Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 15.12.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in.: aktuatory, roboty, gazety, oscyloskopy i sterowniki.

Nadeszła pora na Gemini - niezwykle wydajny model AI od Google

Model Gemini działa dobrze w każdym zastosowaniu - od centrów danych, po wiele urządzeń mobilnych. Jego rewelacyjne własności znacząco poprawiają sposób, w który programiści czy klienci korporacyjni budują i skalują rozwiązania. Opracowany model jest w całości zdolny do rozpoznawanai tekstów, obrazów i dźwięków w celu udzielenia odpowiedzi na istotne tematy. Jest niezastąpiony w tłumaczeniu zagadnień fizyki i matematyki, a umiejętność kojarzenia ze sobą szeregu rodzajów informacji sprawia, że jest to, z pewnością, rozwiązanie multimodalne. Dostępna wersja Gemini może generować dobrej jakości kod wielu języków programowania - np. Python, Java, C++ oraz Go. Jego zdolność do analizy złożonych informacji czyni go jednym z kluczowych rozwiązań AI na świecie. Jest to widoczne szczególnie w przypadku stosowania Gemini jako silnika do inteligentnych systemów kodowania, np. AlphaCode. Zdolność modelu do wydobywania istotnych szczegółów z tysięcy dokumentów jest nieoceniona. Potrafi ujrzeć natychmiast to, co człowiekowi umyka w ogromnej liczby danych. Firma Google przygotowała 3 następuje wersje modelu Gemini:

  • Ultra - największy i najbardziej wydajny model do bardzo złożonych zadań,
  • Pro - najlepszy model do skalowania w szerokim zakresie zadań,
  • Nano - najbardziej wydajny model do zadań wykonywanych na urządzeniu.
Wydajność modelu Gemini Ultra względem modelu GPT-4V (część I)
Wydajność modelu Gemini Ultra względem modelu GPT-4V (część II)

Budowa modelu Gemini obejmowała jego nauczenie oraz dostrojenie parametrów przy użyciu 2 jednostek TPU (ang. Tensor Processing Unit): v4 i v5e. Tak powstałe rozwiązanie wyróżniają najlepsze oceny bezpieczeństwa spośród wszystkich dotychczasowych modeli AI od Google. Możliwości modelu są znakomite w niemal każdej dziedzinie, a dnia 13 grudnia 2023 roku ma zostać udostępniony interfejs API dla 2 rozwiązań: Google AI Studio i Google Cloud Vertex AI w celu zapewnienia obsługi modelu Gemini Pro. Z kolei deweloperzy Androida będą mogli, na dobrą sprawę, skorzystać z Gemini Nano poprzez funkcję AICore, która jest obecna w ramach systemu operacyjnego Android 14.

Logo modelu Gemini

Do układania kostki Rubika najlepiej zastosować robota CUBOTino

Opracowany przez Andreę Favero robot oszczędza mnóstwo frustracji i wstydu powiązanego z niemożnością ułożenia najlepiej sprzedającej się zabawki na świecie. Nazwa CUBOTino jest zbitką dwóch angielskich słów: "cube" (pol. kostka) oraz "robot" z włoskim przyrostkiem "ino" (pol. mały), która jest świadomym oraz w pełni zamierzonym ukłonem w stronę twórcy robota. Podczas pandemii COVID-19 Andrea Favero postanowił w oryginalny sposób uczcić swoje 50. urodziny. Zainspirowany pewnym wyzwaniem online powiązanym z językiem programowania Python zdecydował on zanurzyć się w świecie wizji komputerowej, o której zawsze myślał, że wykracza poza jego zdolności projektanckie. W efekcie powstał robot CUBOTino wyposażony w serwonapędy obracające kostkę Rubika oraz czarną i wytrzymałą obudowę, która powstała na drodze druku 3D. Dostępny w robocie kamera pozwala sprawdzić kolory pól na ściankach kostki, w czym dopomaga komputer Raspberry Pi Zero 2 W i biblioteka programowa OpenCV. Domyślnie robot CUBOTino potrzebuje 20 s na zeskanowanie kostki oraz 70 s na jej ułożenie. Bieżący status pracy robota pokazywany jest w formie procentów i paska postępu na ekranie wyświetlacza. Wystarczy jedno dotknięcie, by nakazać robotowi CUBOTino rozpoczęcie cyklu układania kostki, dwa dotknięcia rozpoczęcie cyklu "pomieszania" kostki, dłuższe dotknięcie zatrzymuje cykle, a jeszcze dłuższe deaktywuje robota. Budowa robota CUBOTino zajęła jego twórcy ok. 5 miesięcy. Wszystkie niezbędne pliki znajdują się w repozytorium GitHub, dzięki czemu można spersonalizować CUBOTino i dostosować go pod swoje potrzeby.

Robot CUBOTino

Tego jeszcze nie było - niespotykanie użyteczna seria 4 B oscyloskopów MSO firmy Tektronix

Opracowana seria odznacza się doskonałymi możliwościami pomiarów na każdym z kanałów. Przygotowane z myślą o rozwiązaniach wbudowanych oscyloskopy MSO serii 4 B wyróżniają: pasmo przenoszenia 0,2-1,5 GHz, próbkowanie do 6,25 GS/s oraz rozdzielczość pionowa 16 b. Dostepne na rynku oscyloskopy MSO z serii 4 B mogą mieć do 6 kanałów pomiarów, oferując funkcję Spectrum View, która pozwala na prowadzenie wielokanałowej analizy widmowej. Na dobrą sprawę zapewniona jest duża responsywność tych oscyloskopów, a także uproszczona ich obsługa z poziomu panelu czołowego. Wbudowany wyświetlacz HD (1920×1080 px), który, w istocie, ma przekątną 13,3", oferuje niespotykaną jakość obrazu za sprawą m.in. wysokiego kontrastu oraz kąta widzenia. W połączeniu z dobrymi przetwornikami analogowo-cyfrowymi (ADC) o rozdzielczościach 12 bitów, ocyloskopy MSO z serii 4 B pokazuje dogłębne szczegóły, które dotyczą analizowanych sygnałów. Istnieje opcja zdalnego sterowania oscyloskopami, w szczególności poprzez przeglądarkę internetową, jak również oprogramowanie TekScope PC. Opisywane oscyloskopy wyróżnia ulepszony procesor, który wydatnie zmniejsza czas analizy m.in. pakietów danych, które pochodzą z magistrali międzyukładowych, motoryzacyjnych lub energetycznych i innych. Dodatkowo pozwala szybciej wykonywać algorytmy czy generować wykresy umożliwiające dogłębną analizę np. układów zasilania oraz napędów silnikowych.

Oscyloskopy MSO z serii 4 B

Firma Synology wprowadza na rynek VisualStation VS600HD - dość wydajne rozwiązanie do montażu w ścianie telewizyjnej dla Surveillance Station

Oferowane przez Synology urządzenie VisualStation VS600HD obsługuje do 2 wyświetlaczy w rozdzielczości 4K. Można je zamocować za monitorem dzięki trwałym mocowaniom VESA, co gwarantuje efektywne wykorzystanie przestrzeni - na potrzeby zespołów bezpieczeństwa. Dzięki 2 wyjściom HDMI, każde z urządzeń VisualStation VS600HD obsługuje jednocześnie w każdym aspekcie do 50 kanałów kamer rozmieszczonych na 2 wyświetlaczach. Aby sprostać bardziej rozbudowanym potrzebom w zakresie monitorowania wideo, można wdrożyć szeregi urządzeń VisualStation VS600HD. Można też załączyć konfigurowalny dostęp do elementów sterujących kamerami, map, poprzednich nagrań oraz innych funkcji, żeby umożliwić szybsze reagowanie na incydenty związane z bezpieczeństwem. Aplikacja Surveillance Station daje z łatwością możliwość nadawania uprawnień użytkownikom, czy delegowanie im maksymalnej elastyczności. Jest to osiągane przy obsłudze strumieni wideo HTTPS razem z dodatkowymi opcjami szyfrowania na poziomie głośności oraz plików w celu ochrony nagranego materiału. Urządzenie VisualStation VS600HD jest zgodne z kluczowymi wymogami, co zapewnia wielu użytkownikom przestrzeganie najważniejszych standardów bezpieczeństwa.

Urządzenie VisualStation VS600HD

Elektroniczna woźna, czyli inteligentny sterownik dzwonków szkolnych SDS-01 firmy Zamel

Najważniejszą zaletą inteligentnego sterownika SDS-01 jest możliwość użycia istniejącej już, nie inaczej, instalacji dzwonkowej, co ułatwia instalację urządzenia. Sterownik ten zapewnia i oferuje odtwarzanie dźwięków, melodii i fragmentów utworów muzycznych czy komunikatów głosowych, które zapisano w formacie MP3, na wymiennej karcie pamięci - na niczym innym. Dzięki inteligentnemu sterownikowi SDS-01, każda lekcja albo przerwa może mieć ustawiony inny dzwonek. Istnieje możliwość ustawienia tzw. przeddzwonków, zarówno na lekcje, jak i na przerwy, a wbudowana regulacja głośności pozwala dostosować urządzenie do potrzeb szkół w każdym rejonie. Oprócz tego SDS-01 ma funkcje załączania lekcji skróconych oraz przerwy wakacyjnej. Jego zegar zawsze wskazuje na dokładną godzinę dzięki wiernej synchronizacji z internetem poprzez interfejs Wi-Fi. Występuje też wyjście przekaźnikowe 230 V, które służy z łatwością do wyzwalania innych urządzeń - choćby klasycznych dzwonków. Wszystko to przy wyjściu audio dostosowanym do linii radiowęzłowych 100 V, które pozwala na podłączenie - z miejsca, bez najmniejszych problemów, głośników GDS-01.

Inteligentny sterownik dzwonków szkolnych SDS-01

Małych rozmiarów aktuator IHPT-1411AF-ABA firmy Vishay Intertechnology

Dzięki czasowi reakcji mniej niż 5 ms, aktuator IHPT-1411AF-ABA może być stosowany w celu generacji efektów haptycznych, i to przy napięciu roboczym do 16 V. Sięgający 105°C zakres temperatury pracy sprawia, że jest to rozwiązanie dobre do pracy w trudniejszych warunkach. Opracowane przez Vishay Intertechnology aktuator może być stosowany w: samochodowych deskach rozdzielczych, konsolach środkowych, czy też interfejsie HMI. Aktuator IHPT-1411AF-ABA zapewnia haptyczne sprzężenie zwrotne dla: elektronicznych skrzyń biegów, kierownic, siedzeń i innych elementów w samochodach. Praca elementu przy napięciu do 16 V eliminuje, w praktyce, potrzebę stosowania źródeł wysokiego napięcia. Zapewniana jest kompaktowa, a także dwuczęściowa konstrukcja z otworami montażowymi dla łatwej instalacji. Pokazywany, opisywany aktuator można wdrożyć niższymi kosztami, przy zapewnieniu większych osiągów niż alternatywne rozwiązania. Aktuator IHPT-1411AF-ABA dostarczany jest razem z licencjami na technologię haptyczną Immersion, co usprawnia proces projektowania urządzeń, jak też w praktyce eliminuje potrzebę posiadania innych licencji na unikatowe efekty haptyczne.

Aktuator IHPT-1411AF-ABA

Telewizor The Frame dostępny na platformie do projektowania wnętrz od CAD Projekt K&A

Jedna z bardziej popularnych aplikacji, pośród architektów oraz projektantów wnętrz, została uzupełniona o nową bibliotekę modeli 3D. Od teraz w CAD Projekt K&A można skorzystać np. z projektów telewizorów Lifestyle, Neo QLED 98", a także soundbarów z firmy Samsung. Tym sposobem projektanci zyskują możliwość podkreślenia niepowtarzalnego charakteru wnętrz. Platforma CAD Projekt C&A stanowi wyspecjalizowane narzędzie do projektowania wnętrz, z pomocą którego można wykonać wszystkie ważne prace - od projektu, przez wizualizację czy dokumentację techniczną, aż po wycenę. Teraz w CAD Projekt C&A użytkownicy mogą, dosyć łatwo, znaleźć 4 telewizory Samsung Lifestyle: The Frame, The Serif, The Sero i The Terrace o różnych rozmiarach, telewizor Neo QLED 4K QN100B 98", soudbary: Q-Serii, B-Serii, C-Serii, a także Ultra Slim, głośnik Power Audio i akcesoria do telewizorów. Co więcej, na platformie są dostępne też modele akcesoriów do urządzeń, które pomogą jeszcze lepiej spersonalizować pomieszczenia. Dla przykładu przeróżne kolory wymiennych ramek do The Frame pozwalają i gwarantują dopasowanie telewizora do wystroju całego wnętrza. Dzięki wielu opcjom można w prosty sposób zmienić obramowanie telewizora, wybierając odważny kontrast lub subtelne dopełnienie pomieszczeni. Najnowszy model Neo QLED 4K QN100B 98" dostarcza rzeszy, czy wręcz masy niezapomnianych wrażeń i dzięki wizualizacjom na platformie można zobaczyć z łatwością jak taki ekran sprawdza się w warunkach domowych - w otoczeniu pięknych mebli i dekoracji.

Telewizor The Frame dostępny na platformie do projektowania wnętrz CAD Projekt K&A

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Agilent Technologies, Altium, AVT Korporacja, Broadcom, CAD Projekt K&A, Creotech Instruments, Digi-Key Electronics, Emitel, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Farnell, Google, Hamamatsu Photonics, Immersion, JLCPCB, Olympus, Raspberry Pi Foundation, Samsung, Synology, Tektronix, Vishay Intertechnology, Zamel

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: Altium 365, CUBOTino, Gemini, IHPT-1411AF-ABA, SDS-01, VisualStation VS600HD
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"