Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 1.12.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. czujniki, moduły, kontrolery i routery.

Już teraz rozpocznij przygodę z najnowszym modułem Portenta Hat Carrier

Za pośrednictwem tego modułu można rozszerzyć płytki: Arduino Pro Portenta X8, Portenta H7 i Portenta C33 o poszczególne peryferia, w tym gniazdo kart microSD, port Ethernet i 40-pinowe złącze GPIO dla nakładek HAT przeznaczonych w pełni dla komputerów Raspberry Pi. Jest to niespotykane wcześniej, oryginalne rozwiązanie, które nadaje się do prototypowania i stosowania m.in. w kontrolerach robotów, czy też w inteligentnych systemach nadzoru wideo. Specjalnie z myślą o aplikacjach komercyjnych, moduł Portenta Hat Carrier ma zintegrowany transceiver CAN FD, 8 wejść/wyjść analogowych oraz złącze wentylatora PWM. Występuje tu możliwość debugowania budowanych rozwiązań w oparciu o złącze JTAG, które koegzystuje i może być stosowane łącznie z gniazdem USB, albo złączem kamery MIPI CSI. Gwarantowane jest w całości bezproblemowe prototypowanie z użyciem systemu operacyjnego Linux. Moduł Portenta Hat Carrier spełnia wymagania profesjonalistów, którzy stosują produkty Raspberry Pi. Sprawdza się doskonale w automatyce przemysłowej i systemach wizji maszynowej, które korzystają z bilbioteki TensorFlow. Opisywany moduł może także pomagać w monitorowaniu dźwięków otoczenia - od hałaśliwych zakładów produkcyjnych, po przestrzenie publiczne. Na dobrą sprawę warto wspomnieć o możliwości stosowania Portenta Hat Carrier do śledzenia w czasie rzeczywistym np. temperatury otoczenia, jak też do zdalnego zarządzania systemami i urządzeniami ogrzewania lub wentylacji zgodnie z danymi, które przesyłane są przez Arduino Cloud. Moduł może być także sercem inteligentnych systemów nadzoru wideo, gotowych do szybkiego wykrywania i ostrzegania użytkowników o włamaniach, albo aktach wandalizmu, a nawet łączenia się z innowacyjnymi kamerami w celu poprawy bezpieczeństwa.

Moduł Portenta Hat Carrier

Specyfikacja modułu Portenta Hat Carrier:

 • Peryferia:
  • Gniazdo USB
  • Port Gigabit Ethernet
  • Złącze CAN FD - z wbudowanym transceiverem
  • Złącze kamery MIPI CSI
  • Gniazdo karty microSD
  • Złącze wentylatora PWM
  • 40-pinowe złącze GPIO - dla nakładek HAT związanych z komputerami Raspberry Pi
  • 8 wejść/wyjść analogowych
  • Wyprowadzenie LICELL - dla zasilania RTC Portenta
 • Interfejsy:
  • CAN FD
  • UART
  • SAI
  • ANALOG
  • GPIO
  • SPI
  • I2C
  • I25
  • PWM
 • Zasilanie:
  • poprzez USB-C na złączu Portenta
  • poprzez 40-pinowe złącze GPIO (5 V)
  • z wbudowanego bloku zacisków śrubowych (5 V lub 7-32 V)
 • Temperatura pracy: od 40 do 85°C
 • Wymiary: 8,5×5,6 cm
Moduł Portenta Hat Carrier

Niezawodny router ER706W z serii Omada firmy TP-Link

Jest to rozwiązanie wyposażone w: port SFP WAN/LAN, port WAN i 4 porty WAN/LAN, co dla podmiotów ceniących sobie wbudowaną funkcję równoważenia pasm Multi-WAN pozwala na wykorzystanie wielu łącz szerokopasmowych. Oprócz tego występuje również i port USB 3.0, który obsługuje nie tylko pamięci masowe, ale i modemy LTE, co daje nieprzerwany dostęp do internetu niemal w każdych warunkach - bez względu na: lokalizacje w świecie i okoliczności. Za wszelakie połączenia bezprzewodowe w routerze ER706W odpowiada dwupasmowe Wi-Fi w standardzie AX3000, oferujące: do 2402 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Trzy zewnętrzne anteny o znacznym zysku i wykorzystanie najnowszych technologii Wi-Fi 6, takich jak: obsługa kanałów o szerokości 160 MHz, OFDMA, 1024 QAM, MU-MIMO czy Beamforming gwarantują dogodny zasięg sieci bezprzewodowej. Przewidziano kompleksowe wsparcie dla Omada Mesh, dzięki czemu router jest w stanie ustanawiać jednolitą i centralnie zarządzaną sieć bezprzewodową z punktami dostępowymi z serii Omada. Za bezpieczeństwo danych w routerze ER706W odpowiada szyfrowanie WPA3 klasy Enterprise, a także firewall i narzędzia do automatycznej ochrony przed atakami DoS. Urządzenie pozwala dzielić sieć na segmenty - dzięki obsłudze VLAN 802.1Q, filtrować adresy: IP, MAC i URL oraz wiązać adresy: IP i MAC, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo sieci. Dzięki obsłudze takich protokołów jak: IPSec, SSL, Wireguard, PPTP i L2TP VPN, jak też i wbudowanemu silnikowi sprzętowemu, który zwiększa wydajność połączeń VPN, router świetnie się sprawdza w przedsiębiorstwach o rozproszonej strukturze, dając w zamian bezpieczne, szyfrowane połączenia pomiędzy jego oddziałami.

Router ER706W

EZ-USB FX10 firmy Infineon Technologies to pierwszy kontroler USB, który w prosty sposób zapewnia przepustowość danych 10 Gb/s

Wyposażony w 2 rdzenie ARM: Cortex-M4F i Cortex-M0+ kontroler USB daje 128 KB pamięci i 128 KB pamięci SRAM, a także 7 bloków komunikacji szeregowej (SCB). Posiada unikatowy w istocie akcelerator kryptograficzny oraz podsystem danych o wysokiej przepustowości pracy, który pozwala na wymianę informacji z bezpośrednim dostępem do pamięci (DMA) pomiędzy portami LVDS/LVCMOS i USB, z maksymalną przepustowością 10 Gb/s - nigdzie nieosiąganą. W celu zapewnienia buforowania danych z interfejsu USB, zaprzęgnięto dodatkową pamięć o pojemności 1 MB. Bez wątpienia jest to pamięć SRAM. Gwarantowana jest detekcja orientacji wtyku USB-C w gnieździe, a funkcja "flip-mux" eliminuje wprost potrzebę używania układów zewnętrznych. Obsługiwane są bezpośrednie połączenia USB bez multipleksacji, co ułatwia z pewnością proces projektowania. Dzięki obudowie BGA o rozmiarach: 1×1 cm, jest to produkt dedyowany aplikacjom o ograniczonej wielkości. W przypadku rdzenia Cortex-M4F zapewnia się częstotliwość taktowania 150 MHz. Dla rdzenia Cortex-M0+ jest to 100 MHz. Jeśli chodzi o tryb LVDS/SubLVDS, dane przesyłane są po 16 liniach danych z przepustowością 1,25 Gb/s. Z kolei w trybie LVCMOS wykonywane jest to po 32 liniach danych, które mogą zapewnić około 10 Gb/s przepustowości. Oprócz tego przewidziano różniste wyprowadzenia I/O: 2x Quad-SPI, czyli QSPI, USB Full-Speed (12 Mb/s), 2x I2S/PDM-PCM oraz GPIO. Wszystkie, najważniejsze standardy przemysłowe są względem EZ-USB FX10 spełnione.

Kontroler EZ-USB FX10

Radarowy czujnik poziomu LW2120 firmy ifm electronic mierzy poziom cieczy i mediów lepkich w zbiornikach o wysokości do 10 m

Stosowana przez czujniki poziomu LW2120 częstotliwość radiowa 80 GHz zapewnia stabilne, precyzyjne wyniki pomiarów nawet w obecności pary wodnej, czy kondensatu w zbiornikach. Dzięki przedłużeniu anteny - dostępnemu jako wyposażenie dodatkowe, czujniki te mogą być użyte też poza zamkniętymi zbiornikami metalowymi, m.in. na wielkich i otwartych wannach. Popełniony przez ifm electronic radarowy czujnik poziomu LW2120 może przenikać dogodnie przez niemetaliczne ściany - może z zewnątrz detekować poziom substrancji w zbiornikach w pełni plastikowych. Cechująca go bezkontaktowa zasada pomiaru zapobiega wszelkim, ale to wszelkim, problemom na skutek przylegania mediów lub uszkodzenia przez mieszadła. Takie warunki procesu jak: gęstość, lepkość, temperatura, ciśnienie i pH nie mają wpływu na wyniki pomiarów. Struktury zakłócające są tłumione przez inteligentny algorytm, zapewniając kiedy trzeba niezawodny i bezproblemowy pomiar poziomów substancji. Standardowa technologia złącz M12 redukuje błędy podczas instalacji. Do ustawienia parametrów wymagana jest tylko jedna wartość, co sprawia, że ustawianie jest szybkie i łatwe. Czujnik radarowy można szybko skonfigurować przez IO-Link, który daje wygodę: zdalnego ustawiania, czy też odczytywania parametrów.

Radarowy czujnik poziomu LW2120

Do bardzo dobrych pomiarów mocy w falowodach - mikrofalowy miernik R&S NRP170TWG(N) od Rohde & Schwarz

Celem mikrofalowego miernika R&S NRP170TWG(N) jest precyzyjne wyznaczanie poziomów mocy sygnałów mikrofalowych o częstotliwościach: 110-170 GHz (pasmo D). Charakteryzuje z łatwością go zmniejszony poziom szumów oraz dryftów, przy prostym użyciu. Jest to idealnie skalibrowane urządzenie, które idzie użyć natychmiast, a także łatwo zastosować w dowolnej konfiguracji pomiarowej, z pomocą interfejsów USB i LAN - mając na uwadze protokoły SCPI. Opracowany przez Rohde & Schwarz mikrofalowy miernik R&S NRP170TWG(N) stosuje się w pracach badawczo-rozwojowych m.in. nad komunikacją mobilną 6G i radarami pojazdowymi. Jego zakres dynamiczny obejmuje wartości: od -35 do 20 dBm, a maksymalna częstotliwość i tempo wykonywania pomiarów dosięga: 500 Hz. Wszystkie wpływy temperatury otoczenia są kompensowane w przedziale: 0-50°C. Gwarantowana jest istotna odporność na niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne spoza pasma D (np. daleka podczerwień). W połączeniu z obsługą za pomocą protokołów SCPI badacze, programiści i inżynierowie mogą skupić się z łatwością na bardziej wymagających zadaniach. Opisywany czujnik dostepny jest w kilku, ale nie więcej, wariantach. Jak wyjawia szef działu rozwoju mierników mocy RF w firmie Rohde & Schwarz, Daniel Blaschke:

"Rozszerzyliśmy nasze działania (...), przygotowując: komercjalizację i masowe przyjęcie tych produktów, które operują w paśmie D. Firma Rohde & Schwarz jest niezwykle dumna, że jako pierwsza przekształciła te osiągnięcie w komercyjnie opłacalny oraz identyfikowalny miernik, dla mocy RF, dla sygnałów mikrofalowych o częstotliwości do 170 GHz."

Mikrofalowy miernik mocy R&S NRP170TWG(N)

Sterownik żaluzji fasadowych SFP-22 firmy Zamel

Sterownik SFP-22 przeznaczony jest do sterowania żaluzjami fasadowymi, które napędzają z łatwością silniki jednofazowe 230 V. Sterowanie to może być czynione z poziomu nadajników EXTA LIFE, kontrolera EFC-01 lub też przycisków żaluzjowych odbijających (monostabilnych). W przypadku sterowania przewodowego SFP-22 stosuje się wejścia: IN1 i IN2 konfigurowane w aplikacji mobilnej. Należy tutaj pamiętać o wykorzystywaniu tylko przycisków żaluzjowych podwójnych, a z kolei dla potrzeby współpracy SFP-22 z kontrolerami EFC-01 możliwa jest na dobrą sprawę obsługa sterownika poprzez aplikację mobilną EXTA LIFE. Jest to zapewniane z łatwością przy znamionowym napięciu zasilania 230 V oraz maksymalnym obciążeniu 350 W (klasa AC-3). Przewidziano sposobność szybkiego montażu podtynkowego SFP-22 w puszce instalacyjnej o średnicy 6 cm. Obsługiwane są żaluzje 2 typów: 90° i 180°. Zapewniona jest, w praktyce, dwukierunkowa transmisja dotycząca informacji o aktualnym położeniu żaluzji oraz lamelek. Oferowane przez sterownik funkcje to: zamknij, otwórz i zatrzymaj żaluzje, razem ze zmianą kąta nachylenia lamelek. Sterownik żaluzji fasadowych SFP-22 w pełni współpracuje z czujnikiem wiatru RCW-21.

Sterownik żaluzji fasadowych SFP-22

Ricoh Pro Z75 - pierwszy na świecie system druku arkuszowego B2 stosujący atrament wodny

System ten pozwala otrzymywać spore jakości produkcji, przy utrzymaniu szybkiej realizacji zadań czy obniżeniu nakładu pracy ze strony operatora. Własności te sprawiają, że Ricoh Pro Z75 wspiera transformację z druku offsetowego na cyfrowy. Premierowy model systemu jest przewidziany do sprzedaży w regionie EMEA, począwszy od listopada 2023 roku - nie inaczej. Dostępne w systemie Ricoh Pro Z75 głowice piezoelektryczne ze stali nierdzewnej oferują na dobrą sprawę rozdzielczość natywną druku do 1200 dpi, przy wszystkich szybkościach pracy z czterokolorowymi atramentami pigmentowymi (CMYK). Gwarantowana jest prędkość druku jednostronnego do 4500 arkuszy na godzinę, a także do 2250 arkuszy na godzinę przy druku dwustronnym. Opatentowany system suszenia sprawia, że wydruki można poddać z miejsca i bez problemu dalszemu wykańczaniu. Ricoh Pro Z75 obsługuje szeroką gamę podłoży - m.in. papiery offsetowe i nośniki o gramaturze do 400 g/m2 oraz maksymalnym rozmiarze arkusza 58,5×75 cm. Trwała i przypominająca urządzenia offsetowe konstrukcja oraz zaawansowane, wytrzymałe głowice drukujące zostały zaprojektowane tak, żeby maksymalizować czas pracy systemu. Dbałość o szczegóły - od wspomaganego powietrzem podawania arkuszy, które jest przydatne w przypadku eliminacji problemów z transportem papieru, po konfigurowalną tacę odbiorczą o niebywałej pojemności, która zapewnia równe układanie papieru, usprawnia cały proces produkcji. System Ricoh Pro Z75 jest zgodny z bardzo szeroką gamą oprogramowania wspierającego automatyzację produkcji np. Ricoh TotalFlow BatchBuilder i Ricoh Supervisor.

System Ricoh Pro Z75

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, Amazon, AVT Korporacja, Arduino, element14, Google, HUAWEI, ifm electronic, Infineon Technologies, Intel, NVIDIA, Politechnika Warszawska (PW), Ricoh, Raspberry Pi Foundation, Rohde & Schwarz, Samsung, Siemens, TAURON, TP-Link, Toyota, Zamel

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: EODev GEH2, ER706W, Portenta Hat Carrier, R&S NRP170TWG(N), Ricoh Pro Z75, SFP-22
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"