Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Firma Ericsson świadectwem technologicznego rozwoju w przedwojennej Polsce

Article Image
Przeżyły dwie wojny światowe i świadczą o wysokim zaawansowaniu technologicznym masy regionów na początku XX wieku. Mowa tu o przedwojennych deklach studzienek telefonicznych, których inspiracją był pierwszy telefon Ericsson. Stanowią one bardzo ważny, wręcz interesujący pomnik historii. Mijane częstokrotnie chcą zwrócić na siebie uwagę. Najwyższa pora im to umożliwić we współczesnych czasach, póki istnieją.

Dekle studzienek telefonicznych, z charakterystycznymi błyskawicami, po których chodzi się w wielu miejscach Polski, stanowią dobre świadectwo awangardowej budowy podziemnej, na dobrą sprawę, sieci telefonicznej - na terenie drugiej Rzeczypospolitej. Pierwowzorem anteny z błyskawicami był model pierwszego telefonu firmy Ericsson, który posiadał słuchawkę oraz mikrofon w jednym. Charakterystyczna nasadka u szczytu to gwizdek, którym przywoływano abonenta. Żeby pokazać rozchodzący się dźwięk na deklach, zamarkowano go błyskawicami. Telefon skonstruowany w 1878 roku został na stałe logo firmy obsługującej abonentów - była to najpierw spółka Cedergren, a później Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna (tj. PAST), której większościowym udziałowcem była firma Ericsson. Koncesja PAST na ok. 25 lat obejmowała, prócz samej Warszawy, rejony m.in. Łodzi, Lubelszczyzny, Białegostoku, Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego, Zagłębia Borysławskiego oraz Lwowa. W tych miejscach do dzisiaj występują, nie inaczej, dekle studzienek telefonicznych z błyskawicami. Wiele z nich jest uproszczonych, a część ma napisy: "Polska Akcyjna Spółka telefoniczna PAST" na otoku. Studzienki z logiem PAST znajdują się także na ulicach Warszawy - można spotkać je choćby na Śródmieściu, na Mokotowie i Żoliborzu. Przypominają one, że rozwinięta sieć telefoniczna, razem z centralami telefonicznymi firmy Ericsson i szwedzkimi kablami prowadzonymi pod ziemią, była jednym z atrybutów nowoczesności w przedwojennej Polsce.

Więcej informacji pod adresem: media.ericsson.pl

Wideo
Firma: Ericsson
Tematyka materiału: ciekawostki historyczne, Ericsson, PAST, Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, studzienki telefoniczne, telefony
AUTOR
Źródło
media.ericsson.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"