Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Głos praktyka. Praktyczne techniki przekształcania pomysłów w projekty. Wprowadzenie do technologii montażu powierzchniowego, część 2

Article Image
Kontynuujemy temat rozpoczęty w EdW 04/2023. Przyjrzymy się bliżej elementom SMD (elementy do montażu powierzchniowego), a konkretnie jak je wybrać, kupić i używać. Zaczynamy od elementów pasywnych; a w następnym odcinku zajmiemy się bardziej skomplikowanymi elementami – tranzystorami i układami scalonymi.

Opór jest daremny!

Istnieje wiele korzyści z konstruowania układów z wykorzystaniem elementów SMD. Stosowane głównie w wielkoseryjnych produktach elektroniki użytkowej, są często tańsze niż ich odpowiedniki do montażu przewlekanego, co wynika po prostu ze skali wykorzystania SMD. Z tego samego powodu wiele interesujących komponentów jest dostępnych tylko w obudowach do montażu powierzchniowego, ponieważ zostały one opracowane do konkretnych zastosowań wielkoseryjnych. Kolejną korzyścią dla hobbystów jest to, że nie trzeba wiercić otworów w płytce drukowanej, aby je zamontować, a ponieważ nie potrzeba otworu przechodzącego przez płytkę drukowaną, to można zmieścić więcej komponentów na płytce – jeśli jesteś wystarczająco odważny, aby wykonać dwustronny montaż komponentów. Jest jednak jedna poważna wada: rozmiar. Elementy SMD są małe, czasami absolutnie malutkie, więc stanowią wyzwanie dla osób niedoświadczonych w lutowaniu ręcznym. Przyjrzyjmy się niektórym szczegółom, zaczynając od najprostszych elementów – rezystorów.

Rezystory SMD występują w różnych obudowach. Ich oznaczenie pochodzi od wymiarów, dwóch cyfr dla długości i dwóch dla szerokości, przy czym liczby te są wielokrotnością 10 tysięcznych cala. Na przykład, obudowa 0805 mierzy 0,08 cala × 0,05 cala. Rysunek otwierający artykuł pokazuje rezystory w rozmiarach 1206, 0805, 0603, 0402 i 0201. Jeśli dobrze się przyjrzysz, możesz zauważyć element 01005, który zepchnęliśmy na bok (łobuziak – za złamanie konwencji nazewnictwa obudów). Dla kogoś początkującego w lutowaniu SMD i z dobrym wzrokiem 0805 jest rozsądnym punktem wyjścia; autor woli używać 0603, jako że z czasem stają się one nie trudniejsze do lutowania, ale oferują dużą oszczędność miejsca, co jest ważne, gdy próbujesz zaprojektować małe płytki. Większe rozmiary obudów, takie jak 1206 są używane tylko wtedy, gdy potrzebna jest większa moc (1/4W). Wraz ze zmniejszeniem rozmiaru zmniejsza się maksymalne napięcie robocze, po prostu dlatego, że zmniejsza się odstęp między końcówkami elementu. Rezystor 0805 jest dobry do 150 V, ale obudowa 0603 jest ograniczona do 75 V. Rzadko jest to problem w projektach hobbystycznych, ale trzeba go zrozumieć i zapamiętać.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: elementy do montażu powierzchniowego, SMD, tranzystory, układy scalone
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
lipiec 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"