Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Frezarka CNC, część 6

Article Image
Elmax
Interesującą modyfikacją układu jest zastosowanie telefonu komórkowego do sterowania frezarką CNC. Oto dokładny opis jak to zrobić.

Możliwości modyfikacji

Jedną z możliwości modyfikacji układu jest zastosowanie telefonu komórkowego do sterowania frezarką CNC, zarówno w opcji ze sterowaniem przewodowym lub za pomocą modułu Bluetooth. Propozycję tę jeden z czytelników w listach kierowanych do redakcji uznał za śmieszną. Zdaniem autora, absolutnie tak nie jest! Współczesny telefon komórkowy to nic innego jak komputer o dużych możliwościach. Z punktu widzenia autora znacznie ważniejsze są dwa problemy: ograniczona ilość miejsca w warsztacie amatora oraz pyły powstające podczas frezowania, stanowiące zagrożenie dla komputera PC czy smartfona. Komputer PC, szczególnie w połączeniu z monitorem, zajmuje znacznie więcej miejsca niż telefon komórkowy.

Znacznie ważniejszym problemem, jaki napotkamy stosując komputer PC, jest narażenie komputera na pył, który zawsze powstaje podczas frezowania. Pył ten, wciągany przez wentylatory komputera, osadza się na podzespołach w komputerze. W przypadku frezowania tworzyw sztucznych pogarsza to chłodzenie podzespołów komputera, w przypadku frezowania metalu stanowi to wręcz zagrożenie uszkodzeniem, ze względu na możliwość wystąpienia zwarć. W przypadku telefonu komórkowego pyły osadzają się na mikrofonie i głośniku, pogarszając z czasem jakość komunikacji w takim telefonie (sprawdzone w praktyce...).

Frezarki przemysłowe, które autor widział, mają zapewnione odpowiednie zabezpieczenia sterownika przed pyłami. Autor w celu zmniejszenia zapylenia w pomieszczeniu, w którym frezuje, stosuje miniszklarnię foliową, kupioną na jednym z portali aukcyjnych, nakładając ją na frezarkę podczas frezowania.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: CNC, frezarka, silniki, MOSFET, Mach3, RAMPS 1.4, Arduino MEGA, USB, CNC shield V3, CNC shield V4, Atmega328, Arduino UNO, GRBL V2, Arduino NANO, GRBL V3.3, GRBL V3.4, Grbl Controller, Bluetooth, RS232-TTL
AUTOR
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"