Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 25.11.2022 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości oraz kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in.: anteny, karty sieciowe, moduły oraz radiatory.

Archer TX201: wydajna karta sieciowa PCI-E firmy TP-Link

Firma TP-Link przedstawia kartę sieciową Archer TX201. Jest to moduł, który do głębi wspiera standard PCI-E. Nowa karta pozwala pozyskać szybkości transmisji do 2,5 Gb/s. Efektem jest dogodne wykorzystanie pełni możliwości sieci przewodowej, a także łącza światłowodowego. Dedykowana komputerom PC karta powstała specjalnie z myślą o streamerach czy graczach. Karta sieciowa Archer TX201 oferuje minimalne opóźnienia transmisji danych. Występujący w karcie standard 2,5GBase-T oferuje połączenia o największej przepustowości 2,5 Gb/s. Dzieje się to przy automatycznym określaniu szybkości transmisji danych. Karta Archer TX201 może współpracować ze standardami: Gigabit Ethernet i Fast Ethernet. Produkt wspiera QoS, który pozwala przydzielać priorytety dla programów i użytkowników sieci. Karta sieciowa działa na systemach operacyjnych rodzin: Linux i Windows. Kartę Archer TX201 wyposażono w funkcję Wake On LAN, która oferuje zdalne włączanie i wyłączanie komputera. Produkt jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy przesyłają spore pliki w sieci LAN, korzystając w tym celu np. z serwera NAS. W zestawie jest obecny standardowy sledź oraz niskoprofilowy śledź dla komputerów z obudową mini tower. Karta sieciowa Archer TX201 została objęta trzyletnią gwarancją producenta.

Karta sieciowa Archer TX201

Okrągła, wielostandardowa antena YB0027AA firmy Quectel Wireless Solutions

Pisana sieciom komórkowym, systemom satelitarnym, a także standardom: Wi-Fi i Bluetooth antena może być stosowana z wieloma urządzeniami. Obwód anteny YB0027AA wynosi 16,2 cm. Dzieje się to przy wysokości anteny równej 5,6 cm. Antena od Quectel Wireless Solutions spełnia klasę IP69K - można ją spotkać w miejscach, które są narażone na udziały czynników zewnętrznych bądź pracę myjek ciśnieniowych. Odporność na pyły, wysoką temperaturę oraz wodę jest w antenie YB0027AA zawsze gwarantowana, niezależnie od obszarów jej działania. Antena YB0027AA jest idealnie działającym rozwiązaniem przeznaczonym dla zewnętrznych zastosowań. Mowa tu o środowiskach, w których ma miejsce niemiara transmisji naraz. Są to: pojazdy służb ratunkowych, pojazdy autonomiczne oraz zadane systemy nadawcze, wliczając łączność 5G. Antena od Quectel Wireless Solutions spełnia różne wymogi wielostandardowej komunikacji. Antena YB0027AA dostępna jest w kilku wersjach. Jak przyznaje dyrektor działu anten w firmie Quectel Wireless Solutions, Colin Newman:

"Z dumą prezentujemy antenę YB0027AA (...). Antena ta powstała dla zaspokojenia potrzeb klientów w zakresie komunikacji 5G. Nowa antena zapewnia dogodne połączenia i można ją złączać z modułami Quectel Wireless Solutions. Jej integracja m.in. z systemami nawigacji i standardem Wi-Fi przynosi owocne korzyści dla wielu klientów." 

Antena YB0027AA

SiT5503: precyzyjny oscylator kwarcowy TCXO od SiTime

Firma SiTime wprowadziła do sprzedaży oscylator kwarcowy TCXO oznaczony jako: SiT5503. Oscylator ten zapewnia częstotliwości drgań 1-60 MHz. Jego stabilność częstotliwości równa się ±5 ppb. Oscylator działa w temperaturze otoczenia od -40 do 95°C. SiT5503 starzeje się i dzieje się to z tempem: 0,5 ppb na dzień. Wszystko to przy atrakcyjnych rozmiarach: 5×7 mm. W czasie pracy oscylator SiT5503 pobiera maksimum 110 mW mocy. Jego zasilanie obejmuje napięcia: 2,5, 2,8, 3 i 3,3 V. Wystarczą 2 sekundy po dołączeniu zasilania, by oscylator działał poprawnie. Powiązany z nim parametr ΔF/ΔT to wartość ±0.3 ppb/°C. Dewiację Allana (ADEV) oscylatora SiT5503 wyraża liczba: 2E-11. Oscylator wytworzono w technice MEMS. Mozna go nastawiać na żądane częstotliwości. Pozwala to efektywniej optymalizować aplikacje zegara. Oscylator firmy SiTime stosuje 2 technologie: DualMEMS i TurboCompensation. Jak wyjaśnia dyrektor ds. marketingu w firmie SiTime, Piyush Sevalia:

"Nowoczesne rozwiązania łączności 5G i sieci brzegowych wymagają w całości precyzyjnych rozwiązań czasowych (...). Dzięki oscylatorowi SiT5503 (...) można eliminować energochłonne oscylatory kwarcowe OCXO i spełnić istotne wymagania (...) szczególnie w obecności silnych stresorów środowiskowych."

Oscylator kwarcowy TCXO o oznaczeniu SiT5503

Dedykowany zasilaniu SPoE pięcioportowy układ LTC4296-1 firmy Analog Devices (ADI)

Jest to zgodna ze standardem IEEE 802.3cg nowość, która świetnie prowadzi zasilanie przez jednoparowe kable Ethernet. Występujący pod obudową QFN układ LTC4296-1 współpracuje z napięciami 6-60 V. Stanowi on odpowiedź firmy Analog Devices na wyzwania wiążące się z przesyłem zasilania w odległe, trudno dostępne miejsca. Układ zawiera tranzystory MOSFET, które charakteryzują się bardzo niską rezystancją włączenia RDS(On) - jedyną taką na rynku. Dostępne w układzie LTC4296-1 wyłączniki dobrze chronią przed zwarciami i przeciążeniami. Wewnętrzna sygnalizacja utrzymania napięcia (ang. Maintain Full Voltage Signature - MFVS) uniemożliwia podawanie zasilania w przypadku nieobecności urządzeń na kablach. W trakcie ich wykrywania nastepuje odłączenie snuberów portowych. Obsługiwane są funkcje uśpienia i wybudzania. Dostęp do opcji telemetrycznych, statusowych czy sterowania odbywa się przy udziale magistrali SPI. Jednym z przeznaczeń układu LTC4296-1 jest automatyka budynkowa oraz przemysłowa. Układ wspiera protokół SCCP (z ang. Serial Communication Classification Protocol). Związane z układem zasilanie SPoE (ang. Single-pair Power over Ethernet) stanowi rozszerzenie standardu Single Pair Ethernet (SPE). Jest to niezawodne zasilanie punkt-punkt o maksymalnej mocy 52 W. Wymiary układu to: 7×7 mm.

Układ LTC4296-1

Firma Analog Devices (ADI) przedstawia: układ LTC9111 dla zasilania SPoE

Współpracujący z napięciami: 2,3-60 V układ użytkuje korekcję polaryzacji. Jego kluczowymi przeznaczeniami są: systemy automatyki budynkowej i przemysłowej. Układ powstał z myślą o standardzie IEEE 802.3cg. Jest to rozwiązanie zasadniczo wspierające protokół SCCP (ang. Serial Communication Classification Protocol). Rozmiary układu LTC9111 dosięgają: 4×3 mm. Dostępny w obudowach: DFN i MSOP układ LTC9111 należy złączyć z tranzystorami MOSFET. Każdy tranzystor jest włączany i wyłączany po przekroczeniu zadanych progów. Wewnętrzna pompa ładunkowa ważnie uwiernia sterowanie tranzystorami. Podczas etapu rozruchu układ LTC9111 pobiera do 150 µA prądu. Zastosowano wbudowany regulator STANDBY. Układ firmy Analog Devices nie obsługuje pomiarów rezystancji kabli Ethernet. Występują w nim funkcje uśpienia i wybudzenia. Wszystkie potrzebne napięcia są ciągle obserwowane. Układ LTC9111 chroniony jest w fazie rozruchu. Związane z układem zasilanie SPoE (ang. Single-pair Power over Ethernet) stanowi rozszerzenie standardu Single Pair Ethernet (SPE). Jest to efektywne zasilanie punkt-punkt o maksymalnej mocy 52 W. 

Zastosowanie układu LTC9111 w automatyce przemysłowej

Kondensatory tantalowe serii TLE firmy Panasonic

W ofercie firmy Panasonic zjawiły się kondensatory tantalowe serii TLE zwane: 6TLE100MZB i ETLE330MCGB. Są to podzespoły wyróżnione tolerancją ±20%. Każdy kondensator pracuje w temperaturze otoczenia: od -55 do 125°C. Ich rozmiary są zbiorem 3 liczb: 3,5×2,8×1,9 mm. W przypadku kondensatora 6TLE100MZB, jego znamionowe napięcie pracy wynosi 6,3 V. Dla kondensatora ETLE330MCGB jest to 2,5 V. Pierwszy kondensator cechuje pojemność 100 μF. Drugi kondensator to pojemność 330 μF. Oba kondensatory stanowią: szeregowe rezystancje zastępcze (ESR) kolejno: 35 i 12 mΩ, prądy szczytowe (w szeregu): 1,4 A i 2,77 A oraz tangens kąta stratności δ poniżej 0,08. Jest to osiągane przy osobliwie dobrym przewodnictwie ciepła. Kondensatory firmy Panasonic można umieszczać przy ścieżkach zasilania. Jak mówi starszy menadżer produktu w firmie Panasonic, Shahrokh Kananizadeh:

"Seria TLE świetnie znosi temperaturę 125°C przez minimum 2000 godzin. Jej kondensatory są przeznaczone np. dla procesorów (...), a także systemów 5G (...). Seria kondensatorów TLE zdecydowanie wniosła nowy poziom doskonałości (...) zwłaszcza dla rozwiązań o doskonałej wydajności."

Obudowa kondensatorów: 6TLE100MZB i ETLE330MCGB

Zawierający diody LED serii LUXEON 5050 HE moduł oświetlenia LUXEON XR-5050 HE firmy Lumileds

Niedawno firma Lumileds zademonstrowała moduł oświetlenia LUXEON XR-5050 HE. Jest to integrujący diody LED z serii LUXEON 5050 HE produkt, który stanowi łatwy sposób budowy efektownych rozwiązań oświetleniowych. Gwarantowana przez moduł skuteczność świetlna równa się 184 lm/W. Moduł LUXEON XR-5050 HE uwzględnia standardowe układy optyczne. Dzięki strumieniowi świetlnemu na poziomie 8600 lm, moduł LUXEON XR-5050 HE pozwala na wygodne oświetlanie wielu kluczowych miejsc i pomieszczeń. Jest to możliwe m.in. dzięki współczynnikowi CRI równemu (w zależności od wersji modułu) 70, 80 bądź 90. Wszystko to przy tolerancji barwowej poniżej 3SDCM, a także temperaturach barwowych: 2200K, 2700K, 3000K, 4000K, 5000K i 5700K. Moduł oświetlenia LUXEON XR-5050 HE to nieduży produkt. Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne oświetlenie, w tym oświetlenie historyczne, high bay, piesze, drogowe i sportowe, mogą być lepiej wdrażane dzięki temu modułowi. Jak wspomina starszy menadżer produktu w firmie Lumileds, Benjamin Khoo:

"Moduł LUXEON XR 5050 HE jest wydajnym produktem (...) dzięki diodom LED serii LUXEON 5050 HE (...). Błyskawiczna dostępność standardowych układów optycznych sprawia, że jest to  odpowiednie rozwiązanie dla energooszczędnych opraw o dużej skuteczności działania."

Moduł oświetleniowy LUXEON XR-5050 HE
Moduł oświetleniowy LUXEON XR-5050 HE

Moduł oświetleniowy LUXEON XR-HL2X firmy Lumileds z diodami LED serii LUXEON HL2X

Do oferty firmy Lumileds dołączył funkcjonalny moduł oświetleniowy LUXEON XR-HL2X. Jest to nieduży zestaw diod LED z serii LUXEON HL2X. Moduł występuje w wersjach z: 8, 12 lub 16 diodami. Jego skuteczność świetlna wynosi 184 lm/W - tyle co dla modułu LUXEON 5050 HE. Generujący strumień świetlny na poziomie 1400-2800 lm moduł LUXEON XR-HL2X odznacza się tolerancją barwową maksimum 5 SDCM i 2 temperaturami barwowymi: 3000 K oraz 4000 K. Jest to osiągane przy: współczynniku CRI równym 70 i zgodności ze specyfikacjami Zhaga. Każda z wersji modułu współpracuje z wieloma sterownikami. W przypadku niższego, a także zewnętrznego oświetlenia, moduł LUXEON XR-HL2X stanowi dobre rozwiązanie. Moduł firmy Lumileds znosi wymóg testowania aplikacji oświetlenia. Wszystkie jego diody znajdują się na płytce MCPCB.

Moduł oświetleniowy LUXEON XR-HL2X w wersji zawierającej (od góry): 8, 12 i 16 diod LED serii LUXEON HL2X

Zawierający tranzystory IGBT moduł F3L600R10W4S7F_C22 firmy Infineon Technologies

Występujący w obudowie EasyPACK 4B moduł współdziała z solarnymi inwerterami. Dla tych inwerterów moduł F3L600R10W4S7F_C22 zapewnia 352 kW maksymalnej mocy wyjściowej. Jest to produkt o 3 warstwach DCB. Jego tranzystory to elementy z serii TRENCHSTOP IGBT7. Moduł należy do rodziny podzespołów Easy. Jego jakość jest wysoka i zawsze gwarantowana. Zasadniczymi cechami modułu F3L600R10W4S7F_C22 są: wysokość 1,2 cm, wyprowadzenia PressFit oraz niska pojemność pasożytnicza. Wytworzony przez Infineon Technologies moduł dysponuje diodami Schottky'ego rodziny CoolSiC. Dzieje się to przy wsparciu topologii ANPC o małych stratach mocy. Zwiększa to pożytek modułu F3L600R10W4S7F_C22. Moduł oferuje wysoką elastyczność w platformowych rozwiązaniach. Jego montaż pozwala zachować niską rezystancję termiczną oraz zwiększoną wytrzymałość.

Moduł F3L600R10W4S7F_C22

"Ekstremalny" zasilacz Traco Power z oferty firmy AMTEK

W ofercie dystrybutora AMTEK można znaleźć całą serię rozwiązań firmy Traco Power. Firma ta specjalizuje się w układach zasilania. Jednym z jej produktów jest zasilacz TEX120 - dobrej marki przyrząd przeznaczony dla wymagających środowiskowo rozwiązań. Obudowę TEX120 stanowi aluminiowy odlew odporny na działanie wody, pyłów, oleju i lodu - według klas: IP67 i NEMA 4X. Odlew ten jest radiatorem, który zapewnia idealną pracę zasilacza w temperaturze otoczenia do 60°C. Dostępne w zasilaczu złącza są ocertyfikowane. Wytrzymałość TEX120 na wibracje jest zagwarantowana. Producent zasilacza przewiduje jego montaż bezpośrednio na obudowach maszyn. Zasilacz może działać w strefach wybuchowych - w tym celu TEX120 ma przyznane certyfikaty ATEX. Zasilacz firmy Traco Power pracuje przy napięciu sieciowym 85-264 V. Częstotliwość tego napięcia musi wynosić 47-63 Hz. Zasilacz TEX120 pracuje również przy napięciu stałym 85-375 V. Napięcie wyjściowe zasilacza można zmieniać dostępnym po otwarciu obudowy TEX120 potencjometrem w zakresach: 12-15 V i 24-28 V. Stabilizacja tegoż napięcia jest w pełni realizowana. Zasilacz jest zabezpieczony przed: zwarciem zacisków oraz zbyt dużym napięciem zasilania. Zasilacz TEX120 może działać w temperaturze otoczenia: od -40 do 85°C. Urządzenie objęto trzyletnią gwarancją producenta.

Zasilacz TEX120

Wyjątkowy proszek drukarski Medidur firmy TRUMPF

Firma TRUMPF ma w sprzedaży proszek drukarski Medidur. Proszek ten powstał z odpadów recyklingowych. Dzięki temu jest trwały. Nowy proszek nie rdzewieje i nie wymaga złożonej obróbki termicznej. Można z niego korzystać w medycznych zastosowaniach. Jest to w pełni odporny chemicznie produkt, który uwzględnia niespotykaną domieszkę z nierdzewną stalą. Wytworzony przez TRUMPF proszek spełnia najwyższe wymagania, które dotyczą czystości materiałów. Proszek drukarski Medidur zawiera wyłącznie najczyste pierwiastki. Projektanci medycznej branży mogą projektować cienkościenne i małe obiekty za pomocą tego proszku. Proszek firmy TRUMPF nie zawiera niklu i kobaltu. To co powstaje z proszku, jest odporne na rozciąganie. Osoby korzystające z proszku Medidur nie są narażeni na utratę zdrowia. Jest to niezawodny produkt przeznaczony m.in. dla drukarki 3D zwanej TruPrint 2000.

Drukarka 3D o oznaczeniu TruPrint 2000

CYBER WEEK 2022: wyjątkowa inicjatywa firmy Digilent

Od 28 listopada 2022 r. do 2 grudnia 2022 r. firma Digilent będzie przedstawiać oferty dnia w obrębie swojej strony internetowej. Jest to akcja CYBER WEEK 2022, która poprzedza Święta Bożego Narodzenia. Akcja obejmie najlepsze czy najciekawsze rozwiązania firmy Digilent. By nie przegapić akcji CYBER WEEK 2022, zalecane jest wypełnienie formularza online, który to uwzględnia: imię, nazwisko, adres e-mail i zawód. Po wpisaniu danych, oferty dnia będą słane na zarysowany w formularzu adres. Ma to stanowić przypomnienie o akcji. Wysłany formularz oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji marketingowych od Digilent. W każdej chwili można zrezygnować z uczesnitctwa w CYBER WEEK 2022.

Formularz akcji CYBER WEEK 2022 jest dostępny tutaj.

Akcja CYBER WEEK 2022 firmy Digilent

Szósty, ostatni odcinek drugiej serii podcastu «The Innovation Experts» autorstwa firmy Farnell

Firma Farnell wydała szósty, ostatni odcinek drugiej serii podcastu "The Innovation Experts". Tytuł tej serii jest frazą: "Industry 4.0 and the Future of Manufacturing". W drugiej serii "The Innovation Experts" omawia się zagadnienia Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Jest to prezentacja m.in. inteligentnych fabryk, a także wielu ważniejszych trendów Przemysłu 4.0. Szósty odcinek serii "Industry 4.0 and the Future of Manufacturing" dotyczy firmy Red Lion Controls -  twórcy rozwiązań z obszaru telekomunikacji, automatyki przemysłowej czy sieci. Pokazano jak firmy mogą korzystać z systemów, aby mieć dostęp do ważnych danych jeżeli chodzi o procesy i automatykę. Kierownik ds. rozwoju działalności technicznej w firmie Red Lion Controls, Barry Turner, dzieli się dobrymi myślami na temat wymagań Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), podkreślając potrzebę konwergencji technologii informacyjnych (IT) oraz technologii operacyjnych (OT). Jak przyznaje dyrektor ds. pasywnych i mechanicznych podzespołów elektronicznych w firmie Farnell, David Beck:

"Firma Red Lion Controls doświadcza rosnącego popytu ze strony podmiotów, które szukają możliwości cyfryzacji, jak również rozszerzenia aplikacji IIoT. Jednym z kluczowych wyzwań jest likwidowanie barier między działami technologii informacyjnej i technologii operacyjnej w tych podmiotach (...). W ostatnim odcinku widzimy jak Red Lion Controls pomaga określać cel oraz łączyć systemy (...), by z powodzeniem przejść do Przemysłu 4.0."

Szósty odcinek serii "Industry 4.0 and the Future of Manufacturing" jest dostępny tutaj.

Szósty, ostatni odcinek drugiej serii podcastu «The Innovation Experts» autorstwa firmy Farnell

Portal element14 organizuje konkurs projektowy «Save The Bees Design Challenge»

Stanowiące trzon łańcucha pokarmowego pszczoły są bardzo zagrożone wyginięciem. Celem konkursu jest oryginalna eliminacja przeróżnych problemów, z którymi borykają się pszczoły. Sposród przyjętych do konkursu zgłoszeń zostanie wybranych 25 osób, które zdobędą płytki: Arduino Pro Nicla Vision i Arduino MKR WAN 1310. Podczas konkursu będzie trzeba stworzyć rozwiązania, korzystając z przytoczonych płytek. Postępy w budowie rozwiązań będą musiały być dokumentowane - w tym celu przewidziano blog, który musi zawierać najmniej 5 wpisów. Konkurs wystartuje 4 stycznia 2023 roku. Projekty rozwiązań oraz wpisy na blogu muszą być gotowe do 15 marca 2023 roku. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni do końca marca 2023 roku. Nagroda główna to rower elektryczny firmy VIVI. Za zajęcie drugiego miejsca przyznany zostanie składany skuter elektryczny. Reszta uczestników odbierze drewniane domki (hotele) dla pszczół. Jak dodaje Global Head of Community & Social Media portalu element14, Dianne Kibbey:

"Ratowanie pszczół stało się poważnym zadaniem na świecie (...). Cieszymy się, że możemy wspomagać (...) tworzenie wpływowych rozwiązań wobec rosnącego problemu wymierania pszczół (...). Nie możemy się doczekać rozwiązań, które opracują uczestnicy konkursu."

Zgłoszenia do konkursu "Save the Bees Design Challenge" odbywają się tutaj.

Płytka Arduino Pro Nicla Vision
 Płytka Arduino MKR WAN 1310

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Akara Robotics, Analog Devices (ADI), AMTEK, Arduino, AVT Korporacja, Blacknut, Boyd Corporation, Corel, Desco Industries, Digi-Key Electronics, Digilent, Disney, element14, Emitel, Elwik, Farnell, Infineon Technologies, Lumileds, Microchip Technology, Mouser Electronics, National Instruments, Nexperia, Nordic Semiconductor, Quectel Wireless Solutions, Panasonic, Red Lion Controls, Samsung, SpaceX, SiTime, TP-Link, Traco Power, Transfer Multisort Elektronik (TME), TRUMPF, VIVI, Zyxel Networks

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 6TLE100MZB, Archer TX201, ETLE330MCGB, LTC4296-1, SiT5503, YB0027AA
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"