Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zorganizowany przez firmę Intel wywiad z Linusem Torvaldsem

Article Image
Będący prezesem firmy Intel Pat Gelsinger spotkał się z Linusem Torvaldsem - twórcą rodziny systemów operacyjnych Linux. Obaj panowie rozmawiali m.in. na temat owych systemów i powodów, za którymi stał wybór pingwina jako ich ikony.

Najważniejszym punktem rozmowy było cofnięcie się do dnia, w którym wprowadzony został procesor 80386 firmy Intel. Wtedy Torvalds przeczytał książkę Gelsingera pt.: "Programming the 80386". Dzięki niej nauczył się on obsługi wyżej wspomnianego procesora. Umożliwiło to Torvaldsowi pisanie niskopoziomowego kodu. Jak wspomina Torvalds:

"80386 to nie był tylko procesor - to były również peryferia. Zdałem sobie sprawę, że mogę się tym posługiwać, nie tylko ucząc się jak działa system komputerowy, ale też w praktyce stosując ten system na co dzień."

To właśnie wtedy Torvalds zaczął rozwijać własny system operacyjny, który stał się zalążkiem rodziny systemów operacyjnych Linux. Gość wywiadu był wyraźnie dumny z tego, co stworzył i postanowił to opublikować, aby sprawdzić czy inna osoba uzna to za interesujące. Na koniec rozmowy Gelsinger poprosił Torvaldsa o rady, co Intel może zrobić dla deweloperów. Torvalds wówczas stwierdził:

"Wypuśćcie dobry sprzęt i udokumentujcie go tak, by stał się standardem. To wszystko, o co proszę, bo to bardzo ułatwia moją pracę".

Wywiad z Linusem Torvaldsem jest dostępny na filmie poniżej. Język wywiadu to angielski. Rozmowa jest podzielona na podrozdziały (patrz pasek czasowy filmu).

Wideo
Firma: Intel
Tematyka materiału: Intel, Linus Torvalds, Linux, open source, Pat Gelsinger, systemy operacyjne
AUTOR
Źródło
intel.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"