Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Sześć powodów dlaczego technologia Mini LED wyprzedza tradycyjne wyświetlacze

Article Image
Najnowsza technologia Mini LED wyróżnia się sześcioma zaletami, które stawiają ją w centrum uwagi ponad tradycyjnymi wyświetlaczami LED. Każdą z tych zalet warto, na dobrą sprawę, poznać. W tym celu przedstawmy je wszystkie po kolei.

Zwiększony kontrast i lokalne przyciemnianie

Technologia Mini LED pozwala na rozmieszczenie większej liczby diod LED w wyświetlaczu. Z pewnością umożliwia to bardziej precyzyjne, lokalne przyciemnianie, tj. określone obszary na ekranie można przyciemnić lub całkowicie wyłączyć, żeby uzyskać: głębszą czerń oraz lepszy kontrast. Skutkuje to poprawą jakości obrazu i lepszymi wrażeniami podczas oglądania kiedy szczególnie prezentowane są treści o wysokim zakresie dynamiki (HDR).

Lepsza jasność i wydajność HDR

Dzięki sporej liczbie diod LED umiejscowionych na małej powierzchni, wyświetlacze Mini LED mogą osiągać wyższe poziomy jasności szczytowej, w porównaniu do zwykłych wyświetlaczy LED. Ta zwiększona jasność zapewnia lepszą wydajność HDR, gdyż pozwala na wyświetlanie, w istocie, szerszego zakresu poziomów luminancji. Wyświetlacze Mini LED zapewniają żywe i realistyczne kolory, lepsze szczegóły w światłach i cieniach oraz realne wrażenia wizualne.

Precyzyjnie zlokalizowane strefy ściemniania

Mniejszy rozmiar Mini LED pozwala na zwiększenie liczby stref ściemniania w porównaniu do tradycyjnych wyświetlaczy LED. Strefy ściemniania odnoszą się do poszczególnych klastrów, diod LED, które można niezależnie kontrolować w celu dostosowania poziomów jasności.

Zmniejszone efekty: blooming i light bleeding

Tradycyjne wyświetlacze LED mogą cierpieć z powodu efektów: blooming oraz light bleeding tj. jasne elementy na ekranie mogą przenikać do sąsiednich ciemnych obszarów, obniżając, w znaczący sposób, jakość obrazu. Technologia Mini LED minimalizuje te problemy, oferując, na dobrą sprawę, bardziej precyzyjną kontrolę nad podświetleniem, co skutkuje o wiele lepszym lokalnym przyciemnianiem i wyższym tłumieniem przytoczonych efektów.

Cieńsze i lżejsze konstrukcje

Wyświetlacze Mini LED mają ciut cieńszą obudowę - w porównaniu do starszych rozwiązań. Z łatwością pozwalają na tworzenie bardziej smukłych i lżejszych urządzeń np. telewizorów lub laptopów, dzięki czemu są one bardziej estetyczne i łatwiejsze w obsłudze.

Efektywność energetyczna

Wyświetlacze Mini LED oferują znaczące poziomy jasności i są zaprojektowane tak, żeby były o wiele bardziej energooszczędne w porównaniu do tradycyjnych wyświetlaczy LED. Systemy podświetlenia Mini LED są bardziej energooszczędne dzięki selektywnemu przyciemnianiu w połączeniu z wyłączaniem wybranych diod LED, co skutkuje niższym poborem mocy, a także i kosztami działania.

Wideo
Firma: Elhurt
Tematyka materiału: HDR, Mini LED, obraz, podświetlenie, wideo, zakres dynamiki
AUTOR
Źródło
elhurt.com.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"