Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 10.05.2024 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. sterowniki, układy scalone, wielowtyki i oprogramowanie.

Firma Apple przedstawia najnowszy układ scalony M4

Jest to wytwarzany w procesie technologicznym 3 nm układ SoC, który wynosi przeogromną energooszczędność układów scalonych Apple na jeszcze wyższy poziom aniżeli jest w chwili obecnej. Zasadniczym elementem układu scalonego M4 jest podsystem Neural Engine, który wykonuje niemal 38 bilionów operacji na sekundę - to więcej niż obecnie dostępne jednostki przetwarzania sieci neuronowych w przeróżnych rozwiązaniach, w tym w wielu komputerach. Występujący w układzie scalonym M4 kontroler wyświetlacza powstał na bazie pionierskich i nowoczesnych technologii. To one odpowiadają za fantastyczną precyzję, wierność barw oraz równomierną jasność ultranowoczesnego wyświetlacza Ultra Retina XDR, który wykorzystuje skumulowane światło 2 paneli OLED. Zaprojektowany przez Apple układ scalony M4 posiada wbudowany silnik multimedialny, który nie tylko obsługuje najpopularniejsze kodeki wideo, w tym: H.264, HEVC i ProRes, lecz także stosuje przyspieszenie sprzętowe AV1. Tym sposobem możliwie staje się zapewnienie zmniejszonego poboru mocy, w celu odtwarzania wideo, które charakteryzuje wysoka rozdzielczość. Warto również wspomnieć o 4 oddzielnych rdzeniach z silnikami dekodującymi oraz silnikami wykonawczymi, które odpowiadają za dużą wydajność układu scalonego M4, oraz o 6 energooszczędnych rdzeniach, też z silnikami wykonawczymi. Oba rodzaje rdzeni mają też ulepszone akceleratory uczenia maszynowego (ML), a czas przez który urządzenia trzeba zasilać z sieci zostaje zredukowany za sprawą układu scalonego M4. Energooszczędność tego układu sprawia, że urządzenia w niego wyposażone spełniają dosyć surowe standardy w zakresie oszczędnego gospodarowania energią i oferują baterię, która, w praktyce, starcza na cały dzień pracy. Wszystko to zmniejsza ilość energii zużywanej w całym okresie eksploatacji tych urządzeń.

Układ scalony M4

Bramka danych BD-1 produkcji POZYTON to sprawna integracja z systemami automatyki

Jednym z wyzwań, z którym borykają się służby utrzymania ruchu w systemach automatyki jest konieczność integracji liczników energii elektrycznej, różnych producentów, z systemami sterowania SCADA-BMS. W tego typu sytuacji z odsieczą przychodzi bramka danych BD-1 - z możliwością odczytu różnych informacji z liczników energii elektrycznej, która to przetwarza i udostępnia te informacje poprzez 2 protokoły: Modbus TCP i Modbus RTU. Tym sposobem w niespełna kilka minut jest w stanie pozyskać istotne dane z liczników energii elektrycznej, do systemu automatyki, i, w dalszej kolejności, dokonać niezbędnych wizualizacji, a także analiz. Opracowana przez POZYTON bramka danych BD-1 oferuje kilka interfejsów, które pozwalają, w praktyce, bezproblemowo uzyskiwać dane z liczników energii elektrycznej. Do wyboru są w szczególności 2 porty szeregowe RS232/RS485 i 2 interfejsy sieciowe GbE - a jeśli interfejsy licznika są zajęte choćby przez urządzenia dostawcy energii, to przewidziana jest też głowica optyczna, którą można podłączyć do portu USB lub do portu optycznego licznika. Korzystając z kompletu interfejsów, przy pomocy jednej bramki można obsłużyć do 18 liczników energii, a zaimplementowane w niej protokoły komunikacyjne pozwalają na odczyty danych z liczników energii elektrycznej różnych producentów. Z jednej strony usprawnia to integrację systemów, a z drugiej usuwa potrzebę budowania odrębnych sterowników odczytowych. Bramkę danych BD-1 obsługuje się korzystając jedynie z przeglądarki stron internetowych. W efekcie nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie. Za pomocą interfejsu WWW można, sprawnie i bezpiecznie, dokonać konfiguracji bramki, przejrzeć statusy odczytów czy też zaktualizować oprogramowanie urządzenia. Dostępna w wykonaniu przemysłowym bramka danych BD-1 na dobrą sprawę posiada w pełni bezwentylatorową, metalową obudowę z możliwością montażu na uchwycie VESA 75 lub, przy zastosowaniu adaptera, na szynie TH35.

Bramka danych BD-1

Najnowszy sterownik oświetlenia nastrojowego mSLW-01 od firmy Zamel

Ten zaawansowany sterownik oświetlenia nastrojowego LED RGBW stanowi dość oryginalne, pożyteczne rozwiązanie w postaci kompaktowej wersji mini. Opracowany z myślą o wygodzie zapewnia dopasowaną personalizację i kontrolę oświetlenia LED w nieomal każdym wnętrzu. Zachowując wszystkie funkcje, które dostępne są w oryginalnym modelu sterownika SLW-01 sterownik oświetlenia nastrojowego mSLW-01 oferuje zmniejszoną oraz prostszą w instalacji, zieloną obudowę. Prezentowany sterownik umożliwia sterowanie nie tylko oświetleniem RGB LED, ale również oświetleniem LED koloru białego, dzięki dodatkowemu kanałowi sterowania. Jest to rozwiązanie przeznaczone w szczególności do zarządzania popularnymi taśmami LED RGBW. W jego ramach istnieje sposobność zarządzania oświetleniem LED poprzez polecenia głosowe, za pośrednictwem usług: Google Home i Amazon Alexa. Użytkownicy SLW-01 mogą tworzyć szeregi niestandardowych harmonogramów i scen, a całość rozwiązania funkcjonuje w ramach systemu Supla. Tym sposobem sterowanie oświetleniem LED gwarantowane jest z poziomu smartfona albo zwykłego włącznika ściennego. Sterownik oświetlenia nastrojowego mSLW-01 należy do kategorii urządzeń "smart home Wi-Fi".

Sterownik oświetlenia nastrojowego mSLW-01
Sterownik oświetlenia nastrojowego mSLW-01

Specyfikacja sterownika oświetlenia nastrojowego mSLW-01:

 • Napięcie znamionowe zasilania: 12-24 V
 • Znamionowy pobór mocy: 0,4 W
 • Transmisja: Wi-Fi 2,4 GHz b/g/n
 • Moc nadawania: do 20 mW
 • Liczba wejść: 1
 • Liczba kanałów wyjściowych: 4
 • Liczba zacisków przyłączeniowych: 7 (przewody o przekroju do 1,5 mm²)
 • Sposób montażu: puszka instalacyjna o średnicy 6 cm
 • Dopuszczalna temperatura pracy: od -10 do 55°C
 • Stopień ochrony: IP20
 • Maksymalna obciążalność wyjścia: 2 A/kanał
Sterownik oświetlenia nastrojowego mSLW-01

Firmy Hyundai i Kia zapowiadają robota DAL-e Delivery

Istotną cechą DAL-e Delivery jest: autonomiczna zdolność jazdy, nawigacji i przemieszczania się pomiędzy piętrami w budynkach. Prezentowany robot zapewnia z miejsca szybką obsługę dostaw, zapewniając optymalną trasę w czasie rzeczywistym. Przeszedł znaczące ulepszenia pod względem designu i wydajności, żeby możliwe były szybkie, niezawodne dostawy rzeczy. Zbudowany na 4 modułach Plug & Drive (PnD) robot DAL-e Delivery może poruszać się dosyć szybko - bowiem z maksymalną prędkością 1,2 m/s. Swobodnie poruszające się moduły PnD i zaawansowana technologia jazdy autonomicznej gwarantują bezproblemowe rozpoznawanie przeszkód, a także nawigację w zatłoczonych miejscach. Udoskonalone zawieszenie robota, z łatwością, zapewnia stabilną jazdę po nierównościach, co z kolei przekłada się na bezpieczną dostawę. Dzięki możliwości pomieszczenia do 16 filiżanek kawy i transportu przedmiotów czy też obiektów o wadze do 10 kg, opisywany robot zapewnia wygodne rozwiązania w dziedzinie dostaw nieporęcznych i ciężkich paczek. Subtelne światło, wewnątrz przestrzeni ładunkowej robota, pozwala łatwo rozpoznawać przedmioty, a po otwarciu pokrywy wysuwa się półka, na dobrą sprawę umożliwiając wygodne wkładanie oraz wyjmowanie przedmiotów. Robot DAL-e Delivery uwzględnia wysokiej jakości wyświetlacz o przekątnej 11,6", który w czytelny sposób przedstawia stan usługi. Jest to osiągane przy animowanej, wykorzystującej mimikę "twarzy" DAL-e Delivery, która przedstawiana na ekranie rozszerza interakcję z użytkownikami. W celu zwiększenia stabilności jazdy, robot DAL-e Delivery zbudowany został w postaci kwadratowej kolumny z zaokrąglonymi narożnikami, ze środkiem ciężkości umieszczonym na samym dole. Czujniki robota są dyskretnie zintegrowane, a wyrafinowana konstrukcja, która przypomina z łatwością metal, zapewnia DAL-e Delivery elegancki design.

Roboty DaL-e Delivery

Nowoczesne złączki XTVMEA 6 autorstwa Phoenix Contact dla przekładnika pomiarowego z technologią Push-X

Najważniejszą cechą złączek do przekładnika pomiarowego XTVMEA 6 - od Phoenix Contact, jest automatycznie wyprzedzające zwarcie przekładnika prądowego. Ta w praktyce pożądana cecha pozwala na niezawodne działanie przekładnika prądowego szczególnie w ramach prac serwisowych bądź przeróżnych pomiarów, co w wielu sytuacjach ma niebagatelne znaczenie. Uwzględniona w najnowszych złączkach XTVMEA 6 technologia przyłączeniowa Push-X daje sposobność niestosowania siły lub narzędzi, by efektywnie wykorzystywać te złączki. Dzięki bocznemu przyłączu przewodu złączki te oferują duże, dość czytelne oznakowanie zacisków. Zalety złączek do przekładnika pomiarowego XTVMEA 6 są szczególnie widoczne w sektorze energetycznym. Nadają się do wszystkich zastosowań pomiarowych i ochronnych. Są w pełni kompatybilne z istniejącą już serią złączek ME 6. Nowe złączki do przekładnika pomiarowego mają ergonomiczny kształt oraz 2 razy po 3 otwory funkcyjne. Można również używać do nich akcesoriów z systemu CLIPLINE complete. Za pomocą dźwigni obsługi C-MEA... i wtykowych mostków zwierających SB-MEA... można obsługiwać oraz zwierać kilka złączek jednocześnie. Serię XTVMEA 6 uzupełniają złączki przelotowe oraz złączki przewodu ochronnego - o takim samym konturze. Nadaje się do wszystkich typów przewodów - zarówno z tulejkami, jak i bez tulejek.

Złączki XTVMEA 6

Realizacja połączeń typu «przewód-przewód» za pomocą jednobiegunowego wielowtyku MCS MAXI 16

Od całkiem niedawna wielowtyki MCS MAXI 16 (seria 832) firmy WAGO dostępne są w wersji jednobiegunowej - w celu jeszcze prostszej budowy połączeń typu "przewód-przewód". Tylko z nimi możliwe jest np. beznarzędziowe podłączanie przewodów do sprzętu po jego dostawie. Dostępne w wielowtykach MCS MAXI 16 zaciski sprężynowe i dźwignie pozwalają na prosty i wygodny montaż przewodów o przekrojach do 25 mm² włącznie. Jednobiegunowe wielowtyki MCS MAXI 16 z założenia zastępują połączenia zaciskane przewodów o sporych przekrojach, gwarantując bezbłędne oprzewodowanie. W efekcie gwarantowana jest wysoka oszczędność czasu, który należy poświęcić wyłącznie na proste połączenie wtyku z gniazdem. Opisywane wielowtyki przeznaczone są dla każdego rodzaju przewodów. Umożliwiają przede wszystkim montaż przewodów jednodrutowych i linkowych zakończonych tulejkami. Równie proste jest podłączanie przewodów fotowoltaicznych i akumulatorowych - rzecz jasna z wykorzystaniem wielowtyków MCS MAXI 16.

Jednobiegunowe wielowtyki MCS MAXI 16

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Apple, AVT Korporacja, Dolby, Hyundai Motor Company, LG Electronics, InterElcom, Kia, Kingston Technology, Loxone, NASK PIB, Phoenix Contact, Politechnika Warszawska (PW), Sony, WAGO, Zakład Elektronicznych Urządzeń Pomiarowych POZYTON, Zamel

Firma:
Tematyka materiału: BD-1, DAL-e Delivery, Loxone Config 14.7, M4, MCS MAXI 16, mSLW-01
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"