Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Frezarka CNC, część 8

Article Image
Elmax
Istnieje wiele programów, które umożliwiają konfigurację i obsługę sterownika CNC z oprogramowaniem GRBL. Spośród bezpłatnych programów można wymienić: Universal Gcode Sender (UGC), CNCjs, Candle, ChiliPeppr, OpenCNCPilot, bCNC, OpenBuilds CONTROL, PlanetCNC, Ultimate CNC. Konfiguracja sterownika CNC zostanie opisana na przykładzie programu Universal Gcode Sender.

Do sterowania frezarki autor używa aplikacji androidowej, konfiguracja sterownika z użyciem komputera jest jednak znacznie wygodniejsza niż za pomocą telefonu. Program Universal Gcode Sender wyróżnia się bardzo intuicyjnym interfejsem użytkownika i dużą prostotą obsługi. Zdaniem autora program ten jest najlepszym wyborem jeśli chcemy zacząć przygodę z CNC z oprogramowaniem GRBL. W chwili pisania artykułu najnowszą wersją programu jest wersja 2.0.11. Program można uruchomić pod systemami Windows, MacOSX, Linux/x86 oraz Linux/ARM. Oprogramowanie UGC zostało napisane w Javie. Program jest dostępny pod adresem https://winder.github.io/ugs_website/download/. Wybór wersji programu zależy od tego czy wolimy wersję z prostszym interfejsem UGS Classis, czy bardziej złożonym UGS Platform. Wersje różnią się nie tylko szatą graficzną ale również liczbą dostępnych poleceń. UGS Classis wymaga zainstalowania Javy, natomiast UGS Platform jest już zintegrowany z Javą. Pobrany spakowany plik zip rozpakowujemy. W przypadku wersji UGS Classis program uruchamiamy otwierając plik UniversalGcodeSender.jar. W przypadku wersji UGS Platform, wchodzimy do katalogu bin i otwieramy odpowiednio: ugsplatform.exe – gdy posiadamy 32 bitowy system operacyjny, albo ugsplatform64.exe w przypadku systemu 64 bitowego. Autor opisze podstawową obsługę programu na przykładzie wersji UGS Classis. Mimo iż mamy możliwość wybrania polskiej wersji językowej w programie, to autor odradza korzystanie z tej możliwości. Po wybraniu polskiej wersji językowej pojawiają się przesunięcia pól klawiszy, napisy nie mieszczą się w wyznaczonych obszarach, część napisów jest w języku angielskim, a dodatkowo pojawia się błąd niekompletna.lokalizacja i nie ma możliwości przywrócenia języka angielskiego (opcja Ustawienia oprogramowania jest wyszarzona). Uwaga! Zmiana wersji językowej w programie UGS Platform zmienia również język domyślny w wersji UGS Classis i na odwrót. Jeśli ktoś z czytelników zna sposób przywrócenia języka angielskiego i w pełni poprawnego działania programu autor prosi o informacje na maila.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Universal Gcode Sender (UGC), CNCjs, Candle, ChiliPeppr, OpenCNCPilot, bCNC, OpenBuilds CONTROL, PlanetCNC, Ultimate CNC, CNC, FREZARKA, SILNIKI, MOSFET, MACH3, RAMPS 1.4, ARDUINO MEGA, USB, CNC SHIELD V3, CNC SHIELD V4, ATMEGA328, ARDUINO UNO, GRBL V2, ARDUINO NANO, GRBL V3.3, GRBL V3.4, GRBL CONTROLLER, BLUETOOTH, RS232-TTL
AUTOR
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"