Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Pomiary pH wody i gleby, część 3

Article Image
W ostatniej części artykułu omówimy, co i jak mierzymy za pomocą sondy pH.

Co mierzymy?

Wcześniej dowiedzieliśmy się, że sonda pH w istocie jest odmianą jednorazowej baterii (o znikomo małej wydajności prądowej), której napięcie zależy od pH roztworu, czyli od stężenia jonów wodorowych. Ściślej biorąc, jest to ogniwo stężeniowe Nernsta, za pomocą którego nie mierzymy bezwzględnego stężenia, tylko porównujemy stężenia (aktywność) dwóch roztworów. 

Dlatego w sondzie pH w jednym z półogniw musimy mieć  roztwór wzorcowy/odniesienia o określonym odczynie, zazwyczaj neutralnym (pH=7,00). Jeżeli badany roztwór ma taki sam odczyn (np. czysta woda), to wytwarzane napięcie jest równe zeru.

Wytworzone napięcie będzie miało jedną (umownie przyjętą) biegunowość, gdy roztwór badany będzie kwaśny, oraz przeciwną biegunowość, gdy odczyn będzie zasadowy.

Skala pH jest logarytmiczna i tak się szczęśliwie składa, że w ogniwie Nernsta wytwarzane napięcie też jest wprost proporcjonalne do logarytmu różnicy stężeń jonów w dwóch półogniwach. Dzięki temu zależność wytwarzanego napięcia od współczynnika pH jest liniowa, co genialnie ułatwia odczyt. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: PH, PH-METR, SONDA, ODCZYN, CZUJNIK, MOSFET, ISFET, KWASOMIERZ HELLIGA, SKAKA PH, POMIARY PH, PAPIEREK LAKMUSOWY
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki temperatury
1/10 Temperatura to
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"