Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 17.05.2024 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. enkodery, przetworniki, układy scalone, lampy oraz platformy cyfrowe.

Building X firmy Siemens - przyszłość inteligentnych przestrzeni

Building X to coś więcej niż tylko cyfrowa platforma - to bardzo oryginalna wizja przyszłości inteligentnych budynków, zasadniczo związana z zaangażowaniem firmy Siemens w obszar zrównoważonych i efektywnych operacji budynkowych, które umożliwiają poprawę komfortu użytkowania oraz zwiększenie wydajności obiektu. Dzięki wykorzystaniu potęgi digitalizacji, Building X tworzy bardziej inteligentne, reaktywne przestrzenie, które ulepszają jakość życia. W sercu cyfrowej platformy Building X znajduje się rozbudowana sieć czujników, elementów wykonawczych i narzędzi analizy danych, które monitorują i optymalizują wydajność obiektu przez cały czas. Rozwiązania te zapewniają wgląd w czasie rzeczywistym w pobory mocy, czy wzorce zajętości i warunki środowiskowe. Pozwala to na bardziej przemyślane zarządzanie w dziedzinie zasobów oraz pomniejszenie kosztów, przy jednoczesnym wsparciu użytkowników w tworzeniu przestrzeni. Dzięki wysokiej automatyzacji i spersonalizowanemu sterowaniu, te budynki, które wyposażone zostały w Building X mogą dostosowywać się do indywidualnych preferencji, optymalizując komfort i produktywność użytkowników.

Charakterystyka platformy cyfrowej Building X

Jedną z zasadniczych cech Building X jest nacisk kładzony na zrównoważony rozwój. Poprzez minimalizowanie poboru mocy, a także maksymalizowanie efektywności, Building X nie tylko pozwala obniżać koszty operacyjne, lecz także pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi i ich konsekwencjami. Opisywana platforma została zaprojektowana tak, aby była skalowalna i dało się prosto dostosować ją do różnych środowisk - od biurowców i szpitali, po kompleksy mieszkaniowe i placówki edukacyjne. Jej modularna architektura umożliwia łatwą integrację z istniejącą infrastrukturą, co czyni platformę dosyć praktycznym rozwiązaniem dla obiektów na całym świecie.

Charakterystyka platformy cyfrowej Building X

Aplikacje, które wchodzą w skład Building X i stanowią jego kluczowe elementy obejmują, na dobrą sprawę, takie rozwiązania, jak:

 • Security Manager - kompleksowe zarządzanie bezpieczeństwem w budynkach.
 • Energy Manager - pomaga w optymalizacji poborów mocy poprzez monitorowanie oraz analizę danych dotyczących zużycia energii.
 • Operations Manager - pozwala w całości na efektywne zarządzanie budynkiem, w tym: zarządzanie zasobami ludzkimi, planowanie przeglądów czy monitorowanie wydajności urządzeń.
 • 360° Viewer - zapewnia interaktywne wizualizacje przestrzeni budynków, co oznacza z założenia skuteczną ich ochronę przed pożarami.
 • Comfort AI - wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) w celu dopasowywania warunków wewnętrznych budynków do preferencji użytkowników.
 • Sustainability Manager - wspomaga w monitorowaniu zrównoważonymi praktykami w budynkach.
Platforma cyfrowa Building X
Platforma cyfrowa Building X

PSoC 4 HVPA-144K produkcji Infineon Technologies - układ przeznaczony do systemów zarządzania akumulatorami 12 V w samochodach

Za sprawą PSoC 4 HVPA-144K możliwe jest bezproblemowe śledzenie i zarządzanie wieloma akumulatorami samochodowymi 12 V. W tym celu wypełniający normę ISO 26262 ma w sobie precyzyjne podsystemy analogowe i podsystemy wysokonapięciowe, co pozwala na sprawne detekowanie akumulatorów czy zarządzanie nimi przede wszystkim w nowoczesnych autach. Kluczową częścią składową układu scalonego PSoC 4 HVPA-144K są podwójne przetworniki ADC typu "sigma-delta", z 4 cyfrowymi kanałami filtrowania, które pozwalają na prowadzenie precyzyjnych pomiarów stanu naładowania akumulatorów w pojazdach - razem z weryfikacją stanu ogólnego tego akumulatora. Prezentowany układ jest rozwiązaniem wyposażonym w 2 wzmacniacze o programowanym stopniu wzmocnienia, który jest samoczynnie obserwowany (kontrolowany). Za sprawą PSoC 4 HVPA-144K można, z łatwością, sprawdzać różne wartości napięć oraz prądów akumulatora z dokładnością ±0,1%. Zintegrowany transceiver zapewnia z miejsca stabilną transmisję danych z wykorzystaniem magistrali LIN, a dla potrzeb zasilania i obsługi PSoC 4 HVPA-144K starczy akumulator pojazdowy 12 V. Produkt spełnia wymagania, jak również normy, które dotyczą bezpieczeństwa funkcjonalnego ASIL-C. Jest dostępny jako układ scalony o kompaktowej obudowie 32-QFN zadanej wymiarami: 6×6 mm².

Układ scalony PSoC 4 HVPA-144K

Kompaktowy enkoder inkrementalny IEP3 firmy FAULHABER

Mający średnicę 8 mm enkoder inkrementalny IEP3 cechuje np. dokładność pozycjonowania 0,3 °m i powtarzalność 0,05 °m. Przystosowany do napięć zasilania: 3,3 V oraz 5 V enkoder nadaje się do rozwiązań zasilanych z baterii - w najmniejszych przestrzeniach instalacyjnych. Dzięki charakterystyce pracy, którą firma FAULHABER wypracowała w obrębie enkoderów, w szczególności tych z serii IE3, enkoder inkrementalny IEP3 stanowi doskonałą platformę dla multum napędów elektrycznych. Ten przewidziany do pracy w temperaturze: od -40 do 125°C podzespół można z łatwością stosować m.in. z silnikami stałoprądowymi (np. z serii: 0816SR, 1016SR i 1024SR) oraz z silnikami krokowymi (np. z serii: AM0820, AM1020 i AM1524). Prosta konstrukcja i wysoka wytrzymałość są w enkoder inkrementalny IEP3 wpisane. Oferowana jest rozdzielczość 10 000 impulsów na obrót wraz z możliwością konfiguracji IEP3 w zakresie 1-4096 impulsów na obrót. Tak wspaniałe parametry możliwe są m.in. za sprawą wbudowanej kompensacji. Obszary aplikacji enkodera inkrementalnego IEP3 obejmują liczne rozwiązania, w tym: teleskopy, mikroskopy, lasery oraz kamery. Opisywany element odznacza się wysoką jakością wykonania. Tylko z enkoderem inkrementalnym IEP3 sterowanie sprzętem jest dość łatwe, a wręcz bezproblemowe.

Enkoder inkrementalny IEP3

Do obsługi makiet pociągów najlepiej wykorzystać centralę RB 1110 produkcji RailBOX Electronics

Centrala RB 1110 przeznaczona jest do sterowania modelami pociągów z dekoderami DCC lub do obsługi dekoderów akcesoriów. Zgodna z normą NRMA DCC centrala RB 1110 obsługuje, w rzeczy samej, takie protokoły jak: XpressNet 3.6, LocoNet, LenzLAN i Z21 - poprzez Wi-Fi oraz S88 i RS Bus - do czujników informacji zwrotnej. Nic dodatkowego prócz RB 1110 jest zbędne. W celu sterowania centralą RB 1110 należy skorzystać z aplikacji mobilnej RailBOX: Raildroad Control albo manipulator zgodny z protokołami: XpressNet i LocoNet. Prezentowana centrala posiada po jednym porcie XpressNet, s88-N RS-Bus, LocoNet, micro-USB (albo też USB-C), a także wewnętrzny moduł Wi-Fi. Nie należy stosować klipsów zasilających do torów z centralą RB 1110, szczególnie kiedy posiadają zintegrowany kondensator. Klipsy te mają zastosowanie jedynie w przypadku zasilania torów napięciem stałym (nie nadają się do zasilania napięciem impulsowym). Stosowanie tego typu klipsów może spowodować nieodwracalne uszkodzenia centrali RB 1110.

Specyfikacja centrali RB 1110:

 • Obsługa do 32 lokomotyw (numery adresów: 1-9999)
 • Możliwość podłączenia do 31 urządzeń XpressNet (może to być Lokmouse, Multimaus, Rocomouse, Lenz LH-01, Lenz LH100, Lenz LH90)
 • Możliwość podłączenia manipulatorów poprzez szynę LocoNet (chociażby FRED, Piko SmartControl)
 • Możliwość łatwej konfiguracji oraz sterowania z użyciem interaktywnej mapy - przez aplikację mobilną RailBOX: Railroad Control
 • Obsługa adresów akcesoriów (numery adresów: 1-1023)
 • Odczyt i zapis CV w trybach: Tor programujący, PoM i PoM ACC
 • Obsługa 28 lub 128 kroków prędkości oraz funkcji F0 - F28
 • Obsługa modułów informacji zwrotnej - poprzez protokoły: RS Bus i S88
 • Bieżące wskazanie napięcia zasilania (napięcie na torach) 
 • Bieżące wskazanie poboru prądu
 • Wbudowany moduł Wi-Fi
 • Wymiary: 9x11x4,5 cm
 • Zasilanie: 19 V/3-5 A
 • Wyjście DCC: 17 V (max 3 A)
Centrala RB 1110

Jednostka sterująca GM1 firmy Panasonic do obsługi 32 serwomotorów

Zasadniczą aplikacją jednostki sterującej GM1 jest branża motoryzacyjna, w której liczą się 3 rzeczy: precyzja, szybkość oraz elastyczność. Te kompaktowych rozmiarów rozwiązanie łączy w sobie: funkcje programowalnego sterownika logicznego (PLC), a także kontrolera ruchu, co w sporym stopniu ułatwia integrację i dobrze optymalizuje przestrzeń w szafach sterujących. Dzięki szybkiej komunikacji i obsłudze do 32 serwomotorów, jednostka sterująca GM1 nadaje się do złożonych zastosowań w procesie produkcji - np. montażu, testowania oraz pakowania. Jednostka ta pozwala na dokładne sterowanie ruchem i jest wyposażona w zaawansowane w każdym detalu funkcje umożliwiające bezproblemową integrację ze środowiskami Przemysłu 4.0. Gwarantowany jest maksymalny czas reakcji 0,5 ms, tak jak: 2 gniazda Ethernet, gniazdo kart SD, szybkie liczniki i wyjścia PWM. Dzięki środowisku programistycznemu, opartemu na Codesys IEC 61131-3, możliwa jest również łatwa konfiguracja i programowanie GM1. Jest to, z całą pewnością, świetne rozwiązanie do: formowania, drukowania i pakowania, kompatybilne z portfolio automatyki Panasonic (PLC, HMI, czujniki, znakowarki laserowe, itp.). Na tle reszty konwencjonalnych sterowników PLC, jednostkę sterującą GM1 wyróżnia fakt, że dość dobrze się sprawdza w zastosowaniach związanych z ruchem np. w nożach obrotowych lub do cięcia materiałów w tzw. locie, etykietowaniu, sterowaniu mechanizmem korbowym, synchronizacji mechanizmu krzywkowego, a nawet w ocenie wydruku znaku (kontrola pozycji).

Jednostka sterująca GM1

Uniwersalny przetwornik temperatury T38 firmy WIKA z funkcją wykrywania dryftu

Cyfrowy przetwornik temperatury T38 zapewnia nadzwyczaj elastyczny oraz stabilny pomiar temperatury. Dostępna jest duża liczba kombinacji połączeń czujników, wraz z nowym typem wykrywania dryftu. Wersje przetwornika mocowane na głowie, albo na szynie są zapewniane są zarówno w wersjach SIL, jak też w różnych wersjach Ex. Jest to w pełni oryginalny produkt. Opracowany zgodnie z normą IEC 61508 cyfrowy przetwornik temperatury T38 przewidziany został do zastosowań ogólnych. Dzięki temu przetwornikowi, użytkownicy mogą skuteczniej i sprawniej monitorować swoje procesy, a oprócz dużej liczby standardowych krzywych w T38, oferowana jest również funkcja True Drift Detection, która sygnalizuje odchylenia zmierzonej wartości od krzywej charakterystycznej. Opisywany przetwornik posiada w sumie 6 zacisków do konfiguracji - dla zapewnienia największego możliwego zakresu kombinacji. W przypadku przetwornika mocowanego na głowie, specjalnie zaprojektowane zaciski trapezowe, z dużym obszarem zacisku i dostępem z zewnątrz, upraszczają podpinanie czujników i pętli prądowej. Wszystkie wersje cyfrowego przetwornika temperatury T38 można programować przy użyciu protokołu HART z dużą liczbą otwartych narzędzi konfiguracyjnych. Przetwornik T38 można też szybko i łatwo sparametryzować za pośrednictwem interfejsu USB, przy użyciu jednostki programującej PU-548 oraz oprogramowania WIKAsoft-TT.

Uniwersalny przetwornik temperatury T38

Linea S LED Single firmy Lena Lighting - dosyć precyzyjne oświetlenie każdej przestrzeni

Linea S LED Single zapewnia: wysoką efektywność świetlną i niezwykłą trwałość. Wyróżnia ją również konstrukcja, która pozwala na: łatwy montaż w trudno dostępnych przestrzeniach i łatwą wymianę komponentów, jak również na całkiem nowe rozsyły światła czy inne funkcje. Najważniejszym wyznacznikiem komfortu pracy i bezpieczeństwa przemieszczania się jest, z pewnością, innowacja. Dlatego też w najnowszej lampie Linea S LED Single pojawiło się dużo technologicznych udogodnień. Dzięki tym udogodnieniom, lampa ta idealnie dostosowuje się do najbardziej wymagających przestrzeni, w których panują trudne warunki, m.in. zapylenie i wilgoć. Pojedynczy profil świetlny Linea S LED Single skrywa w sobie nadzwyczaj efektywne moduły LED oraz 3 rodzaje soczewek skupiających: SW, MW i VW, które z ogromną precyzją ukierunkowują strumień świetlny, zapewniając precyzyjne doświetlenie każdego zakamarka i nie tylko. Tym sposobem opisywana lampa może być wykorzystywana zarówno w ogromnych przestrzeniach hal produkcyjnych, magazynowych i handlowych, jak też w pomieszczeniach i przestrzeniach biurowych. Cała linia Linea LED wyróżnia się nieznaczną wartością UGR, co, w rzeczywistości, oznacza, że oprawy są bezpieczne dla wzroku i nie wywołują efektu olśnienia. Każda z soczewek spełnia rygorystyczne normy EN 12464-1, dotyczące natężenia oświetlenia i równomierności oświetlenia powierzchni.

Lampa Linea S LED Single

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Apple, AVT Korporacja, FAULHABER, Infineon Technologies, Lena Lighting, LG Electronics (LG), MSI, Panasonic, Pepperl+Fuchs, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), RailBOX Electronics, Samsung, SCHURTER Electronics, Siemens, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: Building X, IEP3, Linea S LED Single, MSI QD-OLED, RB 1110, T38
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"