Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 8.09.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. czujniki, gramofony, silniki elektryczne i taśmy adresowalne LED.

Kompaktowy głośnik bezprzewodowy SRS‑XB100 firmy Sony już dostępny w Europie

Firma Sony poinformowała, że jej kompaktowy głośnik bezprzewodowy SRS‑XB100 jest już w sprzedaży w Europie. Ten przenośny model odtwarza czysty dźwięk o dużej mocy i doskonale spełnia potrzeby osób, które lubią słuchać muzyki, w gronie przyjaciół, albo też poza domem. Bezprzewodowy głośnik SRS-XB100 powstał z myślą o osobach w nieustannym ruchu. Dzięki wybornej konstrukcji z mimośrodową membraną i membraną bierną, odtwarza dźwięki, które pozostają czyste przy sporej głośności. Ten kompaktowy głośnik jest źródłem imponującego, donośnego dźwięku. Dostępny w głośniku Sound Diffusion Processor rozszerza zasięg emisji w każdym otoczeniu. Bezprzewodowy głośnik XB100 pracuje na baterii przeszło ok. 16 godzin. Wytrzymała obudowa zapewnia spory stopień ochrony przed wodą i pyłem (klasa szczelności IP67). Wielofunkcyjny pasek sprawdza się w ciągłym ruchu, a wbudowany mikrofon pozwala i stanowi o wygodzie rozmów na telefonie. Jeszcze wyższą jakość dźwięku oferuje technologia osłabiania pogłosu, dzięki której 2 osoby mogą mówić równocześnie, bez przerwy w dźwięku. Obudowa, a także pasek głośnika SRS-XB100 wykonane są częściowo z tworzyw sztucznych, które pochodzą z recyklingu. Materiały opakowaniowe nie zawierają plastiku - tym sposobem firma Sony stara się ograniczać wpływ swoich produktów na środowisko naturalne.

Głośnik bezprzewodowy SRS‑XB100

GSH-630 FRYDERYK firmy Unitra - gramofon dla wymagających melomanów

Jest to urządzenie o napędzie bezpośrednim NB1, które obejmuje znakomity system regulacji obrotów. Za stabilizację działania odpowiada unikalny algorytm stabilizacji obrotów. Zawarte w gramofonie GSH-630 FRYDERYK aluminiowe ramię R10 funkcjonuje na 2 parach łożysk. Na dobrą sprawę wygląd gramofonu przewspaniale komponuje się ze wzmacniaczem WSH-805. Opracowany przez firmę Unitra napęd bezpośredni NB1 charakteryzuje moment obrotowy, na dobrą sprawę przenoszony bezpośrednio na talerz pośredniczący. W połączeniu z autorskim i niezawodnym algorytmem stabilizacji obrotów, zagwarantowany jest zerowy parametr: "wow and flutter" - brak słyszalnych zakłóceń wywołanych zmianami prędkości obrotowej. Obecny, wewnątrz napędu NB1, silnik bezszczotkowy - z cewkami bez rdzenia, wyróżnia cicha praca, a moment obrotowy jest dostępny od razu. Nie ma tutaj elementów podlegających zużyciu oraz wymianie. Występuje również opracowane od podstaw ramię R10 - inspirowane historycznym ramieniem Unitra Adam, lecz o wyższych parametrach. Wykonane je z aluminium stopowego typu 6082 - materiału charakteryzującego się dużą wytrzymałością mechaniczną. W obydwu osiach stosowane jest łożyskowanie z wykorzystaniem łożysk NSK typu "pivot bearing".

Gramofon GSH-630 FRYDERYK 

Gramofon GSH-630 FRYDERYK wyposażono w mechanizm antyskatingu z zastosowaniem w środku stałej masy odważnika - dla likwidacji zaburzeń fonicznych czy zapobiegania zbytniej eksploatacji płyty oraz wkładki. Aluminiowy panel frontowy i drewniane wykończenie dają na dobrą sprawę niezwykle uniwersalną propozycję dla miłośników muzyki. Masywne metalowe zawiasy, o sporym oporze ruchu, sprawiają, że zablokowanie pokrywy w dowolnej pozycji jest wygodne i bezproblemowe, a regulacja siły otwarcia umożliwia jej proste dostosowanie, jeżeli chodzi o preferencje użytkownika. Gruba pokrywa górna to nie tylko znakomity wygląd, lecz i dużo wyższe tłumienie dźwięku bezpośredniego z wkładki. Pozłacane złącza analogowe RCA pozwalają na wygodne podłączenie do przedwzmacniacza gramofonowego lub wzmacniacza z funkcją wsparcia dla wkładki gramofonowej. Plinta gramofonu została wykonana z płyty, na której zostało tylko tyle ile było konieczne do montażu elementów w gramofonie. Tym samym otrzymano masywną podstawę gramofonu, tłumiącą wibracje z otoczenia.

Gramofon GSH-630 FRYDERYK 

Prezentacja prototypu pojazdu Toyota Hilux zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi

Słynący z legendarnej niezawodności i wytrzymałości pojazd Toyota Hilux otrzymał w całości zeroemisyjny napęd elektryczny na ogniwa paliwowe. Prototypowy egzemplarz wykorzystuje unikatową technologię pojazdu Toyota Mirai i może pokonać 600 km na jednej porcji wodoru. Prezentacja przełomowego pojazdu odbyła się w zakładach produkcyjnych Toyota w Derby, w Wielkiej Brytanii, gdzie zbudowano prototyp Toyota Hilux. Dążono do zachowania wszystkich cech oryginalnej wersji pojazdu oraz zaadaptowania sprawdzonego napędu elektrycznego na ogniwa paliwowe, który od blisko dekady jest komercyjnie wykorzystywany w modelu Toyota Mirai. Do zbudowania napędu prototypu Toyota Hilux wykorzystano komponenty Toyota Mirai drugiej generacji. Wodór przechowywany jest pod sporym ciśnieniem w 3 zbiornikach, a auto jest w stanie pokonać ok. 600 km - na jednym tankowaniu. Bateria, która magazynuje energię wytwarzaną przez ogniwa paliwowe, umieszczona jest z tyłu, żeby nie zmniejszać przestrzeni w kabinie. Prace nad projektem prototypu Toyota Hilux rozpoczęły się początkiem 2022 roku. Zaledwie po blisko roku prac rozpoczęto budowę pierwszego egzemplarza pojazdu. Trwało to 3 tygodnie. Do końca 2023 roku ma powstać w sumie aż 10 pojazdów Toyota Hilux z napędem wodorowym. Samochody te przejdą rygorystyczne testy bezpieczeństwa oraz niezawodności wymagane przed wejściem do produkcji, które może nastąpić w drugiej połowie tej dekady.

Prototyp pojazdu Toyota Hilux zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi

Węglikowo-krzemowe (SiC) tranzystory MOSFET firmy Toshiba przeznaczone dla dwupoziomowych falowników fotowoltaicznych

Węglikowo-krzemowe (SiC) tranzystory MOSFET firmy Toshiba cechuje napięcie Vds=2,2 kV. Gwarantują one duże uproszczenie budowy dwupoziomowych falowników fotowoltaicznych i zmniejszenie ich rozmiarów oraz wagi. Osiągana jest m.in. wysoka częstotliwość przełączania czy małe straty mocy. Jest to widoczne zwłaszcza względem rozwiązań z tranzystorami IGBT. Zarówno poziom zanieczyszczeń, jak i grubość obszaru dryfu w najnowszych tranzystorach z firmy Toshiba determinują odporność na promieniowanie, niedużą rezystancją włączenia, czy znaczne napięcie przebicia. Obecne w strukturach tranzystorów złącze Schottky'ego - obszar SBD, redukuje wpływ pasożytniczych złączy PN między rejonami "p-base" (z półprzewodnika typu p), a obszarem dryfu (z półprzewodnika typu n) - patrz zdjęcie na końcu. Jednocześnie w pełni udało się zmniejszyć straty przełączania. Osiągnięto dwukrotnie większą częstotliwość przełączania dla dwupoziomowych falowników fotowoltaicznych. Chodzi tu w szczególności i na dłuższą sprawę o rozwiązania, które są wykorzystywane w systemach napięcia stałego 1,5 kV. Zapotrzebowanie na półprzewodniki o małych stratach przełączania oraz dużym napięciu przebicia przyrasta wraz z sukcesywnym wprowadzaniem tych systemów. Opracowane przez Toshiba węglikowo-krzemowe tranzystory MOSFET spełniają przywołane wymogi. Są to, jeśli chodzi o istniejące rozwiązania fotowoltaiczne, rekomendowani następcy tranzystorów IGBT.

Struktura najnowszych, węglikowo-krzemowych tranzystorów MOSFET firmy Toshiba

Kompaktowy, bezmagnesowy silnik elektryczny Grupy ZF

Grupa ZF zbudowała silnik elektryczny, który nie wymaga stosowania żadnych magnesów. W przeciwieństwie do tzw. oddzielnie wzbudzanych silników synchronicznych (SESM) silnik ten przekazuje energię za pośrednictwem wzbudnicy indukcyjnej wewnątrz wału wirnika. Daje to w konsekwencji maksymalną gęstość mocy, jak również najwyższy z momentów obrotowych. Zaprojektowany przez Grupę ZF silnik elektryczny stanowi poważną alternatywę dla silników synchronicznych z magnesami trwałymi (PSM). Te ostatnie są obecnie najczęściej stosowane w pojazdach elektrycznych, lecz opierają się na magnesach, których produkcja zasadza się, z pewnością, na użyciu pierwiastków ziem rzadkich tj. REE. Względem wspomnianych silników udało się wyelimonować m.in. straty oporu. Zapewnia to znacznie lepszą wydajność, w takich sytuacjach jak np. długie przejazdy autostradą z dużą prędkością. Usunięto też najważniejsze wady konstrukcyjne silników SESM. W szczególności powiększono moment obrotowy, dzięki innowacyjnej konstrukcji wirnika. Integracja wzbudnicy z wirnikiem oznacza, że pozbyto się, z łatwością, problemów związanych z przestrzenią osiową. Wzrost gęstości mocy w wirniku ma z kolei doprowadzić do poprawy wydajności pracy. Kluczową cechą bezmagnesowego silnika elektrycznego Grupy ZF jest indukcyjne i bezkontaktowe przekazywanie energii do wirnika, z prostotą generujące pole magnetyczne, za pomocą cewek. Tym sposobem silnik nie wymaga szczotek i pierścieni ślizgowych. Nie ma także potrzeby utrzymywania suchości przy pomocy uszczelek. Podobnie jak w przypadku silnika PSM, wirnik jest chłodzony olejem.

Kompaktowy, bezmagnesowy silnik elektryczny Grupy ZF

Opracowany przez Pepperl+Fuchs jednowarstwowy czujnik LiDAR z serii R2300 do zastosowań wymagających dużej prędkości

Firma Pepperl+Fuchs oferuje jednowarstwowy czujnik LiDAR o częstotliwości pracy, która, na dobrą sprawę, wynosi 100 Hz. Czujnik ten oferuje takie samo połączenie wysokiej wydajności i oszczędności kosztów jakie charakteryzują wielowarstwowe skanery serii R2300. Podstawą jest technologia impulsowego pomiaru odległości (PRT) wymyślona przez przytoczoną firmę. Technologia PRT jest rozwinięciem klasycznej technologii czasu przelotu, która zapewnia dla każdego dokładne wyniki pomiarów z ponad 250 tysięcy emitowanych impulsów laserowych, emitowanych w ciągu sekundy. Metoda ta działa niezawodnie nawet w zmiennych warunkach otoczenia. Rozdzielczość kątowa 0,1° i nieduża plamka świetlna zapewniają wysoką precyzję, jeśli chodzi o nawigację, pozycjonowanie, czy wykrywanie. Występuje przełączalny, widoczny laser pilotujący, który może być użyty do precyzyjnego pozycjonowania urządzeń, bez innych środków pomocniczych. Kąt pomiarowy 100° można zmniejszyć w razie potrzeby, aby wprost, bez zbędnej zwłoki, dopasowywać pole skanowania do zastosowania. Mały rozmiar obudowy pozwala instalować czujnik w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Opisywany czujnik może być używany m.in. na przenośnikach rolkowych o sporych prędkościach przenoszenia w celu określenia objętości przenoszonych towarów, w trakcie ruchu. Czujnik jest również idealny do kontroli: krawędzi i zwisów taśmy. Wysoka rozdzielczość kątowa umożliwia dosyć precyzyjne monitorowanie położenia krawędzi. Przy częstotliwości skanowania 100 Hz czujnik nadaje się również do stosowania z szybkimi pętlami sterowania.

Opracowany przez Pepperl+Fuchs jednowarstwowy czujnik LiDAR z serii R2300
do zastosowań wymagających dużej prędkości

Regulator ciśnienia paliwa STAG FPR produkcji AC

STAG FPR jest elektronicznym urządzeniem, które to reguluje ciśnienia paliwa. Zapobiega on pojawianiu się zbyt sporego ciśnienia w listwie paliwowej silnika z wtryskiem bezpośrednim - stanowi rozszerzenie instalacji autogaz opartej w istocie na sterowniku STAG-400 DPI i może być używany tylko z danymi kodami silników. Nie ma na rynku drugiego takiego rozwiązania. Regulator ciśnienia paliwa STAG FPR utrzymuje właściwe ciśnienie na listwie, nie wyłączając pompy wysokiego ciśnienia. Tym sposobem urządzenie nie dopuszcza do niepożądanych, dla silnika, przerostów i niedociśnienia. W połączeniu z oryginalnym systemem emulacji SHPAE i kompaktową konstrukcją pomaga w pełni wyeliminować destruktywne, tzn. powodujące tryb awaryjny, błędy ciśnienia OBD. Przyczynia się także do zmniejszenia spalania paliwa, poprzez obniżenie ciśnienia w listwie. Jest to produkt całkowicie autorski, opracowany od początku na terenie Polski. Producent regulatora udziela dwuletniej gwarancji na opisane rozwiązanie.

Regulator ciśnienia paliwa STAG FPR

Pierścieniowa lampa błyskowa MF-R76C firmy GODOX dla aparatów fotograficznych Canon

Istotnym przeznaczeniem lampy błyskowej MF-R76C są typy fotografii: makro, produktowa i specjalistyczna. Powstała dla aparatów fotograficznych firmy Canon lampa oświetla obiekty równomiernym światłem, które uwydatnia ich detale. Obsługuje też i automatykę błysku TTL. Pierścieniowa lampa błyskowa MF-R76C generuje światło bez rzucania cienia - to sprawia, że rewelacyjnie oddaje wszystkie szczegóły i równomiernie oświetla obiekty. Dzieli ona wspólną oś optyczną z obiektywem aparatu fotograficznego z Canon. Udostepniono funkcję łączności bezprzewodowej 2.4 G obok bogatych konfiguracji oświetlenia - można uzyskać różnorodne i interesujące efekty świetlne przy współpracy z lampami: GODOX 2.4G z systemu X. Pierścień świetlny lampy MF-R76 podzielony jest na 2 niezależne palniki - lewy oraz prawy, w których z miejsca możliwe jest selektywne sterowanie mocą w przedziale: od 1/1 do 1/256, z krokami co 1/3 °. Pozwala to tworzyć równomierne oświetlenie obiektu, jeśli takowe jest wymagane. Aby dostarczyć niespotykanej wygody w trakcie tworzenia, w lampie znajdują się 2 źródła światła modelującego, wspomagające ustawianie ostrości. Dzięki pojemnej baterii, lampa MF-R76 na dobrą sprawę jest w stanie wykonać do 550 błysków, przy pełnej mocy. Jest to produkt, który, w praktyce, współpracuje z bateriami lamp AD100Pro (WB100). Pasuje ona do obiektywów o 8 średnicach: 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72 i 77 mm.

Pierścieniowa lampa błyskowa MF-R76C

Adresowalna taśma ARGB firmy CREATRONIC z trójkolorowymi diodami LED

Oferowana przez CREATRONIC taśma adresowalna ARGB cechuje się znaczącą wydajnością i małym poborem mocy. Jest to proste w obsłudze rozwiązanie, które, w istocie, zawiera diody LED oraz układy obsługujące standard WS2815. Diody LED są trójkolorowe - są to diody RGB. Każdy z pikseli RGB diod LED taśmy adresowalnej ARGB zapewnia 256 poziomów świecenia, co daje sposobność prezentacji niemal 16 777 216 kolorów - przy maksymalnej częstotliwości odświeżania 2 kHz. Tak wysoka wartość częstotliwości dobrze eliminuje efekt migania, który widoczny jest na materiałach wideo. W celu zasilania taśmy należy podłączyć źródło napięcia stałego 12 V, o dostatecznej wydajności prądowej. Moduły, na których osadzono diody LED są koloru białego. Taśma adresowalna ARGB dostępna jest w 2 wersjach: FX5050-100W10-AR-2SA1C2 - o długości 5 m, a także FX5050-100W10-AR-2SO1C2-01 - o długości 1 m.

Taśma adresowalna ARGB

Specyfikacja adresowalnej taśmy ARGB:

 • Diody LED z kontrolerami i systemem wznawiania działania - w obudowie SMD5050
 • Każda z diod LED sterowana jest osobno, co umożliwia tworzenie animacji świetlnych
 • Gęstość upakowania diod LED na taśmie: 100 sztuk/m
 • Napięcie zasilania: 12 V
 • Maksymalny pobór prądu: 1,29 A/m
 • Maksymalny pobór mocy: 15,5 W/m
 • Dostępne długości:
  • 1 m
  • 5 m
  • 10 m
  • 15 m
  • 20 m
 • Szerokość taśmy LED: 1 cm
 • Sekcje cięcia: co jedną diodę (1,67 cm)
 • Stopień ochrony: IP20
 • Sposób montażu: dwustronna taśma samoprzylepna
Taśma adresowalna ARGB

Wielofunkcyjny robot manipulacyjny MOTOMAN GP225 firmy Yaskawa

Robot manipulacyjny MOTOMAN GP225 wyróżnia udźwig: 225 kg, zasięg działania: 2,702 m i powtarzalność: ±0,05 mm. Ten sześcioosiowy robot zapewnia dosyć szybką i dokładną pracę, zwiększając produktywność zastosowań związanych z przenoszeniem ogromnych ładunków. Mający duży zasięg działania MOTOMAN GP225 posiada opływowe, górne ramię, które daje z łatwością dostęp do części w ograniczonych przestrzennie lokacjach. Szerokie zakresy ruchu nadgarstka zmniejszają ryzyko kolizji z innymi urządzeniami, a konstrukcja robota o niskawej interferencji umożliwia umieszczenie robotów blisko siebie. Ciężki, mechaniczny balanser nie jest już wymagany, a technologia serwonapędów Sigma7 zapewnia wyższe prędkości osi czy przyspieszenie. Nadgarstek o dużym momencie i bezwładności umożliwia MOTOMAN GP225 efektywne przenoszenie dużych ładunków. Robot sprawdza się doskonale w takich branżach jak spawanie laserowe, zgrzewanie punktowe, obsługa pras i cięcie/skrawanie materiałów. W przypadku trudnych warunków, dostępna jest wersja MOTOMAN GP225 o klasie szczelności IP65/67 (ochrona przed pyłami i cieczami).

Wielofunkcyjny robot manipulacyjny MOTOMAN GP225

Odporny na tarcie i promieniowanie filament Z-PEEK firmy Zortrax

Z-PEEK stanowi jeden z najtrwalszych polimerów w świecie. Jego stosunek wytrzymałości do wagi porównywalny jest tylko ze stalą nierdzewną. Materiał cechuje rewelacyjne właściwości termiczne. Z-PEEK znosi rozliczne testy w komorach próżniowo-termicznych stosowanych do kwalifikacji różnych, innowacyjnych materiałów - stworzonych z myślą o lotach kosmicznych. Odporny na promieniowanie filament Z-PEEK przeszedł pomyślnie testy ścierania, na które, z pewnością, składały się 22 miliony cykli układu 2 kół zębatych - pracujących z szybkością ok. 1600 obrotów na minutę. Ponadto próbki tego filamentu wytrzymały 46 miesięcy wystawione na promieniowanie w kosmosie. Filament Z-PEEK cechują rewelacyjne właściwości abrazyjne i może być uzywany do druku części działających w układach typu polimer-metal. Parametry odgazowania filamentu są zgodne z wymogami Europejskiej Agencji Kosmicznej, które to, na dobrą sprawę, ujęto w standardzie ECSS-Q-ST-70-02C. Filament Z-PEEK kompatybilny jest z drukarką 3D Zortrax Endureal i może być stosowany m.in. samodzielnie w trybie pojedynczej ekstruzji, bądź też z wyłamywanymi podporami z materiału Z-SUPPORT HT w trybie ekstruzji podwójnej. Właściwości mechaniczne próbek Z-PEEK są równe najwyższym jakie dotychczas opisano w literaturze naukowej. Filament Z-PEEK może być wykorzystany także w: przemyśle wydobywczym i w zaawansowanej inżynierii mechanicznej. Materiał wytrzymuje schładzanie do temperatury: -100°C, a także rozgrzewanie do temperatury: 250°C. Filament Z-PEEK może wprost posłużyć do druku odpornych na promieniowanie części mechanicznych. Wykonane z filamentu pierścienie pracują m.in. na pokładzie wysłanej na Jowisza sondy JUNO.

Filament Z-PEEK

Co to jest SAIK?

Praktycznie każdy menadżer, odpowiedzialny za pracę firmy, zadaje sobie pytanie: jak należy tu kontrolować obieg kluczy? Wyszukanym rozwiązaniem tego zagadnienia są: elektroniczne depozytory kluczy SAIK, które oferują przechowywanie kluczy, z zarządzaniem dostępem do nich, czy rejestracją ich obiegu. SAIK to skrót nazwy systemu autorstwa firmy BT Electronics. Ogólnie mówiąc, system SAIK składa się z elektronicznej szafki na klucze i oprogramowania, które zapisuje każde pobranie oraz wydanie kluczy. Administrator programu sterującego - np. upoważniony pracownik, decyduje o przyznawaniu praw dostępu do kluczy, ustalając również przedziały czasowe, w których dostęp ten jest możliwy. Zapewniona jest zwłaszcza całkowita kontrola nad dostępem do pomieszczeń służbowych i dokumentów czy też do wartościowych przedmiotów rozlokowanych w depozytorach. Zastosowanie systemu SAIK pozwala na: pełną identyfikację i kontrolę kluczy, depozytów oraz pracowników, analizę zgromadzonych danych i szybką reakcję na zagrożenia wykryte przez system. Urządzenia systemu SAIK są zawsze w całości samoobsługowe oraz działają 7 dni w tygodniu. System nadaje się dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą rezygnować z kluczy mechanicznych, lecz mają problemy z: zarządzaniem i dokumentacją obiegu wspomnianych kluczy. Za pomocą sieci Ethernet, urządzenia mogą ze sobą współpracować, niezależnie od miejsca przeznaczenia. Tym samym system SAIK można z łatwością dostosowywać do zmieniających się potrzeb użytkowników.  

Charakterystyka systemu SAIK

 

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

AC, AVT Korporacja, BT Electronics, Canon, Coilcraft, CREATRONIC, Duracell, Electronic Design, Elektrokabel, Elhurt, Ericsson, GODOX, Grupa ZF, Infineon Technologies, MACOM Technology Solutions Holdings, NXP Semiconductors, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), Q-SYSTEMS, SoMLabs, Sony, Toshiba, Toyota, Transfer Multisort Elektronik (TME), Unitra, Volkswagen, Wolfspeed, Yaskawa, Zortrax

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: Duracell Optimum, GSH-630 FRYDERYK, MOTOMAN GP225, R2300, SAIK, Z-PEEK
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"