Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 4.11.2022 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości oraz kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. cewki, kondensatory, pamięci, złącza oraz telewizory.

Rewolucyjny telewizor MICRO LED firmy Samsung o przekątnej 110”

Jest to najnowocześniejszy i najdoskonalszy ekran na świecie, który powstał z myślą o wielu użytkownikach domowych. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej na świecie technologii wyświetlania, telewizor MICRO LED zapewnia niepowtarzalne doświadczenia przy oglądaniu filmów bądź transmisji sportowych. Nowy telewizor firmy Samsung jest do nabycia w Polsce za pośrednictwem firmy Audio Color. Jest to produkt unikalny, jeżeli wręcz nie kolekcjonerski. Zastosowane w telewizorze MICRO LED diody elektroluminescencyjne zapewniają doskonałą czerń, imponującą głębię, żywe barwy oraz podwyższoną wyrazistość i dopasowany kontrast. Diod tych jest 25 milionów. Telewizor MICRO LED wiernie odwzorowuje kolory systemów: DCI i Adobe RGB. Dzięki dwudziestobitowej głębi skali szarości, jest w stanie przedstawiać każdy detal sceny, oferując maksymalną precyzję oraz kontrolę podświetlenia. Jest to możliwe m.in. dzięki sterowaniu jasnością i barwami, przy co najmniej milionie poziomów. Telewizor MICRO LED oferuje funkcje, które sprawiają, że korzystanie z niego jest bardzo przyjemne oraz łatwe. Jego przekątna zachęca do korzystania z funkcji Multi View, która dzieli ekran na 4 części. Na każdej z nich pokazać oddzielne obrazy. Dzieje się to przy zintegrowanych głośnikach o mocy 100 W oraz systemie Dolby Atmos, który obejmuje górne, boczne i dolne głośniki kanałowe do generacji wielowymiarowego brzmienia. Wrażenia słuchowe potęgują określone rozwiązania, w tym Dźwięk Podążający za Obiektem Pro czy Q-Symphony. Jak mówi dyrektor działu RTV w polskim oddziale firmy Samsung, Grzegorz Stanisz:

"Przez wielu branżowych ekspertów telewizor MICRO LED uważany jest za najdoskonalszą technologię wyświetlania dzięki diodom LED RGB. Nie będzie przesadą, jeżeli wspomnę, że jakość obrazu tego telewizora dalece wykracza poza dostępne dziś popularne rozwiązania. Jest to technologia przyszłości, która wchodzi na nasz rynek już dziś."

Telewizor MICRO LED

Niezawodny w działaniu, domowy router Deco X73-DSL firmy TP-Link, który obsługuje standard Wi-Fi 6

Martwe strefy Wi-Fi to ważny problem, który zdarza się w budynkach. Jego efektem są zaniki bezprzewodowej łączności oraz dłuższe buforowanie danych. Powstały dzięki TP-Link router Deco X73-DSL stanowi rozwiązanie problemu. Jest to produkt przeznaczony dla posiadaczy łączy DSL. Nowy router pozwala tworzyć rozległe, a przy tym w pełni bezpieczne sieci mesh. Pracujący w standardzie Wi-Fi 6 router Deco X73-DSL z łatwością ustanawia wiele połączeń bezprzewodowych. Kilka routerów Deco X73-DSL umożliwia stworzenie wydajnego systemu Wi-Fi m.in. w dużych mieszkaniach oraz wielopiętrowych domach. Podczas przemieszczania się, mobilne urządzenia użytkownika (smartfony, tablety itp.) łączą się z tym routerem, który oferuje najlepszą jakość połączenia. Wbudowany modem VDSL/ADSL stanowi atut dla osób korzystających z łącza telefonicznego. Wystarczą dwa routery Deco X73-DSL, aby zaistniała wydajna sieć bezprzewodowa w domu. W razie potrzeby można wykorzystać kolejne routery Deco X73-DSL. Router jest kompatybilny z innymi urządzeniami serii Deco od firmy TP-Link.

Router Deco X73-DSL dostarcza szybkości do 5400 Mb/s w dwóch pasmach częstotliwości: do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz, oraz do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Dzięki czterem portom Gigabit Ethernet gwarantowane są szybkie i stabilne połączenia przewodowe. Występujący w routerze port USB 3.0 umożliwia podłączanie dysku i udostępnienie jego zasobów w sieci lokalnej. Router Deco X73-DSL wyposażony jest w trzy porty RJ11. Dzięki niemu możliwe jest prowadzenie rozmów głosowych z użyciem telefonii VoIP.

Nowy router firmy TP-Link wykorzystuje szereg technologii wspomagających, m.in. OFDMA i MU-MIMO. Rozwiązania te zwiększają jego wydajność, dając możliwość transmisji danych na kilku podnośnych. Technologia Beamforming polepsza zasięg routera, odpowiadając za dużą stabilność połączeń poprzez ukierunkowanie wiązki sygnału Wi-Fi w stronę urządzeń. Router Deco X73-DSL obejmuje QoS - pozwala to ustalać priorytety dla różnych urządzeń i aplikacji. Za ochronę danych odpowiada szyfrowanie WPA3 ze sprawdzoną usługą HomeShield, które zapewniają dostęp do spersonalizowanych funkcji i umożliwiają tworzenie sieci pod dowolne potrzeby. Użytkownik ma sposobność tworzenia oddzielnych profili dla każdego domownika i ustawiania dla każdej z osób limitów czasowych oraz treści.

Konfiguracja i zarządzanie Deco X73-DSL są bardzo proste - wystarczy skorzystać z aplikacji mobilnej TP-Link Deco dostępnej na urządzenia z systemami operacyjnymi: Android lub iOS. Aplikacja ta umożliwia m.in. konfigurację sieci dla gości, weryfikację podłączonych urządzeń i przydzielanie im priorytetów. Aplikacja TP-Link Deco wprost wskazuje najlepsze miejsca do instalacji routerów Deco X73-DSL. Całością można również sterować za pomocą intuicyjnych poleceń głosowych po sparowaniu jednostki z głośnikiem Alexa. Router jest objęty trzyletnią gwarancją producenta.

Router Deco X73-DSL

Kolejna wersja inteligentnego głośnika Echo Dot firmy Amazon

W dostarczanej od niedawna ostatniej wersji głośnika użytkownicy mogą komunikować się z Alexą w języku angielskim (wariant amerykański), by zyskać dostęp do polskich wiadomości i stacji radiowych, oraz wybranych funkcji jak: minutnik, alarm, prognoza pogody, sterowanie inteligentnym domem, czy rozmowy między różnymi, zgodnymi ze sobą urządzeniami Alexa. Dostępna w głośniku Echo Dot membrana charakteryzuje się wysokim stopniem wychylenia. Przetwornik głośnika jest pełnozakresowy. Gwarantuje on czysty dźwięk oraz klarowne basy. Dzieje się to przy oryginalnej, kulistej obudowie głośnika. Nowa wersja Echo Dot uwzględnia czujniki, które pozwalają korzystać z Alexy w kontekstowy sposób, m.in. do tworzenia zadań poprzez głosowe sterowanie inteligentnymi systemami w domu. Zintegrowany akcelerometr zapewnia dotykowe sterowanie głośnikiem - wystarczy dotknąć górnej części urządzenia, by wstrzymać i wznowić odtwarzanie muzyki, wyłączyć alarm minutnika lub skończyć rozmowę. Głośnik Echo Dot zaprojektowano z myślą o ochronie prywatności - w tym celu występuje np. przycisk włączania i wyłączania mikrofonu. Użytkownicy mogą również przeglądać i usuwać nagrania głosowe. Jak wyjaśnia członek zarządu polskiego oddziału firmy Amazon, Eric Andrew Saarnio:

"Dzięki doskonałemu wtapianiu się w otoczenie, głośnik Echo Dot ułatwia codzienne życie, kiedy tego potrzeba (...). Dzięki polepszonemu dźwiękowi i kompaktowej obudowie głośnik zapewnia więcej możliwości bezproblemowego wykorzystania Alexy w codziennym życiu. Dzieje się to przy nowych czujnikach i dostępnej w Echo Dot technologii, które pozwala na korzystanie z Alexy na jeszcze więcej sposobów niż wcześniej."

Głośnik Echo Dot

Rozszerzona oferta pamięci F-RAM firmy Infineon Technologies

W ofercie firmy Infineon Technologies pojawiły się nowe, nieulotne pamięci ferroelektryczne RAM (F-RAM) serii EXCELON. Pamięci te są przeznaczone dla pojazdowych i przemysłowych aplikacji. Każdą pamięć charakteryzuje pojemność danych 8 bądź 16 Mb oraz napięcie pracy 1,71-3,6 V. Przywołane wartości obowiązują dla przepustowości danych do 54 MB/s włącznie. Dostępne w obudowie FBGA pamięci są w pełni energooszczędnymi układami. Nowe pamięci EXCELON zapewniają szybkości odczytu i zapisu danych takie jak w pamięciach statycznych RAM (SRAM) o czasie dostępu 35 ns. Pamięci F-RAM spełniają wymogi nieulotności danych w pojazdowych i przemysłowych rozwiązaniach nowej generacji. Znaczące prędkości zapisu, spora wytrzymałość oraz wysoka sprawność sprawiają, że pamięci z rodziny EXCELON mają zastosowania m.in. w medycynie, przemyśle i motoryzacji. Wszystkie pamięci funkcjonują w skrajnych warunkach, przy maksymalnej temperaturze otoczenia 105°C. Jak wyjaśnia osoba odpowiedzialna za pamięci RAM w dziale motoryzacji firmy Infineon Technologies, Ramesh Chettuvetty:

"Wraz z automatyzacją i wzrostem liczby sensorów (...) rośnie zapotrzebowanie na pamięci o większej pojemności danych (...). Nowe pamięci F-RAM rodziny EXCELON oferują doskonałą wydajność oraz niezawodność działania (...), co czyni je idealnym produktem dla automatyki fabrycznej oraz samochodowych rejestratorów zdarzeń."

Pamięć F-RAM serii EXCELON

Rodzina wydajnych mikrokontrolerów PIC32CXMT firmy Microchip Technology

Firma Microchip Technology zademonstrowała nową rodzinę mikrokontrolerów PIC32CXMT. Mikrokontrolery te charakteryzuje 32-bitowa architektura oraz transceivery RF i PLC. Jest to platforma sprzętowa, która gwarantuje taktowanie z maksymalną częstotliwością 200 MHz i uwzględnia niezawodną w działaniu pamięć SRAM o pojemności danych do 560 kB włącznie. Dostępne w mikrokontrolerach serii PIC32CXMT bezprzewodowe interfejsy G3-PLC i PRIME stanowią o najwyższej wydajności pracy układów. Nowa seria firmy Microchip Technology to scalone rozwiązania o pojedynczym rdzeniu Cortex M4F (firmy ARM) lub podwójnym rdzeniu Cortex-M4 (firmy ARM) i układy SoC. Mikrokontrolery PIC32CXMT posiadają zabezpieczenia, które zapewniają optymalne działanie i użycie pamięci. Nowe mikrokontrolery są pisane m.in. aplikacjom IoT. Obsługuje je środowisko MPLAB Harmony v3. Jak wyjaśnia dyrektor jednostki biznesowej Smart Energy w firmie Microchip Technology, Kourosh Boutorabi:

"Nowe mikrokontrolery serii PIC32CXMT (...) oferują wysoką skalowalność i wydajność (...). Jest to wyraz naszego zaangażowania w układy, które zapewniają elastyczną i bezpieczną platformę dla inteligentnych liczników (...), które są unikalne i oferują stabilną łączność."

Jeden z mikrokontrolerów serii PIC32CXMT

Dedykowane wysokim częstotliwościom kondensatory MLCC serii Vitramon od firmy Vishay Intertechnology

Są to ceramiczne, wielowarstwowe elementy o elektrodach ze szlachetnych metali. W całości przeznaczone do montażu powierzchniowego (SMT) kondensatory wyróżniają częstotliwości pracy od 3 MHz do 18 GHz. Napięcia robocze kondensatorów Vitramon to wartości: 25-500 V. Pracujące w temperaturze otoczenia od -55 do 125°C kondensatory są przewidziane m.in. dla urządzeń RF, wzmacniaczy i rozwiązań mikrofalowych. W tych zastosowaniach kondensatory Vitramon blokują napięcia stałe, bez użycia układów szerokopasmowych. Sygnały zmienne o częstotliwościach z zakresu pracy kondensatorów są "przenoszone" ze stratą poniżej 0,5 dB. Kondensatory Vishay Intertechnology mogą działać na pasmach: HF, VHF, UHF, L, S, C, X i Ku. Kondensatory są dostępne w obudowach: 0402, 0603, 0805 i 1210. Rozmiary kondensatorów serii Vitramon są zgodne z przytoczonymi wyżej obudowami.

Kondensatory serii Vitramon

Pięć serii cewek mocy SMD firmy Bourns

Firma Bourns wprowadziła 5 nowych serii ekranowanych cewek mocy SMD. Są to elementy o kodach: SPB0705, SPB1005, SPB1007, SPB1012 i SPB1308, z induktancjami od 72 do 440 nH. Uwzględniające ferrytową konstrukcję cewki zdolne są do przewodzenia prądów o natężeniu dziesiątek A. W nowych seriach firmy Bourns dostępne są elementy o rozmiarach: od 6,5×6,7 mm do 13×13,5 mm. Cewki serii SPB0705, SPB1005, SPB1007, SPB1012 i SPB1308 działają w temperaturze otoczenia od -40 do 125°C. Temperatura przechowywania cewek jest tożsama. Wszystkie cewki przewidziane są m.in. dla regulatorów napięcia, serwerów i centrów danych. Cewki firmy Bourns spełniają dyrektywy unijne RoHS. Żadna cewka nie zawiera halogenków.

Cewki mocy SMD serii: SPB0705, SPB1005, SPB1007, SPB1012 i SPB1308

SMTOAK2-070C: niezawodna dioda transilowa SMD firmy Littelfuse

Dla niezawodnej ochrony urządzeń oraz systemów elektronicznych przed przepięciami, firma Littelfuse wprowadziła diodę transilową SMTOAK2-070C. Jest to półprzewodnikowy element, który przewodzi prądy szczytowe do 2 kA. Dioda pracuje w temperaturze otoczenia od -55 do 150°C. Dzieje się to przy jej napięciu przebicia od -78 V i poniżej. Jest to wydajne rozwiązanie. Dostępna w obudowie SMTO-263 dioda cechuje się czasem reakcji na przepięcia mniejszym od 1 ps. Nową diodę firmy Littelfuse wyróżnia szklana warstwa. Dioda SMTOAK2-070 spełnia 3 standardy: IEC 61000-4-2, J-STD-020 i UL94-V0. Przewidziana została dla niej temperatura lutowania 260°C. Zastosowania diody obejmują m.in. stałoprądowe zasilacze, urządzenia PoE (ang. Power-over-Ethernet) i przetwornice DC/DC zrobione z węgliku krzemu (SiC) lub azotku galu (GaN). Jak wyjaśnia starszy menadżer produktu w firmie Littelfuse, Ben Yi Wei Huang:

"Coraz częściej spotykane są zasilacze o dosyć wysokich sprawnościach (...). Z tego względu zasilacze te potrzebują właściwej ochrony przed przepięciami. Jest to możliwe dzięki diodzie SMTOAK2-070C. Korzystając z tej diody, projektanci mogą pozyskać znaczną niezawodność rozwiązań (...), przy małym zapotrzebowaniu na przestrzeń oraz czasie montażu."

Dioda transilowa SMTOAK2-070C

Ekranowane modele złączy serii 369 firmy TE Connectivity

W opracowanych przez TE Connectivity modelach można znaleźć lekką, trwałą konstrukcję, która wzbogaca aplikacje złączy serii 369 o sieci Ethernet oraz układy dystrybucji zasilania. Podstawą tej konstrukcji jest kompozytowa powłoka niklowa redukująca wagę złączy o 75%. Znoszące maksymalny prąd szczytowy 3,6 kA złącza serii 369 oferują ekranowanie powyżej 60 dB dla niskich częstotliwości oraz powyżej 40 dB dla wysokich częstotliwości. Wszystkie złącza zapewniają obsługę standardu Ethernet z przepustowością poniżej 10 Gb/s. Każde ze złączy serii 369 podlega skrupulatnej inspekcji po wyprodukowaniu. Jak wyjaśnia menadżer produktu w dziale "Aerospace, Defense and Marine" firmy TE Connectivity, Clint Schlosser:

"Uwzględnienie ekranowania w złączach serii 369 oznacza wykroczenie aplikacji tych złączy poza komercyjną branżę lotniczą. Spełniające normę MIL-DTL-38999 złącza są przewidziane do pracy w trudnych warunkach przemysłu lotniczego oraz wojskowego."

Jedno ze złączy serii 369

Przeznaczony dla aparatów zdalny uchwyt sterujący MC-N10 firmy Nikon

Firma Nikon z przyjemnością ogłasza wprowadzenie na rynek zdalnego uchwytu sterującego MC-N10. Ten lekki i niezawodny uchwyt pozwala bardzo bezproblemowo sterować aparatami bezlusterkowymi firmy Nikon zamocowanymi w rigu. Uchwyt jest oryginalnym rozwiązaniem. Opracowany przez Nikon uchwyt MC-N10 wyposażony został w przyciski oferujące dostęp do ustawień wideo. Przewidziano w nim m.in. sterowanie tylnymi przyciskami aparatu oraz opcje przypisane do pokręteł i przycisków Fn w aparacie. Standardowa rozeta złącza ARRI pozwala na szybkie zmiany pozycji aparatu. Obracające się bez klikania pokrętła uchwytu gwarantują absolutną ciszę na planie. Uchwyt MC-N10 podłączany jest do aparatów firmy Nikon poprzez złącze USB-C. Do zasilania uchwytu wymagane są dwie baterie AA. Baterie te wystarczają 12 godzin pracy. Sterowanie uchwytem MC-N10 odbywa się bez względu na warunki otoczenia. Uchwyt waży ok. 310 g. Jak wyjaśnia menadżer produktu w europejskim oddziale firmy Nikon, Dirk Jasper:

"Zdalny uchwyt sterujący MC-N10 otwiera spore możliwości przed filmowcami pracującymi z małymi ekipami. Jego lekka i ergonomiczna konstrukcja gwarantuje komfort obsługi, którego potrzeba, by bez obaw śledzić obiekt i go panoramować."

Zdalny uchwyt sterujący MC-N1 podczas działania

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Amazon, Audio Color, AVT Korporacja, Bourns, Desco Industries, Digi-Key Electronics, Farnell, HUAWEI, Infineon Technologies, Intel, Lenovo, Littelfuse, LG Electronics, Microchip Technology, Nikon, OMRON, Orange, Phoenix Contact, Play, Politechnika Warszawska (PW), Rohde & Schwarz, Samsung, Schneider Electric, Siemens, TE Connectivity (TE), TP-Link, Vishay Intertechnology

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: Deco X73-DSL, EXCELON, MC-N10, MICRO LED, PIC32CXMT, złącza serii 369
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"