Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wokół Arduino: wyświetlacze graficzne cz.3 - co to jest i jak działa LVDS?

W poprzednim odcinku omówiliśmy kilka interfejsów stosowanych w wyświetlaczach graficznych. Doszliśmy do problemu zakłóceń, których znaczną redukcję zapewnia LVDS.
Article Image

Obecnie największe zainteresowanie elektroników budzą małe kolorowe wyświetlacze i ekrany dotykowe. Budzą zainteresowanie, ale też liczne pytania, wątpliwości i obawy. Nic dziwnego, sytuacja rynkowa szybko się zmienia, dostępne są liczne mniejsze i większe wyświetlacze o różnych właściwościach i co ważne, mające różne, często niezbyt wygodne do wykorzystania interfejsy.

Co to jest LVDS?

Skrót LVDS to Low Voltage Differential Signalling, co oznacza niskonapięciową transmisję różnicową. Zakłócenia zmniejsza po pierwsze zastosowanie niskich napięć w linii transmisyjnej, po drugie, zastosowanie łącza różnicowego. Masa przestaje być punktem odniesienia i nie jest torem powrotnym sygnału elektrycznego. Stan logiczny wyznacza różnica napięć między dwoma żyłami łącza.

Z podobnych względów transmisja różnicowa wykorzystywana jest też w popularnym łączu RS-484 (i RS-422), gdzie linia ma postać dwużyłowej skrętki, znakomicie zmniejszającej problem zakłóceń. Teraz jednak mówimy przede wszyst...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Tematyka materiału: LVDS, MIPI, TIA/EIA-644, HDMI, DVI, USB
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2020
Udostępnij
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"