Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Rezonansowy miernik LC - schematy, przykłady, zasady działania

Article Image
Schemat z rysunku 1 przedstawia kluczowe obwody miernika indukcyjności i pojemności. Miernika o bardzo prostej zasadzie działania, który jednak może mierzyć pojemność i indukcyjność w zaskakująco szerokim zakresie, już od 0,01pF i 0,01uH i który może mieć bardzo dużą dokładność. Miernika o słabo rozumianych właściwościach. Na znanym forum można znaleźć wpis skądinąd kompetentnego elektronika, który zupełnie niesłusznie w dość ostry sposób kpi i wyśmiewa oczekiwania dotyczące możliwości pomiaru tak małych wartości, wskazując na pasożytnicze pojemności i indukcyjności montażowe. Nie tylko on nie docenia takiej koncepcji! Dlatego warto przybliżyć to zagadnienie.

Konfiguracje do pomiaru pojemności i indukcyjności

Pomiar w sumie oparty jest na pomiarze częstotliwości drgań generatora z wyznaczającym częstotliwość obwodem LC. Konfiguracje do pomiaru pojemności i indukcyjności można w uproszczeniu przedstawić jak na rysunku 2.

Podstawą jest zawsze obwód rezonansowy LR, CR. Przy pomiarze pojemności mierzony kondensator jest dołączany równolegle do kondensatora CR, obniżając częstotliwość drgań. Przy pomiarze indukcyjności mierzona cewka jest łączona w szereg z cewką LR, zwiększa indukcyjność i też obniża częstotliwość drgań. Na pierwszy rzut oka wygląda, iż dodatkowa pojemność CCAL służy do zmiany zakresu, ale tak nie jest. Pojemność CCAL jest pojemnością wzorcową.

Pomiar opiera się na pomiarze częstotliwości i wykorzystaniu wzoru na częstotliwość rezonansową (równoległego) obwodu LC:

W prostym przypadku, znając częstotliwość i jedną z wartości: albo L, albo C, można obliczyć drugą. Wtedy jeden z elementów LC jest ele...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: miernik LC, indukcyjność, pojemność
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"