Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 28.04.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. aparaty fotograficzne, routery, anteny, a także procesory.

Firma Zyxel Networks skutecznie chroni firmy dzięki najnowszemu routerowi SCR 50AXE

Jest to: trójzakresowy oraz zarządzany w chmurze produkt, który obsługuje standard Wi-Fi 6. Urządzenie zaprojektowano z myślą o: użytkownikach małych i domowych biur bądź firmach. Opracowany przez Zyxel Networks router zapewnia firewall, ograniczenie ruchu z wybranych krajów, IPsec VPN i dedykowane SSID dla gości, bez abonamentów czy kosztów licencyjnych. Wbudowane funkcje zarządzania zagrożeniami pomagają chronić firmy przed złośliwym, aby nie powiedzieć dość szkodliwym oprogramowaniem, phishingiem, włamaniami i exploitami, a także pozostałymi atakami, wykorzystując technologie analizy reputacji. Użytkownicy, którzy potrzebują dodatkowych zabezpieczeń czy opcji zarządzania, mogą posiąść licencję SCR Pro Pack, która obejmuje m.in.: analizę zagrożeń w czasie rzeczywistym, filtrowanie witryn (DNS), retencję logów - przez 30 dni, oraz inteligentne zarządzanie siecią (wspierane przez sztuczną inteligencję - AI). Wszystkie funkcje zarządzania zagrożeniami są prezentowane w interfejsie bezpieczeństwa, która pokazuje analizę potencjalnych zagrożeń i dostarcza informacji o tym, jak zachowują się urządzenia podłączone do routera.

Router SCR 50AXE
Router SCR 50AXE

Oprócz kompleksowych środków bezpieczeństwa router SCR 50AXE obsługuje łączność Wi-Fi 6. Zapewnia to firmom dostępy do częstotliwości: 2,4 GHz i 5 GHz, jak również do pasma 6 GHz. Dzięki temu mogą korzystać z maksymalnej szybkości transmisji oraz małych opóźnień, przy wielu połączeniach naraz. Router SCR 50AXE jest wygodnym urządzeniem chmurowym - zarządzany jest za pośrednictwem platformy Nebula. Korzystając z aplikacji Nebula, klienci mogą skonfigurować SCR 50AXE kilkoma kliknięciami myszy, a także nadawać nazwę Wi-Fi, w istocie, całej sieci, łącznie z: routerem oraz dodatkowymi punktami dostępowymi. Aplikacja pozwala też zarządzać łącznością i zabezpieczeniami z dowolnego miejsca, za pomocą jednej konsoli oraz szybko zapoznawać się ze stanem bezpieczeństwa sieci.

Router SCR 50AXE

Najnowszy, monochromatyczny aparat fotograficzny PENTAX K-3 Mark III firmy Ricoh

Firma Ricoh wprowadziła na rynek aparat fotograficzny PENTAX K-3 Mark III przemyślany dla celów rejestracji czarno-białych obrazów. Jest to jedyna obecnie na rynku cyfrowa lustrzanka o światłoczułej matrycy monochromatycznej CMOS, której rozdzielczość dosięga: 25,73 Mpx. Wykonywane aparatem fotograficznym PENTAX K-3 Mark III zdjęcia wyróżnia m.in. bogactwo odcieni jasności. Występują 3 tryby fotografowania, które pozwalają uzyskać akuratne efekty końcowe. Jest to w szczególności tryb Hard do tworzenia zdjęć o wysokim kontraście czy tryb Soft dla zdjęć o nikłym kontraście. Każdy tryb oferuje dobór m.in.: tonacji, kontrastu i ostrości obrazu. Przewidziano białe podświetlenie na panelu LCD, dostępnym w górnej części aparatu PENTAX K-3 Mark III. Ekran menu jest czarno-biały, a plakietka SR (ang. Shake Reduction) na całość wykończono w kolorze srebrnym. Ikony nadrukowane na przyciskach i przełącznikach, w istocie, są zrobione w 3 odcieniach szarości. Dostępna w aparacie fotograficznym: PENTAX K-3 Mark III światłoczuła matryca monochromatyczna CMOS nie ma filtra antyaliasingowego. Określa ona poziomy jasności światła w każdym pikselu obrazu, bez interpolacji. Zapewniona jest: dosyć czuła ekspresja z efektem bokeh (rozogniskowania), bogata gradacja oraz wysoka ostrość robionych zdjęć.

Aparat fotograficzny PENTAX K-3 Mark III

Nowe procesory Ryzen Embedded Series 5000 z firmy AMD

Firma AMD wprowadziła do sprzedaży procesory Ryzen Embedded Series 5000 wytworzone pod kątem m.in. zapór sieciowych, systemów pamięci masowej oraz zastosowań związanych z bezpieczeństwem. Poczynione w procesie technologicznym 7 nm procesory zawierają 6-16 rdzeni czy obsługują interfejs PCIe Gen4 - jedno z najszybszych obecnie rozwiązań w branży. Procesory Ryzen Embedded Series 5000 stosują podsystem pamięci z korekcją błędów ECC. Pobierające do 65-105 W mocy procesory pozwalają pomniejszyć powierzchnię chłodzenia w przestrzennie ograniczonych aplikacjach. Każdy z procesorów powstał z myślą o podmiotach, które spełniają różne wymagania dotyczące czasu pracy rozwiązań. Występują w sumie aż 32 wątki i pamięć cache L3 o pojemności 64 MB. Uwzględniono istotne funkcje bezpieczeństwa. Jak wyjaśnia wiceprezes grupy "Embedded Solutions Group" w firmie AMD, Rajneesh Gaur:

"Procesory Ryzen Embedded Series 5000 to idealne połączenie wydajności i niezawodności dla potrzeb aplikacji: bezpieczeństwa i sieciowych (...). Jest to wybitne rozszerzenie portfolio produktów wbudowanych (...), które uzupełnia lukę między energooszczędnymi procesorami Ryzen Embedded i (...), a procesorami EPYC (...)."

Nowe procesory Ryzen Embedded Series 5000 z firmy AMD

Nowe serie dysków sieciowych Data Center SSD od firmy Samsung

Niedawno firma Samsung rozszerzyła portfolio produktowe o 2 serie dysków wewnętrznych: Data Center SSD. Do oferty firmy weszły dyski sieciowe z linii PM893 - oparte na technologii SATA oraz nośniki PM9A3, które stosują rozwiązania NVMe. Każdy dysk jest w pełni unikalny. Wszystkie dyski serwerowe z linii: Data Center SSD zaistniały z myślą o wielu wymagających zastosowaniach biznesowych. Nośniki z dwóch wiodących serii producenta: PM893 i PM9A3 są już dostępne na polskim rynku. Seria PM893 uwzględnia dyski sieciowe SATA w formacie 2.5". Nośniki te mają pojemności: od 240 GB do aż 7,68 TB. Cechuje je sekwencyjna prędkość odczytu do 550 MB/s oraz zapisu do 520 MB/s. Przytoczone dyski wyróżnia spora wydajność energetyczna i system kompleksowej ochrony danych. Serię PM9A3 stanowią z kolei nośniki półprzewodnikowe, które bazują na interfejsie PCIe 4.0, oferując prędkość zapisu do aż 4000 MB/s, oraz do 6900 MB/s sekwencyjnego odczytu. Są to produkty dedykowane wiodącym na świecie centrów danych, które wymagają wydajności podczas przetwarzania dużych plików.

Nowe serie dysków sieciowych Data Center SSD od firmy Samsung

Innowacyjna lampa akustyczna Colline x Terrano od Lena Lighting

Najnowszy produkt Lena Lighting cechuje: artystyczny design, energooszczędne oświetlenie i unikalnej klasy komponenty dźwiękochłonne. Lampa akustyczna Colline x Terrano powstała z myślą o miejscach pracy i odpoczynku. Sprzyja ona codziennym wyzwaniom, dnia czy nocy. Inspiracją dla wyglądu Colline x Terrano stały się natura czy sztuka współczesna, co znajduje odzwierciedlenie w znacznych możliwościach personalizacji, zarówno w aspekcie barwowym oraz wzorniczym. Zastosowano energooszczędne moduły LED, które emitują światło o dwóch temperaturach barwowych: 3000 K i 4000 K. Współpraca ze sterowaniem DALI, które w pełni pozwala na dostosowanie natężenia światła do zachodzących warunków, jest gwarantowana. Wersje lampy zsynchronizowane z systemem Clue In sprawiają, że tworzenie dość idealnego, w rzeczywistości, wnętrza staje się prawdziwą przyjemnością. Autorski system Lena Lighting zapewnia możliwości tworzenia scen świetlnych, przygaszania lamp, a także konfigurowania parametrów lamp z poziomu aplikacji mobilnej, albo i panelu sterującego. Panele akustyczne wykonane zostały z przeunikalnej jakości filcu, który sprzyja pochłanianiu dźwięków. Istnieje także opcja wyboru modelu wykorzystującego technologię NanoFelt Ag, która tworzy barierę mikrobiologiczną - cząsteczki nano-srebra dbają o to, aby na powierzchni produktu nie miało, w istocie, miejsca gromadzenie się szkodliwych mikroorganizmów.

Lampy Colline x Terrano

ASM330LHB: najnowszy układ IMU firmy STMicroelectronics dla potrzeb motoryzacji

W układzie ASM330LHB występują: trójosiowy akcelerometr oraz trójosiowy żyroskop, które schowano w obudowie VFLGA - o wymiarach: 2,5×3 mm. Oba podzespoły mają wysokie czasy eksploatacji. Ich przeznaczeniem są pojazdowe systemy detekcji, aplikacje półautomatycznej jazdy oraz rozwiązania ADAS. Niskie poziomy szumów i wysoka stabilność pracy są wliczone. Wytwarzany przez STMicroelectronics układ ASM330LHB pracuje w temperaturze: od -40 do 105°C. Zadaniem układu jest w szczególności poprawa pozycjonowania pojazdu. Dostępne, w istocie, tryby pracy pozwalają zoptymalizować szybkość aktualizacji danych oraz pobór mocy w układzie. Wykorzystując zintegrowany rdzeń uczenia maszynowego możliwa jest wykrycie, dość szybkie, takich zdarzeń jak: próby kradzieży, podbijanie, holowanie oraz uderzenia przez inne pojazdy. Istnieje możliwość ustalania czy pojazd się porusza, a także detekcji wibracji. To wszystko ma miejsce przy zachowaniu zgodności z normą AEC-Q100. Układ ASM330LHB ma użytek w aplikacjach, które wspomagają kierowcę m.in. w zadaniach centrowania pasa ruchu, hamowania awaryjnego, tempomatu i półautomatycznej jazdy.

ASM330LHB: najnowszy układ IMU firmy STMicroelectronics dla potrzeb motoryzacji

SEMPER X1: wydajna pamięć LPDDR4 Flash firmy Infineon Technologies dla przemysłu motoryzacyjnego

Wprowadzona do sprzedaży pamięć SEMPER X1 stanowi poważny element samochodowych kontrolerów domenowych i strefowych. Dzięki niej można zapewniać zaawansowane funkcje o dużym bezpieczeństwie i elastyczności. Pamięć SEMPER X1 sprzyja rozwojowi kluczowych rozwiązań E/E w przemyśle motoryzacyjnym, jak również jest niedużym produktem na rynku. Współczesne pojazdy niejednokrotnie operują na pamięciach nieulotnych. Jednak wydajność tych pamięci jest czasami niedostateczna. Coraz częściej twórcy rozwiązań muszą rozważać, w istocie, użycie pamięci NOR do przechowywania kodu. Ma to miejsce głównie w przypadku pojazdowych procesorów czasu rzeczywistego. By temu problemowi zaradzić, firma Infineon Technologies opracowała pamięć SEMPER X1, która zapewnia wymianę danych z szybkością 3,2 GB/s. Dzięki wielobankowej architekturze obsługiwane są m.in. w całości bezprzestojowe aktualizacje firmware'u, a także prędkie transakcje odczytu. Zapewniona jest zaawansowana korekcja błędów oraz istotne funkcje bezpieczeństwa. Wszystko to pozwala na wykonywanie kodu w czasie rzeczywistym bez błędów. Pamięć SEMPER X1 spełnia wymagania normy: ISO 26262. Działa ona lepiej niż pamięci NOR Flash. Jak wyjaśnia wiceprezes ds. marketingu oraz zastosowań w dziale "Flash Solutions" firmy Infineon Technologies, Sandeep Krishnegowda:

"Jesteśmy podekscytowani wprowadzeniem na rynek pamięci SEMPER X1. Widzimy wyraźnie obiecującą przyszłość dla bezpiecznego, niezawodnego i działającego w czasie rzeczywistym rozwiązania dla kontrolerów strefowych. Jako lider branży pamięci samochodowych jesteśmy zachwyceni współpracą z partnerami w celu standaryzacji pamięci oraz wprowadzania ich na rynek."

Pamięć SEMPER X1

Wytrzymały wtórnik scalony ADuM4195-1 firmy Analog Devices (ADI)

Zasilany napięciem: 4,5-5,5 V wtórnik ma pasmo przenoszenia: 210 kHz. Gwarantowana jest izolacja galwaniczna o napięciu przebicia: 5 kV i działanie w temperaturze: od −40 do 125°C. Szerokość zakresu napięcia wejściowego ADuM4195-1 sięga: 4,3 V. Jest to układ oryginalny. Opracowany przez Analog Devices (ADI) wtórnik scalony ADuM4195-1 wyróżnia błąd offsetu ±5 mV, przy maksymalnym dryfcie temperaturowym: -22 μV/°C. Współczynnik wzmocnienia wtórnika nie przekracza jedności. Wartość odchylenia tego współczynnika wynosi: ±0,5%, w obrębie dryftu temperaturowego na poziomie: ±42 ppm/°C. Dostępne wyjście można bardzo łatwo dołączać m.in. do: przetworników analogowo-cyfrowych (ADC) oraz mikrokontrolerów. Projektanci pojazdów elektrycznych mogą wykorzystać ADuM4195-1 w celu polepszenia ich zasięgów, poprzez optymalne zarządzanie bateriami. Dostępny w sprzedaży wtórnik scalony ADuM4195-1 posiada obudowę SOIC. Jego zastosowania to m.in.: falowniki czy przetwornice DC/DC i ładowarki pokładowe.

Wtórnik scalony ADuM4195-1

Miniaturowa antena monopolowa W3154 firmy Pulse Electronics pracująca w zakresie częstotliwości: 3500-3980 MHz

Rozmiary anteny W3154 wynoszą: 3,2×1,56×1,1 mm. Osiągany jest zysk energetyczny 2,5 dBi i sprawność 65%. Opracowana antena stanowi element SMT, który funkcjonuje w krytycznych środowiskach. Zapewnia ona łączność z: aplikacjami CBRS i małymi przestrzennie obiektami. Dzięki unikalnej konstrukcji, antena W3154 eliminuje wpływ zakłóceń elektromagnetycznych ze strony elementów płytek PCB. Skutkuje to powiększeniem zasięgu nadawanych sygnałów, a także wydajniejszą łącznością. Ma to miejsce przy temperaturze pracy: od -40 do 85°C. Jest to rozwiązanie o: ceramicznej obudowie oraz liniowej polaryzacji. Straty odbiciowe na wejściu anteny W3154 nie przekraczają 6 dB. Jej impedancja wejściowa sięga 50 Ω. Antena W3154 to idealne rozwiązanie dla szerokiej gamy aplikacji CBRS, w tym urządzeń IoT oraz inteligentnej automatyki domowej albo automatyki przemysłowej. Jak wyjaśnia inżynier bezprzewodowych rozwiązań w firmie Pulse Electronics, Gregory Makar:

"Antena W3154 stanowi efektywne i ekonomiczne rozwiązanie, bez względu na aplikacje (...).  Nie wymaga ona dużej płaszczyzny uziemienia, ażeby dobrze działać  (...). W przypadku wielu systemów MIMO można zastosować kilka anten W3154 na płytkach PCB (...) dla uzyskania w istocie najlepszego zasięgu sygnału."

Antena W3154

TPH9R00CQ5: powstały w procesie technologicznym U-MOSX-H tranzystor MOSFET firmy Toshiba, który zawiera kanał typu n

Rezystancja Rds(on) tranzystora TPH9R00CQ5 sięga: 9-11 mΩ. Jego napięcie Vdss najwięcej ma wartość: 150 V. Ma to miejsce przy prądzie Id, który sięga: 64 A. Rozmiary tranzystora, od firmy Toshiba, to 4,9×6,1×1 mm. Obudową tranzystora jest SOP Advance lub SOP Advance(N). Niezastąpiony tranzystor TPH9R00CQ5 pracuje w maksymalnej temperaturze 175°C. Istotne poziomy jego ładunków są następujące: Qg= 44 nC, Qsw=11,7 nC, Qoss=87 nC czy Qrr=34 nC. Ma to miejsce przy pojemności Ciss poniżej: 3,5 nF. Czas trr dla tranzystora TPH9R00CQ5 to 40 ns. Zastosowaniami tranzystora są np.: aplikacje prostowania synchronicznego. Można go stosować w zasilaczach impulsowych w celu podwyższenia ich sprawności energetycznej. W szczególności centrach danych i stacjach bazowych są tranzystorowi TPH9R00CQ5 pisane.

Tranzystor TPH9R00CQ5

Zintegrowany z gniazdem zasilania C14 filtr przeciwzakłóceniowy firmy SCHURTER Electronic Components

Uzyto metalowej obudowy, która chroni gniazdo przed wpływami zakłóceń promieniowanych. Temperatura pracy filtra przeciwzakłóceniowego wynosi: od -25 do 85°C. Dostępne są wersje filtra zrobione na prądy znamionowe 10 A i 15 A. Jest to jedyny tego rodzaju produkt na rynku. Montowany przez SHURTER Electronic Components filtr przeciwzakłóceniowy przydaje się w urządzeniach o niewielkiej głębokości zabudowy, które wymagają zasilania - bez składowych wysokoczęstotliwościowych. Gwarantowana jest dobra eliminacja zakłóceń, które są głównie przewodzone kablami, albo promieniowane. W przypadku niższych częstotliwości zakłócenia mogą być tłumione za pomocą kondensatorów i dławików na płytce drukowanej. Występują 3 opcje montażowe: śrubowa - od przodu z plastikowym kołnierzem bądź od przodu lub z tyłu z metalowym kołnierzem oraz zatrzaskowa od przodu. Zapewniony jest dobry styk elektryczny, dzięki szerokiemu kołnierzowi. Zamknięta obudowa filtra działa jako optymalne ekranowanie gniazda zasilania C14. Ma to miejsce przy następujących prądach upływu: poniżej 0,5 mA - w wersji standardowej lub poniżej 80 µA - w wersji dla urządzeń medycznych. Typowe aplikacje filtra przeciwzakłóceniowego to m.in. sprzęd laboratoryjny oraz aparatura przemysłowa. Jego wskaźnik awaryjności MTBF sięga 3,3 miliona godzin.

Filtr przeciwzakłóceniowy firmy SCHURTER Electronic Components

Ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR produkcji Nikon

Obiektyw NIKKOR Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR pozwala uchwycić obszary przestrzeni dla potrzeb grupowych lub krajobrazowych zdjęć selfie. Doskonale nadaje się do fotografowania obiektów - zwłaszcza z wykorzystaniem efektu bokeh. Minimalna odległość ogniskowania 19 cm czy współczynnik odwzorowania 0,21x - to cechy NIKKOR Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR. Ważną funkcjonalnością obiektywu NIKKOR Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR jest power zoom z napędem liniowym, którym można sterować korzystając z pierścienia. Pozwala to pozyskać płynne przybliżanie podczas nagrywania filmów lub vlogowania. Użytkownik może przypisać obsługę zoomu zarówno do elementów sterujących aparatu, jak i pilota, z opcją wyboru wielu szybkości tego zoomu. Dzięki masie 205 g obiektyw NIKKOR Z DX 12-28 mm f/3,5-5,6 PZ VR nadaje się do noszenia w torbie podczas spacerów i podróży. Oferowany zakres ogniskowych: 12-28 mm przydaje się szczególnie w trakcie wykonywania ujęć zbliżeniowych. Zintegrowany mechanizm zoomu utrzymuje stałą długość tubusu podczas powiększania. Ułatwia to bardzo utrzymanie równowagi przy robienia zdjęć. Zapewniono również pełną kompensację drgań w obiektywie. Konstrukcja NIKKOR Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR umożliwia: kręcenie wideo z niezwykle stabilną ekspozycją i eliminację drgań podczas doboru poziomu ostrości. Zarówno przysłona, jak i kompensacja ekspozycji mogą być przypisane do pierścienia sterującego. Dla uniwersalności zastosowań zapewniono odporność na: wilgoć, kurz oraz zanieczyszczenia, w rezultacie sprawiając, że obiektyw NIKKOR Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR może być brany w różne miejsca.

Ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, Advanced Micro Devices (AMD), Analog Devices (ADI), Apple, AVT Korporacja, DACPOL, Digilent, Farnell, Infineon Technologies, Lena Lighting, LG Electronics, Nikon, OMRON, Politechnika Warszawska (PW), Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), Pulse Electronics, RADWAG, Ricoh, Samsung, SCHURTER Electronic Components, STMicroelectronics (ST), TAURON, Toshiba, TRUMPF, Winkhaus, Zyxel Networks

Przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku podczas długiego weekendu majowego!

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: ADuM4195-1, ASM330LHB, PENTAX K-3 Mark III, Ryzen Embedded Series 5000, SCR 50AXE, W3154
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"