Poprawki w projekcie
Wiele elementów obudowy było drukowanych po kilka razy, a główną tego przyczyną były inkrementalne zmiany w projekcie. Panel kontrolny doczekał się dwóch większych modyfikacji: dodania wcięcia na element podświetlenia wyświetlacza LCD oraz nowych napisów. Omawiany element należy drukować z włączonymi podporami, bo inaczej otwór na enkoder nie jest drukowany poprawnie. Drobne zmiany nastąpiły też w panelu lewym – elementy, pod którymi kryją się nakrętki, uległy modyfikacji, by można je było wzmocnić. Oczywiście proces druku wymaga dodania pauzy w trakcie, przy czym należy zaznaczyć opcję utrzymania zasilania silników i zaparkowania głowicy poza drukowanym elementem. Warto też dodać następującą sekwencję poleceń do pliku G-Code, przed rozpoczęciem właściwego druku:
M84 S3600
M500
Pierwsze polecenie zwiększa czas blokowania silników do jednej godziny. Drugie zapisuje zmiany w pamięci urządzenia. W przypadku Creality Ender 3 V2 jest to konieczne, bo domyślnie timer jest ustawiony na 10 minut, co może nie wystarczyć, gdy trzeba dodatkowo obrobić otwory pod nakrętki – w dwóch przypadkach w tych otworach były nadmiarowe ilości tworzywa. Przy okazji średnica, na której opisany jest kształt nakrętki, została zwiększona z 5 mm na 5,2 mm.
Dodatkowo zmienione zostało rozmieszczenie otworów w górnej pokrywie, co wymusiło też przesunięcie otworów w bocznych panelach. Przednie wkręty zostały odsunięte o 10 mm, co odpowiada położeniu otworów tylnych. Taka modyfikacja ułatwi przy okazji montaż wtapianych tulejek gwintowanych. Boczne panele zostały wydrukowane z wypełnieniem typu „3D Cubic” z gęstością 100%, a panel górny – z wypełnieniem 50%. Panel dolny uległ dalszym zmianom: podstawa została pogrubiona, zrezygnowano też z ukrywania nakrętek – teraz są umieszczane od spodu. Zwiększono także wymiary elementów wzmacniających konstrukcję za pomocą narzędzia „Pchnij/Ciągnij”. Zmodyfikowano ponadto elementy mocujące radiator, ze względu na brak wkrętów M2,5×10 w zasobach Autora. Gałka była zmieniana kilka razy, aż uzyskano satysfakcjonujący kształt.
Wielką zaletą prototypowania z użyciem druku 3D jest możliwość szybkiego wprowadzania i testowania zmian, aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Koszt filamentu jest relatywnie niski, a czas drukowania największego z paneli (dolnego) to tylko cztery godziny przy parametrach i ustawieniach zastosowanych przez Autora. Obecnie dostępne są maszyny 2...4-krotnie szybsze, więc inwestycja czasu jest jeszcze mniejsza. Metody tradycyjne, w razie błędu w projekcie, wymagałyby wykonania nowej formy wtryskowej, co zawsze wydłuża czas oczekiwania i drastycznie podnosi koszty. Oczywiście w dużym przedsiębiorstwie ekonomia skali może skompensować te wysokie koszty początkowe, ale mała firma może nie mieć rezerwy gotówkowej na nieudane eksperymenty. W tym wypadku druk 3D jest lepszą inwestycją, bo cena drukarki i filamentu, a nawet licencji na program CAD, będzie niższa niż koszt wykonania jednej formy wtryskowej. Po zakończeniu procesu prototypowania można dostosować projekt do metody wtryskowej i dopiero wtedy zamówić formę.
Warto też pamiętać, że w przypadku produkcji małoseryjnej lub na zamówienie druk 3D wciąż jest lepszym wyborem. Jeśli bowiem nie skalujemy produkcji do setek czy tysięcy sztuk, koszt pojedynczej obudowy z wtryskarki jest dość wysoki. Sytuacja robi się jeszcze trudniejsza, jeśli w ofercie mamy więcej niż jeden produkt i każdy z nich ma inną obudowę. Jeszcze jedną zaletą wytwarzania przyrostowego jest fakt, że w razie uszkodzenia elementu obudowy nie trzeba jej wykonywać w całości ani dekompletować innej obudowy, lecz można nowy element wydrukować i wymienić. Dodatkowo dostępne są drukarki 3D wielofilamentowe, które pozwalają na druk w kilku kolorach lub/i z użyciem różnych materiałów. Dla przykładu można zmodyfikować projekt naszej obudowy tak, by napisy na panelu kontrolnym i na klawiszach były wykonane z użyciem białego filamentu – takie oznaczenia będą bardzo trwałe, a przy tym czytelne. Używając filamentów transparentnych, jak poliwęglan, akryl czy bezbarwny PETG, można w projekt wkomponować elementy i napisy podświetlane.