Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Pomiary pH wody i gleby, część 1

Article Image
Artykuł powstał na prośbę Czytelników, którzy zainteresowani są elektronicznymi sposobami pomiaru pH różnych substancji, w tym wody w akwariach i gleby. Pierwotnie miały to być dwa krótkie odcinki, jednak zagadnienie okazało się obszerne, trudne, ale też bardzo interesujące z punktu widzenia elektroniki i elektronika.

...pehametry...

Teoretycznie wszystko jest beznadziejnie proste: kupujemy przyrząd elektroniczny ze wskaźnikiem cyfrowym albo analogowym, tak zwany pH-metr (pehametr), zanurzamy jego głowicę pomiarową w badanej cieczy, odczytujemy wynik, wartość pH i... koniec zabawy – wszystko jasne.

Pehametry mają ceny rzędu kilkuset, nawet kilku tysięcy złotych i więcej (przykład na fotografii poniżej).

Jednak ktoś może zaprotestować: najtańsze pH-metry, a przynajmniej przyrządy, na których widnieje napis pH meter, można kupić już za kilkanaście złotych. Niestety, większość z nich słusznie budzi wątpliwości, co w ogóle takie przyrządy mierzą (przykład na fotografii otwierającej). Problem w tym, że typowe pehametry mają delikatną szklaną elektrodę. Nie każdy wie, jak działają, ale sonda pH nieodłącznie kojarzy się z delikatnym szkłem. A na fotografii głównej widzimy jakieś metalowe szpikulce, co ewentualnie pasowałoby do pomiaru wilgotności, ale nie odczynu pH.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: pH, pH-metr, sonda, odczyn, czujnik, MOSFET, ISFET, kwasomierz Helliga, skaka pH, pomiary pH, papierek lakmusowy
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
czerwiec 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"