Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Unikatowa aplikacja «Energetyczny Kompas» z nowymi funkcjami

Article Image
Dzięki aplikacji "Energetyczny Kompas" można sprawdzić kiedy korzystanie z energii elektrycznej jest najbardziej albo najmniej przyjazne dla środowiska oraz obciążające dla systemu elektroenergetycznego. Wśród nowych funkcji aplikacji jest: prezentacja danych o zapotrzebowaniu i udziale OZE w produkcji energii elektrycznej, dodatkowa, w istocie, kategoria godzin, a także możliwość ustawienia powiadomień. Przytoczoną aplikację można pobierać ze sklepów: Google Play i iStore.

Aplikacja "Energetyczny Kompas" dostępna jest na rynku od marca 2023 roku. Od dłuższego czasu jej użytkownicy prosili o wdrożenie możliwości ustawienia powiadomień. Taka opcja na dobrą sprawę jest już dostępna - aplikacja informuje o czterech godzinach: ciemnozielonych, zielonych, żółtych i czerwonych na dzień następny oraz może przypomnieć kiedy nastąpią. W praktyce użytkownicy mogą sami ustawić powiadomienia, wliczając w to tematykę. Aplikacja "Energetyczny Kompas" prezentuje także prognozy dotyczące udziałów źródeł odnawialnych (OZE) i konwencjonalnych w produkcji energii elektrycznej oraz poziomu zapotrzebowania. W planach są kolejne aktualizacje i wprowadzenie następnych, użytecznych funkcjonalności.

Definicje wspomnianych w tekście godzin:

  • Ciemnozielone - w tych godzinach ciemnozielonych więcej energii niż potrzebują sami odbiorcy. Wskazane jest wówczas zwiększenie zużycia tej energii.
  • Zielone - godziny w których można dowolnie korzystać z energii elektrycznej.
  • Żółte - w tych godzinach największa część energii elektrycznej powstaje w gazowych i węglowych elektrowniach, a najmniej z OZE. Warto wtedy ograniczyć zużycie energii.
  • Czerwone - godziny, w których rezerwa mocy nie jest na tyle wysoka, żeby podtrzymać bezpieczeństwa pracy systemu. Wówczas liczy się każda kilowatogodzina - pomoże np. stopień mniej na termostacie czy zgaszony telewizor.

Więcej informacji pod adresami: link 1 i link 2

Wideo
Firma: Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE)
Tematyka materiału: Energetyczny Kompas, energia elektryczna, odnawialne źródła energii, OZE, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PSE
AUTOR
Źródło
pse.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"