Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jak zbudować miernik cewek? - opis, schematy, montaż

Article Image
Elmax
W artykule opisany jest zaskakująco prosty przyrząd, który łatwo pozwala określić indukcyjność cewki. Może służyć nie tylko do identyfikacji nieoznaczonych cewek – dławików, ale pozwala też określić drugi bardzo ważny parametr – ich maksymalny prąd pracy. A w niedawnych numerach EdW w ramach konkursu Jak to działa? przeanalizowaliśmy szereg układów służących do pomiaru indukcyjności.

Przy pomiarach indukcyjności, zależnie od przeznaczenia elementu indukcyjnego, wykorzystuje się różne metody pomiarowe. Dlaczego?

Problem między innymi w tym, że indukcyjność cewki z rdzeniem ferromagnetycznym nie jest stała, tylko zależy od szeregu czynników. W każdej cewce oprócz jej indukcyjności L, bardzo ważnym parametrem, a właściwie ograniczeniem, są też straty, które na schemacie zastępczym cewki są reprezentowane przez zastępczą szeregową rezystancję strat, oznaczaną ESR (Equivalent Series Resistance). Na szkodliwą rezystancję ESR składa się rezystancja drutu uzwojenia, którą można zmierzyć omomierzem, ale też straty w rdzeniu, które silnie rosną ze wzrostem częstotliwości i których opisywany tu przyrząd nie mierzy.

W wielu zastosowaniach drugim najważniejszym, obok indukcyjności L, parametrem realnej cewki z rdzeniem jest maksymalny prąd pracy. Zbyt duży prąd płynący w cewce spowoduje nasycenie rdzenia, co oznacza zmniejszenie indukcyjności i może mieć katastrofalne skut...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: miernik, indukcyjność, cewka, oscyloskop, MOSFET
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"