Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Pomiary pH wody i gleby, część 2

Article Image
W pierwszej części artykułu omówiliśmy podstawowe informacje o pomiarach pH.

Elektrochemiczna sonda pH

Najpopularniejszą metodą pomiaru pH jest wykorzystanie sondy, która zanurzona w roztworze, wytwarza napięcie zależne od pH tego roztworu (stężenia jonów wodorowych). 

Spróbujmy jej działanie wytłumaczyć w bardzo uproszczony sposób. Najprościej biorąc, sonda pH jest specyficzną odmianą... jednorazowej baterii. Baterii o niewielkim napięciu i o znikomo małej wydajności prądowej.

Zapewne pamiętamy ze szkoły, że bateria jest ogniwem chemicznym, gdzie dwie przewodzące elektrody zanurzone są w elektrolicie, co bywa ilustrowane w najprostszy sposób jak na rysunku 1a, gdzie mamy elektrolit oraz dwie elektrody z różnych materiałów, a wartość wytwarzanego napięcia zależy  od składu chemicznego elektrolitu i elektrod (ogniwo Volty). Ogólniej biorąc, mamy tu do czynienia z dwoma tak zwanymi półogniwami, jak pokazuje rysunek 1b. Każde półogniwo wytwarza napięcie, ale tego napięcia nie można ani wykorzystać, ani zmierzyć, bo mówiąc najprościej, półogniwo ma tylko jedno wyprowadzenie (biegun).

Rysunek 1.

Dopiero dwa półogniwa, połączone przewodzącym tak zwanym kluczem elektrolitycznym, pozwalają mierzyć napięcie między dwiema elektrodami dwóch połączonych półogniw.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: PH, PH-METR, SONDA, ODCZYN, CZUJNIK, MOSFET, ISFET, KWASOMIERZ HELLIGA, SKAKA PH, POMIARY PH, PAPIEREK LAKMUSOWY
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
lipiec 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"