Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 27.10.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. mikrokontrolery, obiektywy do zdjęć czy profilometry i oprogramowanie.

Unikalna rodzina mikrokontrolerów PIC18-Q20 firmy Microchip Technology z obsługą I3C

Mikrokontrolery PIC18-Q20 oferują implementację sterowania w czasie rzeczywistym, oprócz wykrywania dotyku i aplikacji łączności. Oferują też programowalne urządzenia peryferyjne i zaawansowane interfejsy komunikacyjne, w tym I3C, zwłaszcza dla potrzeb Internetu Rzeczy. Dzięki możliwości pracy w 3 domenach napięciowych, mikrokontrolery PIC18-Q20 doskonale nadają się do wykorzystania w większym systemie. Mogą one realizować takie zadania jak na przykład: przetwarzanie danych z czujników, obsługa przerwań o bardzo niskim opóźnieniu, a także raportowanie o stanie systemu. W trakcie kiedy jednostka obliczeniowa pracuje w innej domenie napięcia, urządzenia peryferyjne I3C działają przy napięciu: 1-3,6 V. W porównaniu z interfejsem I2C, magistrala I3C zwiększoną przepustowość komunikacji i niższy pobór mocy, przy zachowaniu wstecznej kompatybilności ze starszymi rozwiązaniami. Wyeliminowano też wymóg stosowania konwerterów napięcia. Mikrokontrolery PIC18-Q20 mogą być używane na dobrą sprawę w znaczącej gamie zastosowań, wliczając motoryzację, kontrolę przemysłową i aplikacje medyczne. Rozmiary mikrokontrolerów PIC18-Q20 wynoszą: 3×3 mm. Jak wyjaśnia wiceprezes ds. korporacyjnych w dziale mikrokontrolerów ośmiobitowych, w firmie Microchip Technology, Greg Robinson:

"Jednym z problemów wdrażania rozwiązań IoT na obszerną skalę jest koszt wdrożenia węzła brzegowego. Dzięki rodzinie mikrokontrolerów PIC18-Q20, firma Microchip Technology jest w stanie przezwyciężyć ten problem. Wprowadzając te mikrokontrolery na rynek, umożliwiamy: elastyczne skalowanie aplikacji IoT i stosowanie interfejsu komunikacyjnego I3C".

Mikrokontrolery PIC18-Q20

Optoelektroniczny profilometr PS-30 firmy Newtech Engineering do szeregu precyzyjnych zadań pomiarowych i inspekcji

Optoelektroniczny profilometr PS-30 jest gotowy do użycia po wykonaniu tylko kilku kroków i rejestruje profile wielu obiektów podczas jednego skanowania linii laserowej. Maksymalnie 10 profili docelowych ułatwia kontrolę, czy pomiary obiektów - na tej samej linii produkcyjnej. Wypracowany przez Newtech Engineering optoelektroniczny profilometr PS-30 wykrywa nie tylko obecność obiektu, ale również określa, czy element jest używany i czy jest prawidłowo z precyzją zamocowany. Dzięki temu profilometrowi można dobrze poprawić jakość produktów i rozszerzyć wydajność produkcji. Istnieje opcja zapisu do 10 profili docelowych, kiedy chodzi, w istocie, o kontrolę obiektów, na tej samej linii produkcyjnej. Gwarantowana jest nadzwyczaj wysoka tolerancja przy pozycjonowaniu obiektów, jak też odporność na światło z otoczenia. Z miejsca optoelektroniczny profilometr PS-30 jest gotowy do użycia. Przy pomocy przycisków uczenia i wyświetlacza na czujniku można profilometr szybko uruchomić. Za pomocą metody przekrojów świetlnych doskonale wykrywa profil przedmiotów oraz określa różnice rzędu 0,5 mm. Dzięki porównaniu rzeczywistego profilu wysokości z profilem predefiniowanym, można sprawdzić poprawność montażu, użytkowania, orientacji i obróbki elementu. Obszar inspekcji można ograniczyć do odpowiednich sekcji dzięki funkcji obszaru zainteresowania (ROI). Dwa zielone znaczniki demonstrują określony ROI na linii lasera. Przy pomocy funkcji ROI - oprócz obecności lub braku najmniejszych elementów, wykrywane są również najmniejsze szczeliny np. w przypadku niepodłączonego połączenia wtykowego.

Optoelektroniczny profilometr PS-30

Kompaktowe urządzenia do odczytu/zapisu RFID firmy Pepperl+Fuchs

Niezwykle wysoki zakres odczytu czy szeroka gama pomocnych funkcji dodatkowych. Dzięki nowej serii urządzeń do odczytu/zapisu RFID firma Pepperl+Fuchs zapewnia teraz znakomite rozwiązanie do identyfikacji. Oparte na technologii RFID urządzenia zgodne są z normą ISO o numerze 15693. Są one odpowiednie dla zastosowań przemysłowych, w przypadku których z miejsca potrzebna jest automatyczna identyfikacja różnych obiektów o jednolitym położeniu. Poprawiona konstrukcja urządzeń do odczytu/zapisu RFID wyróżnia się małą obudową, która umożliwia dogodną integrację ze środowiskiem aplikacji. Wszystkie urządzenia oferują do 30 cm zakresu odczytu, co daje wysoką elastyczność i swobodę w dostosowywaniu urządzeń do danej aplikacji. W tym samym czasie można wykryć do 20 znaczników RFID podczas operacji odczytu, co daje znaczącą optymalizację procesów. Najnowsze urządzenia do odczytu/zapisu RFID firmy Pepperl+Fuchs oferują klasę ochrony IP67 oraz pracują w temperaturze od -25 do 70°C. Co więcej, są w stanie przetestować własną częstotliwość rezonansową, ażeby wykryć czy w pobliżu znajdują się zakłócające obiekty metalowe i, jeżeli to konieczne, automatycznie dostosować się do tych zakłóceń. Wszelkie usterki i błędy sygnalizowane są: czerwoną diodą LED lub z pomocą dostępnych parametrów oprogramowania. W celu zapewnienia optymalnej integracji ze środowiskiem systemowym, nowe urządzenia do odczytu/zapisu RFID dostępne są w 2 wersjach: IQT3 - jeśli użytkownik koncentruje się na wdrażaniu aplikacji Przemysłu 4.0 i IQH3 - z interfejsem umożliwiającym podłączenie do interfejsów IDENTControl, szczególnie w wypadku zastosowań, którym należy zapewnić dostęp do danych o wysokiej wydajności.

Jedno z kompaktowych urządzeń do odczytu/zapisu RFID firmy Pepperl+Fuchs

RF 10-20mm F4L IS STM firmy Canon - obiektyw zmiennoogniskowy z najszerszym kątem widzenia jaki kiedykolwiek osiągnięto

Sprzęt ten gwarantuje nieograniczone możliwości, zapewniając: szerokokątne ujęcia, a także najwyższą jakość obrazu. Wszystko to przy kompaktowej obudowie, która jest istotnie trwała. Obiektyw fotograficznych RF 10-20mm F4L IS STM opiera się na możliwościach rodziny RF z miejsca dając najszerszy kąt widzenia dla zoomu AF w historii aparatów pełnoklatkowych - tj. 130°. Został wyposażony w zoom, który waha się od szerokiego kąta 20 mm, do ultraszerokiej ogniskowej 10 mm. W efekcie użytkownicy zyskują obszar fotografowania ponad dwukrotnie większy niż dla ogniskowej 16 mm. Ujęcie większej liczby elementów w kadrze pozwala kiedy trzeba zyskać nowe perspektywy podczas fotografowania m.in. krajobrazów. Zaprojektowany zgodnie z innowacyjnymi standardami obiektyw RF 10-20 mm F4L IS STM wyposażono np. w technologię stabilizacji z kontrolą peryferyjną (IS), która zapewnia krystalicznie czysty obraz nawet w trudnych warunkach pracy - bez statywu. Nowy system stabilizacji daje pozbawiony drgań obraz i oferuje pięciostopniową stabilizację bądź sześciostopniową razem z systemem stabilizacji w korpusie. Zaawansowana konstrukcja optyczna pozwala oczekiwać wyraźnego i dokładnego odwzorowania obrazu - dzięki unikalnej formule optycznej linie proste utrzymują kształt zwłaszcza na krawędziach kadru. Stała przysłona f/4 zapewnia spójność ekspozycji, i to bez ustawiania zoomu, a najnowocześniejsze powłoki optyczne minimalizują efekty zjawy i flary, będące częstym problemem podczas ujęć o ultraszerokim kącie widzenia. Ważący tylko 570 g obiektyw RF 10-20mm F4L IS STM zasługuje na stałe miejsce w torbach wszystkich na dobrą sprawę fotografów. Mocowanie RF zapewnia wysoką jakość obrazu, przy kompaktowej konstrukcji, zwiększając szybkość komunikacji pomiędzy aparatem, a obiektywem.

Obiektyw fotograficzny RF 10-20mm F4L IS STM

FlyLabel: dogodny system laserowy firmy LASIT, który wprowadza porządek w chaos

Dla automatycznego znakowania laserowego chociażby 1600 tabliczek nie wystarczy system znakowania laserowego ze zwykłym szablonem. Ponieważ wydajność jest jednym z istotnych wymagań producentów tabliczek, firma LASIT przygotowała system laserowy FlyLabel, który umożliwia zarządzanie grawerowaniem laserowym tak żeby, w istocie, zmniejszyć ilość pracy wykonywanej przez operatora czy zautomatyzować wszelkie kluczowe, produkcyjne procesy. System laserowy FlyLabel może być wyposażony w jeden magazynek, który pomieści do 400 tabliczek z systemem Pick & Place, albo cztery magazynki, które mogą doskonale zarządzać nieuporządkowanym oraz uporządkowanym rozładunkiem za pomocą tego samego systemu. Dostępny w FlyLabel system osi XZ ze skokiem 80×30 cm zarządza pozycją głowicy lasera, żeby zapewnić istotnie precyzyjne znakowanie laserowe każdego rzędu elementów. Operator ładuje tabliczki do magazynku i uruchamia się program do znakowania laserowego tabliczek, który może zarządzać jedną bądź o wiele większą liczbą sekwencji operacyjnych. Tabliczki są automatycznie oznakowane, a następnie odbierane przez system Pick & Place wyposażony w przyssawkę. Można automatycznie zarządzać funkcjami magazynków, w tym przydzielać je z łatwością do załadunku (gdy rozładunek jest nieuporządkowany), albo też kojarzyć załadunek z magazynkiem rozładunkowym. W wypadku oznaczania tabliczek o różnych rozmiarach, jest sposobność montażu magazynków na tej samej obudowie. Dzięki temu, system laserowy jest niezwykle wszechstronny, co daje mu przewagę.

System laserowy FlyLabel

Firma FUJIFILM zapowiada europejską prezentację maszyny Revoria Press GC12500 na targach Peak Performance Print na początku 2024 roku

Nowa maszyna laserowa, która drukuje w formacie B2, będzie atrakcją wydarzenia, na koniec stycznia 2024 roku. Jest ona, z niecierpliwością, wyczekiwana przez entuzjastów automatyki. Po sukcesie maszyny Jet Press 750S High Speed Model, znanej z dobrej jakości, jak również i wydajności, firma FUJIFILM wprowadza rozwiązanie laserowe, stworzone z myślą o szerokim, w praktyce, dostępie do wysokiej jakości druku cyfrowego w formacie B2, przy użyciu tonera Super EA-Eco. Revoria Press GC12500 może drukować dwustronnie na papierze o wymiarach maksymalnie 75×66,2 cm, co jest największym formatem arkusza (B2) dla maszyny cyfrowej w branży. Oznacza to, że potrafi drukować 6 stron A4 na arkuszu oraz obsługiwać gramaturę papieru: 64-450 g/m2 i drukować choćby na papierze syntetycznym. Firma FUJIFILM skróciła także linię produkcyjną dla operatora maszyny, łącząc podajnik, układarkę i panel sterowania po jednej stronie. Jak mówi szef działu Digital Press Solutions w firmie FUJIFILM, Taro Aoki

"Wprowadzenie maszyny Revoria Press GC12500 to w istocie ważny kamień milowy dla firmy FUJIFILM. To pierwsza na rynku cyfrowa maszyna arkuszowa drukująca w formacie B2, która wykorzystuje technologię suchego tonera (...). Jest unikalnym uzupełnieniem naszej, rosnącej gamy maszyn cyfrowych, aby sprostać wielu wymaganiom rynku, co pozwala oferować to, co najlepsze zarówno w technologii laserowej, jak też atramentowej. Z niecierpliwością czekamy na prezentację naszych osiągnięć (...) na targach Peak Performance Print 2024."

Maszyna drukującą Revoria Press GC12500

Firma OMRON poszerza portfolio automatyki o innowacyjny, przemysłowy podajnik części

Chodzi o podajnik Industrial Part Feeder (iPF) do wydajnego rozkładania paczek elementów w kilku branżach. Podajnik ten ułatwia czynienie montażu, pakowania, sortowania czy inspekcji. Dzięki bezproblemowej integracji iPF z robotami SCARA, robotami przegubowymi OMRON, a także systemami wizyjnymi i oprogramowaniem, firma OMRON oferuje całościowy produkt tj. produkt typu "wszystko w jednym". Opisywany podajnik może być zarządzany przy pomocy 1 platformy oprogramowania, co zwiększa elastyczność, szybkość i precyzję linii produkcyjnej, ograniczając wprost wielkość wykorzystanej powierzchni. Dzięki zaawansowanej, trójosiowej technologii, podajnik iPF sprawnie przemieszcza części, we wszystkich kierunkach, eliminuje gromadzenie się obiektów w narożnikach i krawędziach, zapobiega powracaniu części oraz w płynny sposób obsługuje delikatne elementy. Zapewniona jest optymalna wydajność m.in. na platformach strukturalnych, szczelinowych i perforowanych. Podajnik iPF dobrze rozdziela, a także podstawia części w kontrolowany sposób, minimalizując ryzyko: zatorów, splątania lub braku wyrównania. Niezależnie od tego, czy jest to niewielka linia produkcyjna albo też wielki zakład produkcyjny, podajnik iPF może być skalowany w górę lub dół, w celu spełnienia wielu określonych wymogów produkcyjnych.

Podajnik Industrial Part Feeder (iPF)

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, Anritsu, Apple, AVT Korporacja, Canon, FUJIFILM, LASIT, LOVATO Electric, Microchip Technology, Newtech Engineering, OMRON, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact, QST Products, Samsung, T-Mobile, Transfer Multisort Elektronik (TME), TXC

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: Industrial Part Feeder, PIC18-Q20, PS-30, Revoria Press GC12500, RF 10-20mm F4L IS STM
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"