Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Sprawdzanie i wzorcowanie pipet tłokowych o stałej i zmiennej objętości metodą grawimetryczną

Article Image
Mowa tu o nowej publikacji doktora Sławomira Janasa, która poświęcona jest pipetom tłokowym. Związane z nimi procedury sprawdzania i wzorcowania przeprowadzane są z wykorzystaniem metody grawimetrycznej.

W swojej publikacji doktor Sławomir Janas przedstawia mechanizm działania pipety tłokowej, wyjaśnia różnice pomiędzy pipetami o stałej i zmiennej objętości, jak również krótko definiuje metodę grawimetryczną. Za pomocą metody grawimetrycznej okreslana jest masa wydalonej cieczy. Jednak wymaga to konwersji wyników ważenia na objętość. W tym celu należy wybrać jeden z 2 sposobów działania. Pierwszy opiera się na wzorze, który pozwala wyznaczać dosyć łatwo objętość cieczy z uwzględnieniem efektu parowania cieczy w cyklu, gęstości powietrza atmosferycznego, gęstości wzorca masy, gęstości wody, temperatury badania, jak również na swój kształt współczynnika rozszerzalności cieplnej pipety. Drugi sposób jest dużo prostszy - wszystkie wspomniane czynniki zostały uwzględnione we wskaźniku korygującym Z, którego wartość jest stosowana do celów konwersji masy cieczy do objętości. Tytuł publikacji doktora Sławomira Janasa ma następujące brzmienie: „Sprawdzanie i wzorcowanie pipet tłokowych o stałej i zmiennej objętości metodą grawimetryczną”.

Publikacja doktora Sławomira Janasa jest dostępna pod zdjęciem.

Doktor Sławomir Janas
DATA SHEET
Wideo
Do pobrania
Download icon Publikacja "Sprawdzanie i wzorcowanie pipet tłokowych o stałej i zmiennej objętości metodą grawimetryczną"
Firma: RADWAG
Tematyka materiału: fizyka, metoda grawimetryczna, pipety tłokowe, RADWAG, Sławomir Janas, wzory fizyczne
AUTOR
Źródło
radwag.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"