Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wokół Arduino: napisy i inne zakrętasy cz.3 - co to jest Unicode?

Article Image
Podane dalej informacje o unikodzie i UTF-8 nie są zwykłą ciekawostką rozszerzającą horyzonty. My, w cyklu „Wokół Arduino”, najbardziej interesujemy się małymi mikroprocesorami i tym, jak one sobie radzą z tekstami. Radzą sobie dość dobrze, ale zapewne już na początku kursu Arduino zauważyłeś, że występują pewne kłopoty i pułapki.

cOtóż pakiet Arduino IDE wykorzystuje kodowanie zwane UTF-8. Jeśli chcemy wyświetlić na konsoli ekranu znaki spoza zestawu ASCII, to musimy wykorzystać kod UTF-8. Gorzej jest w drugą stronę, a także przy wykorzystaniu znakowego wyświetlacza LCD, gdzie mamy kod ASCII i określone dodatkowe znaki. Mamy do czynienia z różnymi sposobami kodowania napisów, a dla początkujących jest to czarna magia.

W poprzednich artykułach „Wokół Arduino” omówiliśmy siedmiobitowy kod ASCII. Wiemy, że do zakodowania podstawowych znaków języka angielskiego wystarczy siedem bitów, co daje 128 kombinacji zer i jedynek. Podstawową jednostką w informatyce jest bajt, czyli osiem bitów i wiemy już, jak dodatkowe 128 kombinacji może kodować różne znaki narodowe (litery) i inne znaki graficzne. Dowiedzieliśmy się też o poważnych problemach z tak zwanymi stronami kodowymi. Potrzebne okazało się jeszcze inne rozwiązanie, pozwalające kodować jeszcze więcej znaków. Tym rozwiązaniem jest...

Na czym polega Unikod (Unic...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: kodowanie znaków, znaki ASCII, unikod
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2019
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki temperatury
1/10 Temperatura to
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
styczeń 2019
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"