Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 25.08.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. czujniki, kamery termowizyjne, moduły i oprogramowanie.

Solidna kamera termowizyjna AXIS Q2101-TE od Axis Communications do zdalnego monitorowania temperatur na dużą skalę

Firma Axis Communications wprowadziła na rynek nową kamerę termowizyjną - AXIS Q2101-TE. Obejmujące funkcje analityczne produkt nadaje się do monitorowania wielkich obiektów. Kamera termowizyjna AXIS Q2101-TE mierzy temperaturę w przedziale od -40 do 350 °C. Gdy temperatura wzrasta albo spada zbyt szybko, kamera przesyła powiadomienie. Pozwala to na uniknięcie niepożądanych przestojów w produkcji spowodowanych przegrzaniem sprzętu jak też planowanie konserwacji. Kamera obejmuje układ ARTPEC 8, który umożliwia realizację, w praktyce, bardzo złożonych działań analitycznych. Użytkownicy mogą: ustawiać wyzwalacze i otrzymywać ostrzeżenia o wszelkich oznakach pożaru. Analityka zdarzeń oferuje szczególnie filtrowanie w celu zmniejszenia liczby fałszywych alarmów - zignoruje m.in. powiadomienie o ciepłej rurze wydechowej przejeżdżających pojazdów roboczych.

Kamera termowizyjna AXIS Q2101-TE
Kamera termowizyjna AXIS Q2101-TE

Kamera termowizyjna AXIS Q2101-TE oferuje elektroniczną stabilizację obrazu (EIS), która na dogodną sprawę, zmienia największe wibracje w świetny, dosyć stabilny obraz. Odpowiednio zamontowana może monitorować teren, w obrocie do 360°. Kontrola temperatury terenu daje możliwość obsługi aż 256 presetów - każdy zbudowany z 10 wielokątnych obszarów. Lokalna detekcja temperatury umożliwia pobieranie danych z dowolnego miejsca. Umożliwia to pełne, drobiazgowe zbieranie informacji do badań, statystyk lub innych celów.

Kamera termowizyjna AXIS Q2101-TE
Kamera termowizyjna AXIS Q2101-TE

Urządzenie posiada również wbudowane dodatki z obszaru cyberbezpieczeństwa, które dają, w rzeczywistości, dogodną ochronę, zapobiegając nieautoryzowanemu dostępowi. Axis Edge Vault broni system identyfikacji - upraszczając autoryzację produktów Axis Communications w sieci. Kamerę wyróżnia spora wytrzymałość oraz odporność na uderzenia o klasie IK10. Jest przystosowana do pracy na zewnątrz, w ochronie obwodowej, a także wykrywania i rejestracji zdarzeń z dużej odległości. Ochronę przed korozją potwierdzają 2 stopnie ochrony: IP66/67 i NEMA 4X.

Kamera termowizyjna AXIS Q2101-TE

Ręczny czytnik V450-H firmy OMRON

To zrobione od podstaw urządzenie, przewidziane do odczytu bezpośrednich oznaczeń części (DPM) w zastosowaniach przemysłowych, na nowo stanowi standardy w branży. Dostępne są algorytmy dekodowania X-Mode, które zapewniają wprost niezawodny odczyt uszkodzonych, zniekształconych, albo problematycznych kodów, z bardzo wysoką szybkością dekodowania. Wytworzony z myślą o najtrudniejszych warunkach przemysłowych czytnik ręczny V450-H w istocie przewyższa wszystkie oczekiwania. Jego wytrzymała obudowa idealnie znosi upadki z wysokości 2,45 m i jest w całości odporna na działanie płynów przemysłowych, wliczając olej silnikowy, a nawet i płyn hamulcowy. Użycie V450-H nie wymaga, w większości przypadków, konfiguracji. Dla bardziej zaawansowanych zastosowań konfiguracja czytnika odbywa się dla każdego, kto wykorzystuje interfejs użytkownika WebLinkPC. Ten prosty w obsłudze interfejs ułatwia proces konfiguracji, czyniąc go wprost bezproblemowym dla wymagających zadań - i nie tylko. Czytnik V450-H, wyposażony w stację ładującą o stopniu ochrony IP65, gwarantuje bezproblemową transmisję danych przez Bluetooth w zasięgu do 100 m. Bezprzewodowy czytnik wyposażono w baterię o imponującej pojemności, umożliwiając wykonanie niemal 50 tysięcy skanów przy jednym naładowaniu, a także we wskaźnik stanu naładowania baterii. Na dobrą sprawę ręczny czytnik V450-H DPM sprawdza się m.in. w: produkcji i logistyce, a także motoryzacji. 

Ręczny czytnik V450-H

Pionowa, przewodowa myszka optyczna VERTIC MT1122 V2.0

Jest to przewodowa myszka komputerowa dla osób ceniących sobie komfort, a także wygodę użytkowania. Produkt opracowano pod osoby praworęczne - leworęczni też mogą go używać. Długotrwałe korzystanie ze zwykłej myszki komputerowej może wywoływać bóle mięśni oraz bóle stawów. By przeciwdziałać tym bólom, należy sięgnąć po myszkę wertykalną (pionową) i ją stosować. Jej budowa sprawia, że dłoń przyjmuje pozycję jak w trakcie uścisku. Eliminuje to wygięcie nadgarstka w bok i skręcenie przedramienia do wewnątrz. Pionowe ułożenie dłoni w praktyce jest jej pozycją naturalną, w której nie są odczuwane: przeciążenia, albo też napięcia mięśniowe. Myszka komputerowa VERTIC MT1122 idealnie stawia czoło obu tym problemom i nie tylko. Nadmiarowe przyciski funkcyjne dostępne są w wielu intuicyjnych, dla użytkownika komputera, miejscach (m.in. w okolicach kciuka). Upraszczają one korzystanie z przeglądarek internetowych, gier i programów. Łącznie mysz ma 5 przycisków i podświetlaną rolkę (scroll). Produkt wyposażono w wysokiej klasy sensor optyczny, z możliwością zmiany rozdzielczości (800, 1600, 3200 lub 6400 DPI).

Pionowa, przewodowa myszka optyczna VERTIC MT1122 V2.0

Czujnik temperatury i wilgotności powietrza FS2HT-LCD produkcji Ferguson Digital

Opracowany przez Ferguson Digital czujnik temperatury i wilgotności powietrza, FS2HT-LCD, zapewnia precyzyjny pomiar parametrów powietrza. Wszystkie kluczowe, z punktu widzenia użytkownika, informacje prezentowane są na małym, choć niezwykle czytelnym ekranie LCD. Kompaktowy czujnik temperatury i wilgotności powietrza FS2HT-LCD zapewnia prowadzenie pomiarów parametrów powietrza z dowolnego miejsca. Dzięki bezprzewodowej komunikacji z użyciem protokołu ZigBee 3.0, z łatwością można umieszczać FS2HT-LCD wszędzie. Pomiary temperatury i wilgotności powterza można w przejrzysty, zwizualizowany sposób przeglądać na każdym urządzeniu mobilnym. Czujnik jest niezwykle energooszczędny, co umożliwia jego pracę bez zakłóceń przez długi okres czasu.

Czujnik temperatury i wilgotności powietrza FS2HT-LCD
Czujnik temperatury i wilgotności powietrza FS2HT-LCD

Specyfikacja czujnika temperatury i wilgotności powietrza FS2HT-LCD:

 • Napięcie zasilania: 3 V (bateria CR2450)
 • Prąd w stanie spoczynku: poniżej 10µA
 • Obsługiwany protokół komunikacji: ZigBee 3.0
 • Zasięg sieci bezprzewodowej: poniżej 100 m (otwarta przestrzeń)
 • Zakres pomiaru luminancji: 0-40 000 lx
 • Zakres temperatury pracy: od -10 do 55°C
 • Maksymalna wilgotność otoczenia: 95% RH
 • Rozdzielczość pomiarowa: 
  • temperatury: 0,1°C
  • wilgotności: 0,1%
 • Wymiary: 6×6×1,4 cm
Czujnik temperatury i wilgotności powietrza FS2HT-LCD

Solarny regulator ładowania SOL MPPT 10A firmy VOLT Polska

Jest to programowalne i wodoodporne urządzenie, przeznaczone dla szerokiego zbioru paneli słonecznych. Regulator działa w oparciu o technologię: MPPT (po ang. Maximum Power Point Tracking), która polega na śledzeniu kilku punktów mocy maksymalnej. Przeznaczone jest do ładowania różnego rodzaju akumulatorów, bez względu na ich przeznaczenie albo własności. Dzięki optymalizacji procesu ładowania, regulator solarny SOL MPPT 10A znacząco wydłuża i stabilizuje pracę akumulatorów w stosunku do standardowych regulatorów PWM. Regulator ten automatycznie rozpoznaje napięcie 12 V. Stosuje on 3 zabezpieczenia: przeciwzwarciowe, temperaturowe i przeciążeniowe. Sprawność konwersji SOL MPPT 10A nie przekracza 96,5%. Regulator przewidziano do pracy z 4 akumulatorami: żelowymi, litowymi, AGM lub z płynnym elektrolitem. Ich ładowanie uwzględnia tryby pracy: MPPT, BOOST (impulsowe), equalization (wyrównujące) i float (podtrzymujące). Maksymalny prąd ładowania sięga 10 A. Własny pobór mocy to z kolei 8 mA. Sterowanie regulatorem odbywa się poprzez dedykowaną aplikację dla smartfonów. Nastawy parametrów akumulatora LiFePO4 dostępne są tylko w tej aplikacji. Na dobrą sprawę regulator wykorzystywany jest w systemach fotowoltaicznych. Do regulatora, z zasady, nie wolno dołączać innych źródeł z wyjątkiem paneli słonecznych. Ma to miejsce przy wadze 0,26 g. Wymiary SOL MPPT 10A wynoszą: 8,58×8,1×2,31 cm.

Moduł bezprzewodowy PERFECTA-RF

Moduł bezprzewodowy PERFECTA-RF firmy SATEL przeznaczony dla centrali alarmowej PERFECTA 64 M

Jest to mały komponent centrali alarmowej PERFECTA 64 M, który gwarantuje jej rozbudowę o urządzenia bezprzewodowe MICRA. Pozwala sterować systemem alarmowym przy pomocy pilotów MICRA. Wystarczy "wsadzić" moduł PERFECTA-RF do płyty głównej PERFECTA 64 M. Moduł bezprzewodowy PERFECTA-RF pozwala obsługiwać do: 64 czujek, 4 sygnalizatorów, 4 manipulatorów lub 62 pilotów w ramach urządzeń bezprzewodowych MICRA. Gwarantowana jest w pełni szyfrowana komunikacja radiowa w paśmie częstotliwości 433 MHz. Zapewniono dwukierunkową komunikację z manipulatorami, jak i sygnalizatorami bezprzewodowymi. Jest dostępnych do 6 funkcji sterujących z pilota, a zasięg komunikacji radiowej wynosi do 400 m. Napięcie zasilania to 12 V. Maksymalny pobór prądu osiąga 25 mA. Zakres temperatury pracy PERFECTA-RF sięga od -10 do 55°C. Moduł działa przy maksymalnej wilgotności powietrza 93±3%. Jego waga nie przekracza 10 g, a rozmiary stanowią wartości: 2,8×12,6 cm. Nie należy podłączać modułu PERFECTA-RF do innych rozwiązań niżli centrala alarmowa PERFECTA 64 M.

Moduł bezprzewodowy PERFECTA-RF

Złącza M8 firmy Phoenix Contact - kompaktowe okablowanie bez użycia narzędzi

We współczesnych systemach przemysłowych najwazniejsze funkcje są zdecentralizowane - a czujniki i urządzenia są zminiaturyzowane. Jednocześnie kompaktowe okablowanie jest, dla wygody, realizowane z użyciem złączy M8 firmy Phoenix Contact. Są to przyłącza typu: push-lock, które zapewniają wygodne oprzewodowanie - bez użycia narzędzi. Oznacza to znaczącą oszczędność czasu, czy bezpieczny montaż. Wskazane złącza są do samodzielnego montażu. Dzięki złączkom M8 można podłączać przeróżne druty i linki - z tulejkami lub bez tulejek, bez angażownia narzędzi. Zagwarantowano intuicyjne przyłączanie przewodów dzięki kodowaniu kolorystycznemu oraz numeracji dźwigni stykowych. Komory zaciskowe otwiera i zamyka się dźwigienką. Złącza M8 są o 30% mniejsze niż złącza M12. Daje to sporą oszczędność miejsca, przy zachowaniu tych samych własności. Zapewnia się trwałe, czy niezawodne połączenia, co jest zasługą znacznych sił wyciągnięcia przewodu oraz sprawdzonej techniki sprężynowej. W praktyce uwzględniono również ekranowanie 360°. Złącza M8 służą w szczególności do tego aby przesyłać dane w sieciach PROFINET oraz SPE (z ang. Single-Pair Ethernet). Można teraz sprawniej dobierać odpowiednie długości kabli. Nie potrzeba trzeciej ręki do ich przyłączania. Dzięki technologii push-lock można podłączać przewody miedziane przy użyciu formatu M8.

Złącza M8

Drukarka atramentowa do druku ciągłego Videojet 1880

Jest to unikatowa drukarka powstała z myślą o skróceniu odstępów czasu między operacjami czyszczenia i wymiany wkładów, a także uproszczeniu tych czynności, żeby operatorzy mogli się skupić na produkcji. Jest to ceniony produkt, który stworzyła firma Videojet Technologies. Zaawansowana konstrukcja głowicy drukującej, z inteligentną sekwencją "stop-start", usuwa potrzebę czyszczenia głowicy. Operator powiadamiany jest o tym, gdy to wymagane. Robioną przez operatora konserwację prewencyjną można dostosować do harmonogramów produkcji. Wyjątkowe opcje głowicy zapewniają integrację z linią, dzięki większej liczbie opcji montażu i skróceniu odległości od produktu. Formowany przewód powstał z myślą o nadzwyczaj długiej eksploatacji, wyróżniając się wąską, trwałą konstrukcją, która ułatwia realizację drukowania, i to przesuwnego. Opcjonalna obudowa, o stopniu szczelności IP66, w pełni eliminuje potrzebę wymontowania drukarki z linii na czas zmywania. Z kolei wykonanie ze stali nierdzewnej 316 zapewnia doskonałą ochronę przed rdzą. Do wyboru są wkłady o pojemnościach: 0,75 l oraz 1 l. Dobierając wielkość wkładu, można ograniczyć marnowanie atramentu i zwiększyć odstępy czasu oimiędzy wymianami płynu uzupełniającego. Zużycie tego płynu to: zaledwie 3,5 ml/h. Drukarka Videojet 1880 w sposób ciągły monitoruje i odnotowuje parametry, dzięki czemu, na dobrą sprawę, można, z wyprzedzeniem, rozwiązywać potencjalne problemy z drukowaniem, przyczyniając się do nieprzerwanej pracy linii produkcyjnej. 

Drukarka atramentowa do druku ciągłego Videojet 1880

Dostępny w ofercie WObit system konfokalny confocalDT 2411 firmy Micro-Epsilon

Jest to fabrycznie skalibrowany system pomiarowy do wielu aplikacji przemysłowych. Oprócz pomiarów przemieszczenia i odległości, system umożliwia też pomiar grubości - jeżeli chodzi o materiały przezroczyste. Jest to w istocie dobre rozwiązanie, autorstwa firmy Micro-Epsilon. Konfokalno-chromatyczny system konfokalny confocalDT 2411 uwzględnia kontroler razem z czujnikiem o 4 zakresach pomiarowych: 1, 2, 3 i 6 mm. Dzięki kompaktowej konstrukcji jak też aluminiowej obudowie IP40, system można zintegrować z wszelkimi dostępnymi instalacjami i systemami. Ze względu na świetny stosunek ceny do wydajności, confocalDT 2411 sprawdza się rewelacyjnie w zastosowaniach seryjnych. Zintegrowany montaż na szynie DIN umożliwia szybką instalację w każdej szafie sterowniczej, szczególnie kiedy przestrzeń montażowa jest ograniczona. Obudowa confocalDT 2411 wyróżnia waga: 335 g. System konfokalny zapewnia interfejs Industrial Ethernet, którym można się dołączać głównie do sterowników PLC. Można korzystać z danych w czasie rzeczywistym bez opóźnień - przy małym wysiłku instalacyjnym. W trybie Ethernet system konfokalny confocalDT 2411 można ustawić z pomocą intuicyjnego interfejsu internetowego. Przemysłowa sieć Ethernet zapewnia, że wszelkie ustawienia są, na dobrą sprawę, automatycznie stosowane w środowisku PLC. Eliminuje to czaso-, jak również i pracochłonne ustawianie w środowisku programowania. Dzięki przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi sieciowemu, proces konfiguracji odbywa się bez dodatkowego oprogramowania i narzędzi. Interfejs sieciowy dostępny jest poprzez sieć Ethernet, zapewniając opcje ustawień, czy konfiguracji. Materiały przechowywane są w rozszerzalnej bazie danych materiałów.

System konfokalny confocalDT 2411

Systemy lokalizacji i pozycjonowania narzędzi od Atlas Copco

Rozwiązania dla przemysłowej lokalizacji i pozycjonowania, wliczając systemy: ILG, ILM i ILS, których twórcą jest Atlas Copco, pomagają zoptymalizować operacje montażowe, dzięki opcji lokalizacji śrub oraz najwyższej precyzji. Można doświadczyć zalet z tytułu: redukcji błędów i poprawy jakości, jak również niesłychanej wydajności, dzięki trzem przytoczonym systemom. W przypadku systemu ILS chodzi o wizyjne rozwiązanie, które oferuje wysoką dokładność na poziomie śrub. Gwarantuje to stacjonarna kamera stereo razem z pasywnymi znacznikami do mocowania na narzędziach. Kamera ta określa pozycję narzędzia, czy jego położenie. System ILM eliminuje z kolei błędy "generowane" przez czynnik ludzki. ILM zapewnia, że narzędzia są używane wyłącznie w wyznaczonych obszarach, niezależnie od tego, czy linia się porusza czy zatrzymuje. Dzięki uproszczonej infrastrukturze, można np. osiągnąć sprawne przezbrojenie i znacząco zredukować liczbę napraw. Lokalizacja, jak również wizualizacja narzędzi, w czasie rzeczywistym, bez konieczności korzystania z serwerów, zapewnia dokładne rozmieszczenie narzędzi czy sprawne ich monitorowanie. System ILG służy do zabezpieczania przed błędami, umożliwiając operatorom śledzenie pozycji narzędzia przy pomocy różnych czujników, w tym: promieniowych, liniowych oraz osiowych. Integrując ILG z innymi procesami montażowymi, w prosty sposób można zapewnić pełne przestrzeganie sekwencji montażu, unikając zwłaszcza brakujących śrub i nieprawidłowych strategii dokręcania.

Najnowsze systemy lokalizacji i pozycjonowania narzędzi od Atlas Copco

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Analog Devices (ADI), AVT Korporacja, Atlas Copco, Axis Communications, CERT Polska, Digi-Key Electronics, Ferguson Digital, Fibconet, Karlik Elektrotechnik, Loxone, Media-Tech, Micro-Epsilon, NAVITEL, OMRON, Orange, Phoenix Contact, Play, Polska Grupa Energetyczna (PGE), SATEL, TRUMPF, Videojet Technologies, VOLT Polska, WObit

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: confocalDT 2411, FS2HT-LCD, PERFECTA-RF, SOL MPPT 10A, VERTIC MT1122 V2.0, Videojet 1880
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"