Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Myjka ultradźwiękowa o dużej mocy, część 2

Article Image
Elmax
Ta duża i mocna myjka ultradźwiękowa świetnie nadaje się do czyszczenia nieporęcznych przedmiotów, takich jak części mechaniczne i delikatne wyroby o skomplikowanych kształtach. W zeszłym miesiącu opisaliśmy jej właściwości i działanie. Teraz przejdźmy do jej budowy i uruchomienia!
Uwaga! Przetwornik jest zasilany napięciem 100 V AC, co jest więcej niż wystarczające, aby spowodować szok. Dotknięcie obu zacisków przetwornika podczas pracy spowoduje porażenie prądem, a będzie ono jeszcze dotkliwsze, jeśli ręce będą mokre. Musisz zamknąć przetwornik w obudowie z PCW opisanej w tym artykule i uruchamiać go tylko wtedy, gdy jest tak osłonięty i podłączony do wanny wypełnionej do odpowiedniego poziomu płynem czyszczącym.
Light icon
Cechy
 • Stosowany przetwornik nominalnie 40 kHz, 50 W lub 60 W
 • Regulowany poziom mocy
 • Wskaźnik poziomu mocy
 • Przyciski Start i Stop z sygnalizacją stanu pracy
 • Minutnik automatycznego wyłączenia od 20 sekund do 90 minut
 • Miękki start
 • Wyłączenie i wskazanie błędu przeciążenia lub rozruchu
 • Diagnostyka poziomu mocy
 • Automatyczna lub ręczna kalibracja przetwornika
 • Minimalizacja efektu fali stojącej
 • Obsługuje częstotliwość rezonansową przetwornika od 34,88 kHz do 45,45 kHz

Jak wspomniano w poprzednim artykule, mikrokontroler w myjce ultradźwiękowej wykorzystuje trzy MOSFET-y i transformator podwyższający do wytworzenia napięcia około 100 V AC, aby zasilać przetwornik ultradźwiękowy o mocy nieco poniżej 40 W.

Przetwornik ten jest przymocowany do boku naczynia zawierającego płyn czyszczący i przedmioty do czyszczenia. Użytkownik wybiera poziom mocy i czas, a urządzenie wykonuje resztę.

Elementy elektroniczne są zamontowane na dwóch płytkach drukowanych, które są umieszczone w odlewanej obudowie aluminiowej. Wszystkie elementy sterujące i diody sygnalizacyjne znajdują się na jej pokrywie.

Jedyne zewnętrzne okablowanie to zasilanie 12 V DC urządzenia (pobór około 4 A przy pełnej mocy) oraz jeden podwójny przewód, który wychodzi z obudowy przez przepust i idzie do przetwornika, przyklejonego do pojemnika z cieczą.

Budowa myjki ultradźwiękowej nie jest zbyt trudna. Główne kroki to nawinięcie transformatora, przylutowanie elementów do płytek drukowanych, nawiercenie obudowy, zamontowanie elementów w obudowie i okablowanie. Opiszemy teraz szczegółowo poszczególne etapy budowy.

 

Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: MOCNA MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA JEST IDEALNA DO CZYSZCZENIA DUŻYCH PRZEDMIOTÓW
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"