Akumulatory
Akumulatory są idealnym źródłem zasilania dla małych, lekkich i przenośnych urządzeń elektronicznych. Mogą być również przydatne jako zasilanie rezerwowe, gdy podstawowe zasilanie, takie jak sieć AC, zawiedzie. Akumulatory to elementy do przechowywania energii, które przekształcają energię elektryczną w energię chemiczną (podczas ładowania) i energię chemiczną w energię elektryczną (podczas rozładowywania). Składają się one z pojedynczych ogniw, które mają napięcie od 1,2 V do 3,7 V. Zestawy akumulatorów są więc wykonywane z kilku szeregowo połączonych ogniw w celu zapewnienia wyższego napięcia wyjściowego niż byłoby to możliwe z pojedynczego ogniwa.
Ogniwa pierwotne i wtórne
Ogniwa należą do jednej z dwóch głównych kategorii: ogniw pierwotnych, które kończą swój żywot po wyczerpaniu się ich energii chemicznej, lub ogniw wtórnych, w których reakcja chemiczna może być odwrócona, więc w konsekwencji mogą być wielokrotnie ładowane. Ogniwa alkaliczne (i starsze ogniwa Leclanché) są przykładem pierwszego typu, natomiast ogniwa niklowo-kadmowe (Ni-Cd) i niklowo-wodorkowe (Ni-MH) są przykładem drugiego.
Pojemność
Pojemność akumulatora to ilość energii elektrycznej, którą może on dostarczyć i jest po prostu iloczynem jego znamionowego prądu rozładowania (A) i znamionowego czasu rozładowania (godziny). Pojemność podaje się zwykle w amperogodzinach (Ah) lub miliamperogodzinach (mAh). Pojemność akumulatora jest w pewnym stopniu zależna od szybkości rozładowania i dlatego, aby była ściśle określona, parametr amperogodzin powinien być podany dla określonej szybkości rozładowania (np. 2500 mAh dla prądu rozładowania 500 mA w okresie pięciu godzin). W zależności od przewidywanego zastosowania, ogniwa są często przeznaczone na okresy rozładowania wynoszące od 2 do 16 godzin.