Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 8.03.2024 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. czytniki bramek RFID, mierniki sieciowe, systemy interkomowe i testery oleju do smażenia.

Utwórz własną chmurę w kilka minut za sprawą BeeStation firmy Synology

Firma Synology ogłosiła wprowadzenie na rynek BeeStation - dosyć unikalnego rozwiązania, zaprojektowanego z myślą o dostarczeniu pamięci masowej w chmurze osobistej tym, którzy szukają prostego użytkowania. Tylko z BeeStation tworzenie kopii zapasowych, zarządzanie i udostępnianie plików można dopasować do każdego stylu życia, z maksymalną kontrolą nad prywatnymi danymi - bez niezwykle wysokich opłat abonamentowych za najmniejsze rzeczy. Rozumiejąc potrzebę stosowania pamięci masowej, rozwiązanie BeeStation umożliwia proste i bezpieczne tworzenie prywatnych przestrzeni do przechowywania wielu danych. Za sprawą, a właściwie za pośrednictwem BeeStation, każda kopia zapasowa zdjęć i filmów z urządzeń z systemem iOS i Android staje się skutecznie ochroniona. Oparte na sztucznej inteligencji (AI) narzędzie do organizowania zdjęć uwydajnia zarządzanie bibliotekami zdjęć, a wyszukiwanie i udostępnianie obrazów z przyspieszonym sprzętowo rozpoznawaniem osób i obiektów staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zaawansowane funkcje BeeStation dają sposobność tworzenia kopii z różnych usług w internecie, a także dysków USB. Dzięki temu, użytkownicy zawsze zachowują kopię kluczowych danych, w tym najważniejszych wspomnień z życia. Jak wyjaśnia menadżer produktu w firmie Synology, Lewis Sheng:

"Rozwiązanie BeeStation to nasza odpowiedź na inną potrzebę. Nasze rozwiązanie łączy (...) i zapewnia wszystkie niezbędne funkcje zarządzania plikami, czy tworzenia kopii zapasowych w bardziej przystępnym oraz uproszczonym sprzęcie i oprogramowaniu."

Rozwiązanie BeeStation

Najnowszy czytnik bramki RFID firmy Pepperl+Fuchs - dosyć bezproblemowa przejrzystość w zastosowaniach logistycznych

Przygotowany przez Pepperl+Fuchs czytnik bramki RFID oferuje dużą przejrzystość działania przy wykrywaniu znacznej liczby znaczników RFID. Ten w pełni ekonomiczny typ rozwiązania operuje na technologii UHF RFID oraz powstał z myślą o wielu zastosowaniach logistycznych. Zapewniany w wytrzymałej i odlewanej obudowie z aluminium czytnik bramki RFID produkcji Pepperl+Fuchs umożliwia podłączanie do 4 pasywnych anten UHF RFID ze stopniem ochrony IP67. Dzięki dużej mocy promieniowania i polaryzacji kołowej dostarczanych anten, możliwe z łatwością staje się niezawodne wykrywanie wysokiej liczby znaczników w odległości do 12 m, nawet w sytuacji zmiany orientacji znaczników RFID. Zintegrowany z czytnikiem multiplekser pozwala na równoczesne wykrywanie znaczników RFID w ułamku sekundy, a przekazywany i transmitowany wskaźnik siły odebranego sygnału (RSSI) obok kątów fazowych dostarczają w pełni kluczowych informacji na temat stabilności procesu. Występuje również ochrona przed takimi usterkami jak: zwarcie anteny, nieprawidłowa regulacja anteny i "trudne" wyładowania elektrostatyczne (ESD). 8 łatwych do rozpoznania diod LED dobrze wizualizuje stan działania czytnika i podłączonych do niego anten UHF RFID, wspierając płynne przetwarzanie towarów przychodzących i wychodzących. Jeżeli konieczna jest wymiana czytnika, można to poczynić w dosyć intuicyjny sposób, korzystając z funkcji klonowania konfiguracji przez USB, która nie wymaga reparametryzacji urządzenia zastępczego. Jest to w pełni osiągane przy 2 wyjściach transoptorowych, 2 wejściach transoptorowych i 2 wyjściach przekaźnikowych, które dają na dobrą sprawę opcję podłączania dodatkowych urządzeń polowych, np. czujników wyzwalania i świateł sygnalizacyjnych.

Oznaczeniem opisanego czytnika bramki RFID jest F800.

Najnowszy czytnik bramki RFID firmy Pepperl+Fuchs - bezproblemowa przejrzystość w zastosowaniach logistycznych

ND31LITE firmy Lumel - kompaktowy miernik parametrów sieci z adekwatną i niezawodną obsługą protokołu Modbus RTU (RS-485)

Miernik parametrów sieci ND31LITE został opracowany z myślą o aplikacjach, które, na dobrą sprawę, wymagają dobrej klasy urządzeń pomiarowych, z możliwością śledzenia, a właściwie transmisji wartości parametrów sieci, przy użyciu interfejsu RS-485 oraz protokołu MODBUS RTU. Jest to rozwiązanie, które mierzy 54 parametry, w tym: harmoniczne prądu oraz napięcia w sieciach: jedno- i trójfazowych, symetrycznych oraz niesymetrycznych. Pomiar parametrów wykonywany jest w klasie dokładności 0,2S, co dosyć znacząco wyróżnia ND31LITE na rynku. Prócz zasadniczych funkcji pomiarowych, miernik parametrów sieci ND31LITE wyposażono w funkcję zapamiętywania ekstremów, dzięki której można, dość prosto, weryfikować wartości minimalne i maksymalne pomiaru. Kolejną zaletą urządzenia jest dosyć czytelny wyświetlacz z konfigurowalnymi ekranami wizualizacji, w postaci ekranu LCD o przekątnej: 3,5" z matrycą TFT i rozdzielczości obrazu 320×240 px, a także niezłożone programowanie parametrów przy pomocy darmowego oprogramowania eCon. Przewidziano również 2 konfigurowalne wyjścia alarmowe i tryb przekaźnika nadzorczego dla wyjść alarmowych, jak również gwarantowane i prezentowane są wskazania, które obejmują wartości programowanych przekładni. Wszystko to osiągane jest przy podtrzymaniu bateryjnym zegara RTC. Opisywane urządzenie wyróżnia, w praktyce, wielkość opisana wymiarami: 9,6×9,6×7,7 cm. W przypadku ekranów wizualizacji istnieje możliwość programowania 10 stron, po 8 parametrów na stronie, jak również 2 stron z prezentacją harmonicznych i jednej strony z opcją prezentacji danych w formie analogowej. 

Miernik parametrów sieci ND31LITE

System interkomowy CHAT firmy Elson

System interkomowy CHAT - zwany także interkomem CHAT jest niezawodnym urządzeniem łączności wewnętrznej, które umożliwia 4 osobom nadzwyczaj swobodnie porozumiewać się pomiędzy sobą w warunkach wysokiego hałasu. Chodzi tu przede wszystkim o szybkie łodzie sportowe, a także statki powietrzne. Dodatkowo, w praktyce, system oferuje także możliwość pracy z radiostacjami, radiotelefonami czy zewnętrznym głośnikiem tubowym, a unikatowa w rzeczy samej opcja indywidualnego wzmocnienia oferuje odpowiednio wysoki komfort pracy. Dostępne w systemie interkomowym CHAT szybkozłączki umożliwiają szybkie oraz sprawne podłączanie albo rozłączanie rozwiązań dołączonych do systemu. A w sytuacjach awaryjnych również rozłączanie, bez obaw o uszkodzenie kabli, czy gniazd podłączeniowych. Wykonane z najwyższej jakości materiałów kaski i opaski nagłówne oferują spory poziom bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania CHAT. Całość stanowi wodoszczelne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczną i doskonałą łączność w najcięższych warunkach morskich, lotniczych, drogowych itp.

Specyfikacja systemu interkomowego CHAT:

 • Liczba słuchawek: 4
 • Indywidualna regulacja wzmocnienia interkomu
 • Sterowanie UKF przez PTT
 • Wejście urządzeń zewnętrznych (opcja)
 • Możliwość podłączenia interkomu do głośników tubowych
 • Napięcie zasilania: 11-14,5 V
 • Klasa odporności: IP67
 • Maksymalny pobór prądu: 1,5 A
 • Dopuszczalny zakres napięć dla wejścia audio: 0,7-1 V
 • Dopuszczalny zakres napięć dla wyjścia audio: 0,5-4 V
System interkomowy CHAT

Ta ładowarka do smartfonu zadziała tylko wtedy, gdy zamkniesz oczy

Jest to niejaka instalacja "Recharge" autorstwa Driesa Depoortera, która pozwala, z łatwością godną dziecka, naładować smartfon po pójściu w sen. Opisywana instalacja korzysta w pełni z komputera jednopłytkowego Raspberry Pi, który za pomocą dedykowanej kamery analizuje w czasie rzeczywistym oczy użytkownika i to czy on faktycznie zasnął, tj. czy on nie oszukuje. Wchodzący w skład instalacji "Recharge" krzesło i podnóżek pozwalają użytkownikowi dosyć wygodnie ułożyć się do snu. Jedynym zadaniem, które musi użytkownik wykonać jest zasnąć, po uprzednim umieszczeniu smartfonu na przewidzianej do tego celu podkładce ładującej po prawej stronie krzesła. Skierowana na twarz użytkownika kamera w czasie rzeczywistym jest w stanie śledzić wszystkie jej ruchy, a wdrożone w komputerze jednopłytkowym Raspberry Pi oprogramowanie dokonuje ciągłej ich analizy, aby ustalić czy oczy użytkownika są zamknięte i czy użytkownik naprawdę zasnął. Dopiero po stwierdzeniu tych faktów następuje aktywacja ładowarki smartfonu. Im dłużej użytkownik śpi, tym wyższym stopniem naładowania baterii z założenia odznacza się jego smartfon. Przygotowana przez Driesa Depoortera instalacja ma z obiektywnego punktu widzenia promować tzw. zdrowy relaks rozumiany jako zupełny detoks od urządzeń przenośnych, co ma w głównej mierze sens gdy użytkownik ma zamknięte oczy i śpi - a wtedy ze snu może go wybudzić co najwyżej dźwięk dzwonka albo wibracje smartfonu (i tylko to, nic więcej).

Instalacja "Recharge" autorstwa Driesa Depoortera

Niedawno ChatGPT stał się pamiętliwym rozwiązaniem - aczkolwiek na próbę

W ramach licznych testów firma OpenAI udostępniła funkcję zapamiętywania przez ChatGPT tego, o czym się do niego pisze. Wystarczy powiedzieć bez ogródek ChatGPT, aby zapamiętał daną rzecz, a potem zapytać co dokładnie zapamiętał i nakazać, żeby zapomniał o wszystkim czego się dowiedział. Przytoczoną funkcję można, natychmiast, wyłączyć, a pamiętanie przez ChatGPT rzeczy ma za zadanie wyeliminować potrzebę powtarzania tych samych informacji i danych, by przyszłe rozmowy z ChatGPT stały się o wiele bardziej pomocne oraz niechybione. Podczas rozmowy z ChatGPT użytkownik może poprosić narzędzie o zapamiętanie czegoś na dobrą sprawe konkretnego, albo też pozwolić mu na swój dobór szczegółów do zapamiętania. Dla przykładu można:

 • wyjaśnić ChatGPT, że notatki z prowadzonych spotkań mają zawierać m.in. nagłówki, punktory i podsumowanie działań na końcu - ChatGPT zapamięta to i zawsze będzie, z łatwością, podsumowywał wszystkie spotkania w przytoczony sposób,
 • wskazać ChatGPT, że jest się właścicielem kawiarni - po podzieleniu się tym faktem w internecie, narzędzie będzie zawsze wiedziało w jaki sposób rozpocząć konwersacje np. na portalach społecznościowych odnośnie kawiarni,
 • wspomnieć ChatGPT o tym, że ma się dziecko, które ubóstwia meduzy - gdy przyjdzie pora na przygotowanie kartek urodzinowych dla dziecka, narzędzie będzie wskazywało na kartki z meduzami w imprezowych kapeluszach,
 • powiedzieć ChatGPT, że jako nauczyciel przedszkola, który prowadzi grupę 25 dzieci preferuje trwające 50 minut lekcje wraz z ćwiczeniami uzupełniającymi - narzędzie z łatwością weźmie to pod uwagę każdorazowo podczas tworzenia nowych planów zajęć.
Logo ChatGPT

Warto dodać, że wbudowana w ChatGPT pamięć ewoluuje wraz z interakcjami użytkowników i nie jest związana z prowadzonymi w czatach rozmowami. Samo usunięcie czatu nie wywoła, czy też nie spowoduje, trwałego wyczyszczenia pamięci narzędzia - trzeba dosłownie usunąć jego "wspomnienia" z poziomu odpowiednich ustawień. Jednym z takich "wspomnień" może być w szczególności wskazanie, że programuje się w tym, a tym języku, przy użyciu takiego, a takiego frameworka, co może przyspieszyć prace nad stworzeniem nowego oprogramowania, czy to na komputery, czy to na smartfony. Wszystkie wspomnienia, jak również wszelkie, inne informacje w obszarze roboczym wykluczone są z procesu nauczania ChatGPT. Użytkownicy narzędzia mają pełną kontrolę nad tym, kiedy oraz w jaki sposób "wspomnienia" ChatGPT są wykorzystywane w czatach, a właściciele kont Enterprise mogą w każdej chwili wyłączyć gdy potrzeba pamięć dla swoich organizacji. Wszystko to oszczędza czas i prowadzi, z pewnością, do dostarczania bardziej trafnych, wnikliwych odpowiedzi na nurtujące pytania.

Pamięć ChatGPT i stanowiące tę pamięć wspomnienia

Podręczny, pojemnościowy tester jakości oleju spożywczego Testo 270

Jest to dosyć profesjonalne narzędzie, która pozwala na osiągnięcie odpowiedniego poziomu jakości przyrządzanego jedzenia, podczas głębokiego smażenia. W tym celu wyznaczane są, z łatwością, wartości parametru TPM (ang. Total Polar Molecules) w przedziale: 0-40%, które jednoznacznie mówią o przydatności oleju do smażenia, a przez to czy jest szkodliwy, czy nie. W celu dogłębnego zrozumienia czym jest w praktyce parametr TPM zalecane jest spojrzenie na jedno z dwóch zdjęć, które są na końcu tekstu. Dzięki pojemnościowemu testerowi jakości oleju spożywczego Testo 270, można, z miejsca, spełniać krytyczne wymogi w odniesieniu do zawartości całkowitej liczby cząsteczek polarnych w stosowanym oleju, po to, by ten olej móc w odpowiednim czasie wymienić. Zastosowany w testerze wyświetlacz LCD miga do chwili, w której osiąga się stabilny odczyt, a prezentowane informacje opatrywane są 3 następującymi kolorami: czerwonym, żółtym i zielonym. Istnieją możliwości ustawiania wartości granicznych parametru TPM oraz ich zabezpieczenia przed niezamierzoną modyfikacją przy pomocy kodu PIN. Opisywany tester pozwala na prowadzenie następujących po sobie pomiarów w gorącym tłuszczu z rozdzielczością: ±0,5%, przy zachowaniu dokładności pomiaru: ±2% - bez potrzeby oczekiwania na schłodzenie się oleju spożywczego. Czas reakcji Testo 270 nie przekracza 30 s. Jest to możliwe dzięki specjalnemu czujnikowi, który zamieszczono w metalowej obudowie. Zgodnie z wymogami klasy ochrony IP65, czujnik ten odporny jest m.in. na strumienie wody - może być czyszczony pod bieżącą wodą. W celu zapewnienia właściwych wyników pomiarów, uwzględniono opcję prowadzenia kalibracji w miejscu pomiarów, dzięki olejowi wzorcowemu. Podręczny tester jakości oleju spożywczego Testo 270 umożliwia robienie pomiarów w masie typów gorących frytur do głębokiego smażenia. Przewidziane zostały wygodne w obsłudze 3 przyciski, a także ergonomiczna konstrukcja z białą obudową z tworzywa ABS, która chroni w dostateczny sposób użytkowników Testo 270 przed szkodliwym - wręcz raniącym działaniem wysokiej temperatury oleju spożywczego. Produkt zasilany jest z 2 baterii AAA i waży 255 g.

Sens praktyczny parametru TPM
Podręczny, pojemnościowy tester jakości oleju spożywczego Testo 270

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Apple, Assel, AVT Korporacja, Digi-Key Electronics, Elson, KUKA, Lumel, NASK PIB, NVIDIA, OpenAI, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact, Raspberry Pi Foundation, Siemens, Synology, Testo

Wszystkiego co najpiękniejsze z okazji Dnia Kobiet!

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: BeeStation, CHAT, ChatGPT, F800, ND31LITE, Recharge
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"