Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wokół Arduino: wyświetlacze graficzne cz.6 - schematy i przykłady

Article Image
Obecnie największe zainteresowanie elektroników budzą małe kolorowe wyświetlacze i ekrany dotykowe. Budzą zainteresowanie, ale też liczne pytania, wątpliwości i obawy. Nic dziwnego, sytuacja rynkowa szybko się zmienia, dostępne są liczne mniejsze i większe wyświetlacze o różnych właściwościach i co ważne, mające różne, często niezbyt wygodne do wykorzystania interfejsy. W niniejszym kilkuczęściowym artykule przedstawione są różne aspekty zagadnienia, które osobom zainteresowanym rozjaśnią obraz sytuacji i pomogą praktycznie wykorzystać różne wyświetlacze i ekrany.

Zgodnie z zapowiedzią, nieco bliżej przyjrzymy się najpopularniejszym dziś wyświetlaczom graficznym OLED 128×64 o przekątnej ekranu 0,96 cala oraz 1,3 cala. Jako sterownik pracuje w nich albo omówiony wcześniej układ SSD1306, albo bardzo podobny SH1106. „Surowe” moduły montowane są na różnych płytkach drukowanych, a oferta rynkowa jest bardzo szeroka.

Jak już wiemy, sterownik SSD1306, a także SH1106, oferuje do wyboru interfejsy równoległe I8080, M6800, szeregowe 3- i 4-przewodowe oraz dwuprzewodowy I2C.

Trudno znaleźć moduły „płytkowe” z interfejsem równoległym (I8080, M6800), choć i takie są produkowane – przykład pokazany na fotografii 17 pochodzi ze strony hackspark.fr.

Fot.17 Moduł „płytkowy” z interfejsem równoległym (I8080, M6800)

Jednak w zdecydowanej większości modułów „płytkowych” producent dokonał wyboru interfejsu. Powszechnie dostępne są nieco różniące się szczegółami moduły z interfejsem szeregowym SPI i/lub I2C, niektóre z wyprowadzoną linią Reset – foto...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: OLED
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
kwiecień 2020
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"