Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 28.07.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. komputery jednopłytkowe, przełączniki, układy scalone i tranzystory.

TL-SG3428X-M2: multigigabitowy przełącznik sieciowy firmy TP-Link kompatybilny z platformą Omada SDN

Rozwiązanie to sprawdza się doskonale w sieciach lokalnych, dla których wymagana jest, na dobry sposób, znaczna przepustowość do przesyłania danych pomiędzy: serwerami, stacjami roboczymi i urządzeniami typu NAS. Zdalne zarządzanie siecią poprzez chmurę dosyć dobrze ułatwia konfigurację TL-SG3428X-M2. Jest to zarządzalny przełącznik warstwy L2+ mający w sumie: 24 porty 2,5G Ethernet czy 4 sloty uplink SFP+ 10G. Jest to w całości autorski produkt. Gwarantowana przez multigigabitowy przełącznik sieciowy TL-SG3428X-M2 przepustowość, i nie tylko, jest zupełnie wystarczająca dla pojedynczych punktów dystrybucyjnych. Istnieją z punktu widzenia użytkownika 2 porty konsolowe: RJ45 i micro-USB. Obsługiwany jest gładko protokół IPv6 i opcja konfiguracji VLAN (standard 802.1Q). Dzięki tejże opcji sieć może zostać podzielona na mniejsze segmenty, co rozszerza jej: bezpieczeństwo oraz wydajność. Funkcja IGMP Snooping automatycznie kontroluje i limituje przepływ ruchu multicast w sieci, dając w praktyce niezwykle optymalne działanie. Multigigabitowy przełącznik sieciowy TL-SG3428X-M2 może pracować w trybie standalone lub być zarządzany za pośrednictwem interfejsu GUI dostępnego w przeglądarce internetowej lub poprzez wiersz poleceń.

Multigigabitowy przełącznik sieciowy TL-SG3428X-M2

Przełącznik może być także  centralnie zarządzany z zastosowaniem platformy Omada SDN - rozwiązania, które pozwala: integrować pracę chociażby: bram sieciowych, switchy i punktów dostępowych oraz sterować infrastrukturą Wi-Fi i LAN, nawet gdy rozproszona. Użytkownik może cieszyć się niespotykaną elastycznością zarządzania, stabilnością, wydajnością czy też zabezpieczeniami. Każdy z tych elementów jest niezbędny w sieciach wykorzystywanych np. w edukacji, sprzedaży detalicznej, hotelarstwie, biurach, a także w urzędach. Multigigabitowy przełącznik sieciowy TL-SG3428X-M2 objęty jest pięcioletnią gwarancją producenta.

Multigigabitowy przełącznik sieciowy TL-SG3428X-M2
Multigigabitowy przełącznik sieciowy TL-SG3428X-M2

Smart-Ex 03 firmy Pepperl+Fuchs: wykorzystanie 5G do uzyskania kolejnego poziomu cyfryzacji w strefach zagrożonych wybuchem

Stworzony przez Pepperl+Fuchs smartfon posiada funkcje, które spełniają różne wymagania branżowe: od programowalnych przycisków i trybu Wi-Fi, po implementację różnych aplikacji Przemysłu 4.0. Smartfon Smart-Ex 03 zawiera niezbędne certyfikaty w celu stosowania go w strefach zagrożonych wybuchem. Może być używany we wszelkich publicznych i prywatnych sieciach bezprzewodowych, a także w korporacyjnych albo też w niestandardowych sieciach. Dzięki obsłudze sieci 5G i standardowi Wi-Fi 6, smartfon Smart-Ex 03 zapewnia niesłychaną wydajność. Smartfon ten ma wyświetlacz o przekątnej: 6". Systemem operacyjnym Smart-Ex 03 jest Android. Smartfon nadaje się do użytku w pracach konserwacyjnych i serwisowych. Z powodzeniem może być używany do obsługi sieci własnych. Smartfon Smart-Ex 03 oferuje w praktyce duży poziom bezpieczeństwa. Przewidziano udoskonaloną funkcję automatycznego monitorowania i poprawki interfejsu użytkownika. Zaawansowane narzędzia diagnostyczne z pewnością pomagają administratorom IT wspierać użytkowników. Urządzenie charakteryzuje się ernogomiczną konstrukcją: jest szczególnie małe, lekkie i dobrze wyważone, co przekłada się na doskonałą obsługę. Wystepuje w nim wydajny procesor firmy Qualcomm Technologies. Smartfon dostosowany jest do przeróżnych zastosowań, takich jak: cyfrowe przepływy pracy, bezpieczeństwo operacyjne i aplikacje rzeczywistości rozszerzonej (AR). Oferuje adekwatną i bezdyskusyjną odpowiedź na każde zastosowanie.

Smartfon Smart-Ex 03

Otwartoźródłowy komputer jednopłytkowy BeagleV-Ahead w ofercie Farnell

Będący częścią projektu "Beagleboard.org" komputer jednopłytkowy BeagleV-Ahead ujmuje układ SoC o oznaczeniu TH1520, który uwzględnia: czterordzeniowy procesor XuanTie C910 - o częstotliwości taktowania 2 GHz, a także architekturze RISC-V, jednostkę NPU (ang. Neural Processing Unit), jednostki GPU zwane: BXM-4-64, sprzętowe kodeki wideo: H.264 i H.265, 2 procesory ISP (ang. Image Signal Processor), a także 2 procesory DSP. BeagleV-Ahead został pomyślany jako kieszonkowy, a także znacząco tani komputer - i to dla każdego użytkownika. Występująca w komputerze jednopłytkowym BeagleV-Ahead pamięć LPDDR4 ma pojemność 4 GB. W przypadku pamięci eMMC jest to z kolei 16 GB. Za implementację interfejsów: Wi-Fi i Bluetooth odpowiada układ AP6203BM. Wbudowanym interfejsem Ethernet rozporządza tuż po włączeniu układ RTL8211F-VD-CG firmy Realtek. Przewidziano gniazdo mini-HDMI i złącza microSD, mikroBUS, 2xCSI oraz DSI. Zainstalowano gniazdo micro-USB 3.0 dla komunikacji z komputerem BeagleV-Ahead. Obsługa funkcji OTG (ang. On-The-Go) jest zagwarantowana i zapewniana. Napięcie zasilania to 5 V. Występuje układ PMIC o oznaczeniu: DA9063, którego producentem jest Renesas Electronics. Są również anteny, które działają w dwóch zakresach: 2,4 GHz i 5 GHz. Dostępny w układzie TH1520 procesor XuanTie C910 zawiera: współdzieloną pamięć L2 o pojemności: 1 MB, a także 4 pamięci L1 o pojemności: 64 KB każda. Producentem układu jest firma Alibaba (to nie żart). Sprzętowe kodeki wideo H.264 i H.265 umożliwiają, na dobry sposób, szybkie przetwarzanie obrazów w rozdzielczości 4K, biorąc pod uwagę: 40 i 75 klatek na sekundę. Taktowanie jednostki NPU wynosi 1 GHz.

Otwartoźródłowy komputer jednopłytkowy BeagleV-Ahead

Szerokopasmowy wzmacniacz scalony ADL8100 firmy Analog Devices oparty na azotkowo-galowych (GaAs) tranzystorach pHEMT

W portfolio Analog Devices występuje szerokopasmowy wzmacniacz scalony ADL8100, który pracuje w zakresie częstotliwości: 0,01-20 GHz. Dla częstotliwości: 0,01-6 GHz gwarantowany jest stopień wzmocnienia 14-20 dB. Natomiast przy częstotliwościach: 6-14 GHz obowiązuje z całą pewnością, poziom szumów ok. 2,5 dB. Wartość punktu przechwytu OIP3 sięga 38 dBm. Dla stabilnego zasilania ADL8100 wymagane jest napięcie 5 V. Podczas pracy wzmacniacz pobiera do 220 mA prądu. Jego wejścia oraz wyjścia sygnałowe mają zapewnione sprzężenie stałoprądowe (DC). Wszystkie z nich są impedancyjnie dopasowane (50 Ω). Zmniejszając moc wyjściową czy wartość OIP3, można zyskać obniżone rozpraszanie ciepła. Temperatura pracy ADL8100 wynosi: od −40 do 85°C. Wzmacniacz charakteryzuje współczynnik temperaturowy stopnia wzmocnienia, który nie przekracza 0,02 dB/°C. Parametry odbiciowe S11 i S22 mają w istocie wartości (kolejno): 14,5 dB oraz 11 dB. Przewidziano obudowę LFCSP o rozmiarach: 2×2 mm. Zastosowania ADL8100 obejmują: łączność satelitarną, radary i wojskowe systemy walki elektronicznej.

Schemat szerokopasmowego wzmacniacza scalonego ADL8100

CS35L45: inteligentny, monofoniczny wzmacniacz klasy D firmy Cirrus Logic o mocy wyjściowej 6,8 W

Zasilany napięciem: 2,5-5,5 V inteligentny wzmacniacz CS35L45 oferuje, mający poniżej 1%, poziom zniekształceń THD+N  dla obciążenia 8 Ω. W trybie hibernacji jego pobór mocy osiąga 43 µW. Występuje do 5 interfejsów: I2C, I2S, Soundwire, SPI i TDM. Sprawność energetyczna wzmacniacza CS35L45 wynosi 88%. Można pracować też w klasie H - i to dzięki napięciu: 15 V, które pochodzi z zintegrowanej, dedykowanej przetwornicy. Jest to oryginalne rozwiązanie. Wytwarzany w procesie technologicznym 55 nm inteligentny wzmacniacz CS35L45 zawiera procesor DSP zwany Halo Core, który implementuje algorytmy: korekcji, kompresji i ulepszeń dźwięku. Wprowadzono unikatowy system zarządzania energią, który zmniejsza pobór prądu, bez obniżenia jakości dźwięku. Istnieją następujące zabezpieczenia: termiczne, nadprądowe i przeciwzwarciowe. Wdrożono tryb oszczędzania mocy, który gwarantuje wydłużone działanie CS35L45 na zasilaniu bateryjnym. Śledzone są wartości średnie i szczytowe prądu zasilania. Idealnie chroniony jest głośnik na wyjściu wzmacniacza. Zapewnia się maksymalną głośność dźwięku - bez szkody dla rozwiązań audio. Inteligentny wzmacniacz CS35L45 działa pomimo częstych, niezamierzonych spadków napięcia zasilania. Do zarządzania energią i monitoringu głośników stosuje się przetworniki analogowo-cyfrowe (ADC). Wyprowadzane jest także 5 µV napięcia wyjściowego, jeśli nie jest podawany sygnał audio na wejście CS35L45. Inteligentny wzmacniacz firmy Cirrus Logic dostępny jest w obudowie WLCSP. Jego zastosowaniami są, w szczególności, urządzenia przenośne.

Inteligentny, monofoniczny wzmacniacz klasy D o oznaczeniu CS35L45

Sprzętowy kodek audio CS42L42 firmy Cirrus Logic

Szczególnym zastosowaniem CS42L42 są rozwiązania przenośne. Gwarantowane są: wysoki zakres dynamiczny, stereofoniczne przetworniki cyfrowo-analogowe (DAC) do odtwarzania, z dobrą wiernością, dźwięku i monofoniczny przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC), który daje, w rzeczywistości, możliwości rejestracji dźwięku. Przewidziana jest obsługa aż 4 interfejsów: MIPI SoundWire, I2C, I2S i TDM. Pomyślano również o doskonale znanym standardzie S/PDIF. W architekturze sprzętowego kodeka audio CS42L42 występują m.in. resamplery i 32-bitowy korektor parametryczny. Jest to energooszczędny układ, który pozwala miksować cyfrowy, na dobrą sprawę, sygnał wyjściowy monofonicznego przetwornika analogowo-cyfrowego (ADC), biorąc pod uwagę dane, też cyfrowe, z portów szeregowych. Każda składowa tak tworzonego strumienia cyfrowego może być "redukowana" (aby nie powiedzieć "tłumiona") w określonym stopniu. Zakresu dynamiczny CS42L42 wynosi 114 dB. Sprzętowy kodek audio funkcjonuje w temperaturze otoczenia: od -40 do 85°C. Oferowane są częstotliwości próbkowania audio: 8-192 kHz. Gwarantowana jest czysta barwa dźwięku i nikły poziom zniekształceń, niesłyszalny dla ludzkich uszu. Do zasilania analogowych podzespołów CS42L42 wymagane jest napięcie 1,8 V. Wartości THD+N wynoszą: -90 dB - dla przetwornika analogowo-cyfrowego oraz -85 dB - dla przetworników cyfrowo-analogowych. Dla obciążenia 30 Ω obowiązują moce wyjściowe: 2x35 mW. Pomyślano również o kondensatorach sprzęgających. Obsługiwane sa 2 standardy złączy audio: AHJ i OMTP. Sprzętowy kodek audio CS42L42 ma obudowę WLCSP lub QFN.

Jedno z przykładowych zastosowań sprzętowego kodeka audio CS42L42 to sprzęt estradowy

Dostępne w obudowie TOLL węglikowo-krzemowe (SiC) tranzystory MOSFET firmy Infineon Technologies

Mowa tu o serii CoolSiC, którą stanowią elementy pracujące przy napięciu 650 V. W praktyce określają ją: niezwykle mała indukcyjność pasożytnicza, obniżone straty przełączania, wielka częstotliwość pracy oraz możliwości zautomatyzowanego montażu. Kompaktowa obudowa w pełni umożliwia efektywne wykorzystanie przestrzeni dowolnej płytki drukowanej, czyli: PCB. Zastosowanie innowacyjnej technologii połączeń .XT gwarantuje znaczącą stabilność pracy, i nie tylko, tranzystorów CoolSiC w trudnych warunkach. Udało się zminimalizować m.in. spore wartości rezystancji termicznej R(th). Opisywane tranzystory CoolSiC mają napięcie progowe bramki Vgs(th): co najmniej 4 V. Obsługiwane napięcie Vgs pochodzi z zakresu: od -5 do 23 V. Wartości rezystancji włączenia Rds(on) są równe: 22-83 mΩ. Istnieje też możliwość kupienia i wykorzystania tranzystorów CoolSiC z wartościami Rds(on): 107 mΩ, 163 mΩ lub 260 mΩ - są one na zamówienie. Wskaźnik awaryjność tych tranzystorów jest niemal zerowy. Ich aplikacje to m.in. telekomunikacja oraz systemy gromadzenia energii.

Jeden z tranzystorów serii CoolSiC w obudowie TOLL

AHV85110 firmy Allegro MicroSystems - inaczej izolowany sterownik bramek tranzystorów GaN FET

Działający w temperaturze: od -40 do 125°C sterownik bramek tranzystorów GaN FET oferuje spore częstotliwości przełączania dla wspomnianych tranzystorów. Wartość parametru CMTI przekracza 100 V/ns, a napięcie zasilania to 10,5-13,2 V. Najmniejsze czasy reakcji sterownika AHV85110 to wartości: 50-100 ns. Jest to produkt, który w praktyce spełnia normę AEC-Q100. Na wyjściach AHV85110 dostępne są rezystory 2 rodzajów: pull-up - o rezystancji 2,8 Ω i pull-down o rezystancji 1 Ω. Znajduje się zintegrowany transformator dla potrzeb dość skutecznej, w rzeczywistości, ochrony pomiędzy elementami układu (stąd w tytule określenie izolowany). Przewidziano wewnętrzne źródło napięcia polaryzacji. Na wyjście tego źródła należy podpiąć kondensator odsprzęgający, o pojemności: 5-100 nF. Wejście aktywacji w układzie AHV85110, zwane EN, wyróżnia "błyskawiczność reakcji". Wdrożono zabezpieczenia UVLO. Realizowana jest synchronizacja pierwszego zbocza narastającego sygnału na wejściu sterownika z resztą impulsów na jego wyjściach bezpośrednio po aktywacji sterownika. Gwarantowana jest także zasadna kompatybilność elektromagnetyczna. Pojemność pasożytnicza między izolowanymi podzespołami AHV85110 nie przekracza: 1 pF. Rozmiary sterownika to: 10×7,66×2,41 mm. Jego obudowa jest niskoprofilowa. Zastosowania AHV85110 obejmują choćby: ładowarki pojazdów elektrycznych, przetwornice DC/DC, mikroinwertery i rozwiązania audio. Wliczona jest także i tutaj oszczędność miejsca na płytkach drukowanych (PCB).

Izolowany sterownik bramek tranzystorów GaN FET o oznaczeniu AHV85110

Nowatorska rodzina modułów środowiskowych SEN6x firmy Sensirion

Jest to zestaw rozwiązań, które posiadają dosyć niewielkie czujniki przeznaczone do pomiaru: wybranych związków chemicznych i pyłów w powietrzu (chociażby: PM1, PM2.5, PM4 i PM10, a także CO2 i HCHO). Oryginalna konstrukcja modułów środowiskowych SEN6x pozwala, dla każdego, dostosować się do indywidualnych potrzeb. Jest to nowatorski czy autorski produkt. Dzięki rodzinie modułów środowiskowych SEN6x, można, z łatwością, projektować przyjazne użytkownikowi rozwiązania - bez poważnych optymalizacji. Jest to przede wszystkim zasługa modułowego podejścia, które zapewnia elastyczność, czy wyszukane opcje dostosowywania. Uwzględniono wszystkie ważne algorytmy przetwarzania. Opatentowana konstrukcja daje, w istocie, sposobność integracji źródła światła laserowego z fotodetektorami w jednym miejscu (rozwiązaniu). Pomiar cząstek stałych opiera się na rozpraszaniu wspomnianego światła. Jeśli cząsteczki w powietrzu przechodzą przez wiązkę lasera, światło staje się rozproszone, jak też potem przechwycone przez fotodetektory. Do analizy tego typu światła stosuje się algorytmy przetwarzania. Pozwala to dobrze określić rozkład wielkości i stężenia cząstek stałych. Dzięki wbudowanemu układowi ASIC, nie jest potrzebne żadne przetwarzanie "z zewnątrz". Rodzina modułów środowiskowych SEN6x zwraca wyniki pomiarów powietrza przy pomocy interfejsu I2C.

Jeden z modułów środowiskowych rodziny SEN6x

Podręczny analizator N9912C FieldFox firmy Keysight Technologies

Firma Keysight Technologies wzbogaciła własną ofertę o podręczny analizator uniwersalny o oznaczeniu: N9912C FieldFox - definiowane programowo rozwiązanie, które stanowi choćby i analizator wektorowy, analizator widma albo też tester anten. Służy ono niezawodnej analizie sygnałów radiowych bez względu na typologię. Obsługiwane częstotliwości to: 3 kHz-10 GHz. Jako definiowane programowo urządzenie, FieldFox N9912C zapewnia całościową analizę lub monitoring widma radiowego. Opisywany analizator można z łatwością dostosowywać. Dosyć trafnie pasuje dla różnych potrzeb testowych. Nie zachodzi potrzeba przełączania się między wieloma przyrządami pomiarowymi - te bowiem uwzględniono w jednym rozwiązaniu. Jest to podlegający aktualizacjom programowym produkt, który umożliwia wybór tych funkcji, które rzeczywiście są wymagane podczas pracy w terenie. Dla określonych opcji nieodzowne staje się zastosowanie klucza aktywacyjnego. Gwarantuje się pełne pokrycie pasma radiowego do: 54 GHz. Zakres temperatury pracy FieldFox N9912C definiują wartości: od -10 do 55°C. Waga urządzenia nie przekracza 3,4 kg. Zakres dynamiczny analizatora to co najmniej: 100 dB. Jego zasadniczym przeznaczeniem jest łączność LTE i 5G. 

Podręczny analizator uniwersalny N9912C FieldFox

Możliwość testowania półprzewodnikowych diod laserowych w analizatorze widma optycznego MS9740B firmy Anritsu

Firma Anritsu przygotowała wybitną opcję pomiarową MS9740B-020, dla analizatora widma optycznego MS9740B, która gwarantuje wiarygodną analizę pracy półprzewodnikowych diod laserowych. Nowe rozwiązanie skraca czas testowania przytoczonych diod, na swój sposób w praktyce, prowadząc do wzrostu: wydajności ich działania, możliwości i wartości parametrów. Aktualny popyt na półprzewodnikowe diody laserowe napędzany jest głównie przez lidary. W szczególności moduły ELSFP (ang. External Laser Small Pluggable) są pisane lidarom. Dosyć ważne są wahania temperatury otoczenia, które powodują dryft mocy i przesunięcie długości fali w diodach laserowych. W każdym przypadku diody te wymagają sprawdzania. Czyniąc to podczas produkcji, wymagany jest zewnętrzny sygnał wyzwalający, który powoduje, w istocie rzeczy, wydłużenie procedury. Zaprojektowana pod analizator widma optycznego MS9740B - i tylko pod niego, opcja pomiarowa MS97040B-020 pozwala znacznie skrócić tę procedurę. Z punktu widzenia użytkownika zapewniona jest powtarzalność wyników pomiarów, wliczając i doliczając w to półprzewodnikowe diody laserowe o sporych mocach. Gwarantowana wartość parametru SMSR (ang. Side Mode Suppression Ratio) wynosi: ±1,8 dB (bez opcji pomiarowej jest to ±1,4 dB). Rozszerza to: efektywności pracy wspomnianych diod, a także wydajności ich produkcji. Nie jest przy tym potrzebny zewnętrzny sygnał wyzwalający.

Analizator widma optycznego MS9740B

W firmie SK hynix ruszyła produkcja pamięci 4D NAND Flash, która posiada 238 warstw

Pamięć 4D NAND Flash została opracowana w sierpniu 2022 roku. Teraz nastąpiła pora na jej masową, tj. przemysłową produkcję po zakończeniu testów - te były niezwykle wyczerpujące. Dzięki maksymalnej przepustowości 2,4 Gb/s, zapewniony jest: szybki odczyt, a także szybki zapis danych. Oznacza to rewelacyjną wydajność m.in. dla smartfonów i komputerów PC. Jest to rozwiązanie przewidziane chociażby dla dysków SSD PCIe 5.0. Wszystkie dyski serwerowe SSD są opisywanej pamięci dedykowane. Mimo znacznej liczby warstw, nie odnotowano tego aby zwiększyły się rozmiary 4D NAND Flash lub spadła konkurencyjność cenowa tej pamięci. Jak zwięźle mówi szef działu odpowiedzialnego za pamięci 4D NAND Flash w firmie SK hynix - Jumsoo Kim:

"Firma SK hynix opracowała pamięć 4D NAND Flash przeznaczoną m.in. dla smartfonów, czy dysków SSD (...). Biorąc pod uwagę (...) konkurencyjność 4D NAND Flash pod względem ceny, wydajności i jakości (...) spodziewamy się (...) przyrostu zysków w drugiej połowie 2023 roku. I nieustannie będziemy przezwyciężać ograniczenia technologii NAND (...)."

Pamięci 4D NAND Flash

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Alibaba, Allegro MicroSystems, Analog Devices (ADI), Anritsu, AVT Korporacja, Atlas Copco, Canon, Cirrus Logic, Farnell, Infineon Technologies, INGUN, Keysight Technologies, Ledolux, Lumel, Lumileds, Mahr, Micros, Pepperl+Fuchs, Qualcomm Technologies, RADWAG, Realtek, Renesas Electronics, Samsung, Schmalz, Sensirion, SK hynix, T-Mobile, TP-Link, Transfer Multisort Elektronik (TME), WAGO, WB Electronics

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 4D NAND Flash, ADL8100, BeagleV-Ahead, MS9740B, N9912C FieldFox, SEN6x
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"