle 115 V lub 230 V), do obniżenia napięcia wejściowego do wartości odpowiedniej do konwersji na prąd stały stosuje się transformator obniżający napięcie o odpowiednim stosunku uzwojeń. Napięcie prądu przemiennego z uzwojenia wtórnego transformatora jest następnie prostowane w celu uzyskania napięcia o pojedynczej polaryzacji (niewygładzonego) prądu stałego, który jest następnie wygładzany i filtrowany przed podaniem do układu stabilizującego napięcie wyjściowe i utrzymującego je na żądanej wartości. Stabilizator zapewnia, że napięcie wyjściowe pozostaje w miarę stałe pomimo zmian zarówno prądu obciążenia, jak i napięcia sieci zasilającej (patrz część 1). W tej części zajmiemy się pierwszymi trzema etapami procesu konwersji – stopniowym zmniejszaniem, prostowaniem i wygładzaniem – pozostawiając stabilizację na następny miesiąc.

Rysunek 2.1. Schemat blokowy prostego liniowego zasilacza prądu stałego
Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
maj 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"