Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Ostrożnie z agrowłókniną - apel Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)

Article Image
Tylko w tym roku przez źle przymocowaną do podłoża agrowłókninę 7 razy trzeba było wyłączać linie najwyższych napięć, w różnych częściach Polski. Każde takie zdarzenie może doprowadzić do nadzwyczaj poważnego zakłócenia w funkcjonowaniu polskiego systemu elektroenergetycznego. W konsekwencji Polskie Sieci Elektroenergetyczne - PSE apelują o rozważne obchodzenie się z agrowłókniną i odpowiednie mocowanie jej do podłoża.

Agrowłóknina, o której mowa w tym wpisie, służy do ochrony upraw rolnych przed: mrozami i skokami temperatur oraz nadmiernym nasłonecznieniem i wysychaniem gleby. Jednakże źle i niewłaściwie ułożona lub zabezpieczona agrowłóknina może stanowić istotne zagrożenie dla linii elektroenergetycznych. Silny podmuch wiatru może porwać ze sobą materiał i owinąć go na przewodach, co może spowodować zwarcie i doprowadzić do wielogodzinnego wyłączenia linii doprowadzającej prąd do kilku regionów w Polsce. Jest to poważne ryzyko dla stabilności pracy systemu elektroenergetycznego, z którego należy każdorazowo zdawać sobie sprawę - przekłada się to bowiem zaraz na wysoki chaos w państwie. Na niebezpieczeństwo porażenia prądem narażeni są w szczególności ludzie będący w pobliżu linii, wokół której owinęła się, w mniejszym lub większym stopniu, agrowłóknina. Dlatego agrowłókninę trzeba zamocować do gruntu zgodnie z zaleceniami producenta i często sprawdzać, czy nie ma ryzyka jej zerwania.

Jeżeli widać zwisającą z przewodów agrowłókninę, nie wolno samodzielnie jej ściągać. W tym przypadku należy jak najszybciej zgłosić zdarzenie do PSE - pod numerem telefonu: (22) 242 15 15.

Więcej informacji pod adresem: pse.pl

Wideo
Firma: Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE)
Tematyka materiału: agrowłóknina, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PSE, sieci elektroenergetyczne, zdarzenia, zwarcia
AUTOR
Źródło
pse.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"