Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wokół Arduino: napisy i inne zakrętasy cz.2 - wyświetlacz HD44780, liczby i cyfry, metody .print() i .write()

Article Image
Przed miesiącem omówiliśmy zasady kodowania tekstów - napisów i dość dokładnie zapoznaliśmy się z kodem ASCII (ISO). Zanim omówimy uniwersalny system Unicode i zaskakująco sprytne kodowanie UTF-8, musimy wspomnieć o wyświetlaczach znakowych LCD.

Wyświetlacz LCD HD44780 z Arduino

Pokazany na fotografii 8 bodaj najpopularniejszy znakowy wyświetlacz LCD znakomicie ułatwia wyjaśnienie szeregu omawianych właśnie zagadnień. Wprawdzie do Arduino najczęściej podłącza się go za pomocą czterech linii danych, a ostatnio coraz powszechniej wykorzystuje się „przejściówkę” i łącze I2C, jednak generalnie wyświetlacz taki przyjmuje dane ośmiobitowe. Nie wchodząc w problem kursora, automatycznego przesuwania zawartości ekranu i innych efektów, powiemy, że wysłanie do tego rodzaju wyświetlacza liczby 8-bitowej, czyli w sumie kodu w zakresie 0...255, powoduje wyświetlenie znaku (w rzeczywistości zależnie od stanu wejścia RS bajt danych jest traktowany albo jako znak do wyświetlenia, albo jako instrukcja sterująca).

Wyświetlenie znaku polega na zaświeceniu/ zgaszeniu odpowiednich punktów na matrycy 5x7. O tym, jaka będzie reakcja wyświetlacza na przysłany do niego ośmiobitowy kod, decyduje zawartość pamięci znaków ROM. Nie tylko dociekliwych...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich listopad 2018
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
listopad 2018
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"