Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wokół Arduino: napisy i inne zakrętasy cz.1 - liczby dwójkowe i tekst oraz kodowanie ASCII

Article Image
Zajmiemy się napisami – łańcuchami tekstowymi. Z jednej strony wiemy, że w komputerze wszystkie dane to zera i jedynki. A przy komunikacji komputer–człowiek (mikroprocesor–człowiek) na ekranie trzeba wyświetlić napisy i liczby w sposób zrozumiały dla człowieka. Na pewno nie w postaci ciągów zer i jedynek. Z kolei w drugim kierunku trzeba wprowadzić do komputera/ procesora teksty i liczby – zapewne właśnie w postaci zer i jedynek, bo jakże mogłoby być inaczej. To bardzo obszerne zagadnienie można podzielić na dwie, a raczej trzy odrębne części.

Jedna sprawa to teksty, mówiąc w uproszczeniu: napisy składające się z liter (ale też innych znaków). Druga sprawa to liczby. I tu mamy dwie dodatkowe odrębne kwestie. Jedna to sprawa liczb „mniejszych, większych, ułamkowych” oraz sposób ich reprezentacji w komputerze za pomocą zer i jedynek. W grę wchodzą tu typy zmiennych (m.in. byte, char, int, long, float, double) i tym bardzo ważnym zagadnieniem zajmiemy się w oddzielnych artykułach. A teraz przyjmujemy tylko, że w komputerze/procesorze mamy rozmaite liczby, a wszystkie w sumie są mniejszymi i większymi zbiorami zer i jedynek.

W tym artykule zajmiemy się drugim aspektem związanym z liczbami. Otóż teraz nie interesują nas szczegóły, jak liczby są reprezentowane/kodowane w procesorze i jego pamięci, tylko interesuje nas dwustronna komunikacja, przesyłanie, przekazywanie na drodze procesor–człowiek (człowiek–procesor) zarówno wartości liczbowych, jak też napisów – tekstów.

Rys.1 Kod (alfabet) Morse’a

Procesor najczęś...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2018
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
październik 2018
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"