Powielacze napięcia
Proste prostowniki jednopołówkowe i dwupołówkowe, które poznaliśmy w części 2, można łatwo zmodyfikować i rozszerzyć ich możliwości w celu wytworzenia wielokrotności podstawowego napięcia wyjściowego DC. Na rysunku 6.1(a) znajduje się prosty układ jednopołówkowego podwajacza napięcia.
Podczas pierwszej (ujemnej) połowy cyklu wejściowego napięcia zasilania AC, D1 przewodzi i ładuje C1 do ujemnego szczytowego napięcia wtórnego (pomniejszonego o spadek napięcia 0,7 V na diodzie D1). To dodatnie napięcie pojawia się na anodzie D2, która następnie przewodzi w drugiej (dodatniej) połowie cyklu, ładując C2 do podwójnego zastosowanego napięcia szczytowego (pomniejszonego o spadek napięcia przewodzenia związany ze spadkiem na diodach D1 i D2). Przy sinusoidalnym napięciu wejściowym AC, dwóch diodach 1N4001 i napięciu wtórnym RMS wynoszącym VS, szczytowe napięcie DC pojawiające się na obciążeniu (RL) będzie wynosiło w przybliżeniu:
VOUT=(2×1,4×VS)–(2×0,7 V)=2,8 VS–1,4 V
Zauważ, że współczynnik 1,4 zamienia wartość RMS na wartość szczytową (ściślej mówiąc współczynnik ten wynosi √2=1,4142...). Tak więc, przy transformatorze dostarczającym 12 V RMS po stronie wtórnej, można oczekiwać, że napięcie wyjściowe bez obciążenia wyniesie około 32 V (przy niskich prądach obciążenia, do około 50 mA). Alternatywny układ podwajacza napięcia jest pokazany na rysunku 6.1(b). Układ ten oferuje lepszą wydajność niż pokazany na rysunku 6.1(a), ponieważ każda z diod przewodzi przez inną połówkę cyklu z uwzojenia wtórnego (działa raczej jak prostownik dwupołówkowy niż jednopołówkowy). Przy napięciu wtórnym 24 V RMS, układ ten dostarczy około 65 V przy prądzie obciążenia do 50 mA.