Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wokół Arduino: wyświetlacze graficzne cz.4 - moduły, budowa, zadania

Article Image
Obecnie największe zainteresowanie elektroników budzą małe kolorowe wyświetlacze i ekrany dotykowe. Budzą zainteresowanie, ale też liczne pytania, wątpliwości i obawy. Nic dziwnego, sytuacja rynkowa szybko się zmienia, dostępne są liczne mniejsze i większe wyświetlacze o różnych właściwościach i co ważne, mające różne, często niezbyt wygodne do wykorzystania interfejsy. W niniejszym kilkuczęściowym artykule przedstawione są różne aspekty zagadnienia, które osobom zainteresowanym rozjaśnią obraz sytuacji i pomogą praktycznie wykorzystać różne wyświetlacze i ekrany.

W trzech pierwszych artykułach z cyklu „Wokół Arduino” dotyczących wyświetlaczy graficznych dowiedzieliśmy się, że po pierwsze tak naprawdę chodzi o wyświetlacze matrycowe, zawierające x kolumn i y linii, co daje x*y pikseli na ekranie. Sterowanie matrycowe pozwala znacząco zmniejszyć liczbę niezbędnych linii sterujących, niemniej w wyświetlaczach o dużej rozdzielczości liczba linii sterujących matrycą jest duża, równa sumie x+y.

Przykładowo malutki jak na dzisiejsze czasy wyświetlacz monochromatyczny 128×64, zawierający 8192 pikseli, musi mieć 128 + 64, czyli 192 linie sterujące. Jakiś układ scalony lub kilka układów scalonych musi podać na te 192 linie odpowiednie napięcia. Na pewno potrzebne są 192 wyprowadzenia układu scalonego lub układów scalonych. Tak wygląda sytuacja od strony matrycy, ekranu.

Po drugie, wiemy już, że wyświetlacze graficzne są dołączane do mikrokontrolera za pomocą standardowych interfejsów, bardziej lub mniej popularnych, zawierających niewiele linii. Nie...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: OLED
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich luty 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
luty 2020
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"