Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Głos praktyka. Praktyczne techniki przekształcania pomysłów w projekty. Wprowadzenie do technologii montażu powierzchniowego, część 1

Article Image
Przez te wszystkie lata, kiedy magazyn „Practical Electronics” był w obiegu – pierwszy numer ukazał się w 1964 roku – nasze projekty były oparte na szerokiej gamie komponentów elektronicznych i technik lutowania. Układy scalone nie były szeroko dostępne w 1964 roku, z pewnością nie dla hobbystów; a w pierwszych dniach lutowaliśmy elementy w powietrzu tworząc konstrukcję tak zwanego pająka. Oczywiście używaliśmy tranzystorów, ale także lamp, które były tak duże, że wymagały metalowej konstrukcji (tzw. chassis) do ich umocowania na podstawkach. W tamtych czasach niektóre projekty były w tym samym stopniu mechaniczne jak elektryczne!

Trudno jest dokładnie określić, kiedy komponenty elektroniczne zostały po raz pierwszy wprowadzone do użytku publicznego; zależy to w dużej mierze od definicji „komponentu elektronicznego”. Kondensatory w postaci butelki lejdejskiej prawdopodobnie pochodzą z XVIII wieku, działając jako prymitywne źródło energii elektrycznej – ale były ważne, ponieważ obwód nie może działać bez zasilania. Po nich pojawiły się wczesne baterie, cewki, w tym transformatory, oraz duże kondensatory płytkowe, wszystkie szeroko wykorzystywane przez naukowców, takich jak Faraday, Hertz, a później Marconi do stworzenia wczesnych technologii komunikacyjnych, takich jak telefon, transmisja danych za pomocą kodu Morse’a i radio.

Wynalezienie lam próżniowych – najpierw diod, a następnie triod wykorzystujących technologię emisji termicznej (opartej na badaniach lamp rentgenowskich i żarówek) zapoczątkowało to, co obecnie nazywamy „elektroniką”.
Druga wojna światowa była ogromnym impulsem dla rozwoju elektroniki. Masowa produkcja radioodbiorników, zastosowanie radaru i całej masy innych urządzeń stymulowały rozwój badań, które doprowadziły do ogromnej poprawy rozmiarów, jakości i ceny komponentów elektronicznych.

Wczesne zestawy

Podobnie jak dzisiaj, od dawnych hobbystów oczekiwano samodzielnego montażu układów, a zestawy firm takich jak Heathkit (które powstały w latach po II wojnie światowej) były oparte na projektach stworzonych z wojskowych nadwyżek komponentów, sprzedawanych po niskich kosztach pod koniec wojny. Instrukcje montażu Heathkita z tamtych czasów były dziełami sztuki; ich zestawy zawierały produkty od oscylatorów audio z kodem Morse’a po telewizory i oscyloskopy. Nawet 30 lat później, w latach 70., gdy dostępne były zaawansowane technologie produkcji, nowe produkty elektroniczne wciąż były oferowane w formie zestawów – komputer Acorn System 1 jest jednym z przykładów (autor wciąż ma swój). Początkowo układy były budowane z lamp elektronowych w dużych szklanych bańkach z nóżkami zaprojektowanymi dla dużych gniazd, do tego duże komponenty połączone długimi przewodami.

A narzędzia, których potrzebowaliśmy do zmontowania tych projektów były ogromne. Nie wspominając o konieczności noszenia krawata jak ten na rysunku 2! (Dla młodszych czytelników – w tamtych czasach nie było niczym niezwykłym noszenie dwu- lub trzyczęściowych garniturów przez pracowników fizycznych).

Z biegiem lat komponenty stawały się coraz mniejsze i pojawił się montaż na płytkach drukowanych. Kluczowym punktem zwrotnym dla przemysłu konsumenckiego było jednak udostępnienie komponentów do montażu powierzchniowego i zautomatyzowanych technologii produkcji.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: elementy przewlekane, elementy SMD, CAD, PCB, montaż Heathkita, Automatyzacja, montaż, lutowanie, Projektowanie podkładek lutowniczych pod komponenty, Maska lutownicza, Pasta lutownicza, Umieszczenie komponentów, Proces lutowania, Standaryzacja wielkości komponentów
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
kwiecień 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"