Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Głos praktyka. Praktyczne techniki przekształcania pomysłów w projekty. Wprowadzenie do technologii montażu powierzchniowego, część 3

Article Image
W poprzednim odcinku przyjrzeliśmy się, jak wybierać komponenty SMD (surface-mount device) do projektów. Zaczęliśmy od najprostszych elementów biernych, takich jak rezystory i kondensatory. W ostatnim odcinku tego cyklu artykułów przejdziemy do bardziej skomplikowanego zadania, jakim jest wybór układów scalonych i tranzystorów.

Po pierwsze, obalmy powszechny mit. SMD nie są „inne” od elementów przewlekanych; w większości przypadków elektronika wewnątrz komponentu, ten kawałek krzemu, na którym zbudowany jest układ scalony, czy tranzystor, jest identyczny. Różnica polega po prostu na obudowie, w jakiej są dostarczane, oraz na końcówkach, które łączą ten kawałek krzemu ze światem zewnętrznym. Możesz zapytać: „Dlaczego mają różne rozmiary obudów?”. Jest kilka powodów.

Obudowy

Komponenty przewlekane są popularnym wyborem dla inżynierów od dziesięcioleci, ponieważ są logicznym ulepszeniem wcześniejszych technologii opartych na rozwiązaniach okablowania punkt-punkt z ery lamp elektronowych. W miarę obniżania napięć roboczych w układach z setek woltów (przy użyciu lamp) do 12 V lub niższych w nowoczesnych układach tranzystorowych, wielkość obudów komponentów mogła być zmniejszona; jednym z powodów było to, że układy nie wymagały dużych szerokości ścieżek i odstępów w celu uniknięcia przebicia napięciowego. Tak jak ulepszenia w technologii półprzewodników przyniosły niższe napięcia robocze, tak samo zmniejszyły pobór prądu, przynajmniej w przypadku urządzeń cyfrowych. Kilka szczególnych elementów półprzewodnikowych nadal przełącza wysokie napięcia i duże prądy, ale są one rzadko stosowane w praktyce hobbysty.

Obniżenie napięcia i poboru prądu przez elementy spowodowało również zmniejszenie średnicy przewodów łączących powierzchnię krzemu z pinami w obudowie elementu. Skoro obwody, do których podłączane są te elementy mają cienkie ścieżki, to również obudowy, w których umieszczane są te elementy, mogą być małe. Fotografia otwierająca pokazuje dla przykładu – BC547 w znanej obudowie TO92, a także w obudowie SMD SOT23. Ten sam element, ale połączenia z końcówkami obudowy są różne. Jak widać na fotografii 1, oba zdjęcia obudów z fotografii otwierającej nie są pokazane w tej samej skali! Oba te tranzystory są nadal produkowane w dużych ilościach i na oba jest duże zapotrzebowanie.

Fotografia 1. Tranzystor SMD w rzeczywistych wymiarach

Dlaczego więc znacznie mniejszy i tańszy wariant SMD nie sprawił, że starszy element w wersji przewlekanej nie stał się przestarzały, tak jak lampy elektronowe? Komponenty przewlekane nadal mają duży udział w globalnym przemyśle elektronicznym. Stare projekty produktów wykorzystujące komponenty przewlekane nadal działają, nadal są wartościowe, więc po co zmieniać? Przykłady obejmują automaty biletowe na stacjach kolejowych, elektroniczne bramki dostępu i systemy alarmów przeciwpożarowych, aby wymienić tylko kilka. Jak mówi powiedzenie: „Jeśli coś nie jest zepsute, nie zmieniaj tego!” i na całym świecie jest wiele systemów elektronicznych, które zostały zaprojektowane 30 lat temu i nadal mają wartość użytkową.

Istnieją pewne szczególne przypadki, w których komponenty przewlekane wciąż dominują w nowoczesnych projektach. Głównym przykładem są systemy wysokoenergetyczne, gdzie tranzystory przełączające bardzo duże prądy, takie jak regulatory ogrzewania, wymagają grubych przewodów do przepuszczania dużych prądów. Jednak dla większości projektów hobbystycznych, obsługa bardzo dużych prądów rzadko jest wymogiem projektowym.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Wprowadzenie do technologii montażu powierzchniowego, Obudowy, Zapotrzebowanie na SMD, Datasheets, Montaż PCB z SMD, Charakterystyka AC/DC
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich sierpień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
sierpień 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"