Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Transformator - czy załączanie 'w zerze' jest dobrym rozwiązaniem?

Article Image
W grudniowej Skrzynce Porad zamieszczone były informacje na temat problemu włączania transformatorów do sieci energetycznej. Podane tam były uproszczone i skrócone wyjaśnienia oraz informacja, że optymalne jest włączanie transformatora w szczycie napięcia sieci.

Jeden z Czytelników od razu zareagował na to, co było przedstawione w styczniowej rubryce Poczta: 

(...) Wielkie moje zdziwienie wzbudziło zalecenie, aby transformatorów nie załączać przy przejściu napięcia przez zero, a przy maksimum sinusoidy. Dla prądu zmiennego obowiązuje zależność I=U/Z, a więc przy przejściu przez zero nie dzieje się nic, nie ma napięcia, nie ma prądu. Skutki załączania w dowolnym miejscu sinusoidy znają zapewne wszyscy budujący układy tyrystorowe z regulacją fazową, generujące bardzo kłopotliwe do usunięcia zakłócenia impulsowe. Tam, gdzie to jest możliwe, stosuje się sterowanie grupowe i w tym celu opracowano układy (optotriaki) z załączaniem w zerze np. MOC3042 itp.

Przekonanie, że układy elektroniczne najlepiej włączać w momencie przejścia napięcia sieci przez zero, rzeczywiście ma mocne podstawy, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Zdrowa logika podpowiada, że gdy nie ma napięcia, to nie ma i prądu, a dołączenie obciążenia w chwili, gdy napięcie jest...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich luty 2019
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"