Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 20.10.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. drony podwodne, słuchawki, roboty oraz układy scalone.

INZONE Buds firmy Sony - bezprzewodowe, douszne słuchawki gamingowe z najdłuższym na rynku czasem pracy na baterii

Dostępne w słuchawkach INZONE Buds technologie audio Sony umożliwiają tworzenie sobie dobrych warunków do gry poprzez dostosowanie dźwięku. Atutem tu jest również wynoszący 12 godzin czas pracy na baterii, jak również dość małe opóźnienia, sięgające niespełna 30 ms. Technologia dźwięku przestrzennego 360° w słuchawkach INZONE Buds pozwala słyszeć, w którym kierunku przemieszczają się przeciwnicy, żeby być zawsze o krok przed nimi. Funkcja optymalizacji pola brzmieniowego, w przeznaczonej na smartfon aplikacji 360 Spatial Sound Personalizer, pozwala użytkownikowi sfotografować uszy, w celu stworzenia indywidualnego profilu słuchowego. Słuchawki INZONE Buds oferują funkcję Sound Tone Personalisation - tj. optymalizację dźwięku pod kątem indywidualnych cech przewodu słuchowego. W tym celu, z przetworników akustycznych, odtwarzane są dane dźwięki kontrolne, a mikrofony sprzężenia zwrotnego określają to jak dźwięk "wypełnia" przewód słuchowy. Wyniki analizy trafiają dalej do programu komputerowego INZONE Hub, który dostosowuje dźwięk do cech użytkownika. Specjalnie zaprojektowany przetwornik akustyczny Dynamic Driver X reprodukuje właściwy i dosyć szeroki zakres częstotliwości. Wiernie odtwarza różne dźwięki, tworząc wrażenie bycia w świecie gry. W kopułce oraz krawędzi jego membrany połączono różne materiały, zyskując znikome zniekształcenia dźwięku. Aktywny system redukcji hałasu Sony pomaga redukować zakłócenia "z tła" i skupić się na grze. Energooszczędny procesor L1 gwarantuje: do 12 godzin pracy na baterii, albo do 24 godzin pracy w połączeniu z etui z funkcją ładowania. Słuchawki INZONE Buds dostarczane są z układem USB-C, który zmniejsza opóźnienia do niecałych 30 ms. ​

Bezprzewodowe słuchawki douszne INZONE Buds

Rodzina układów zarządzania mocą SPSB081 firmy STMicroelectronics (ST)

W portfolio firmy STMicroelectronics (ST) pojawiły się innowacyjne układy zarządzania mocą z rodziny SPSB081, które stosują stabilizatory LDO, transceiver CAN FD, a także dodatkowy transceiver LIN. Układy te zapewniają mnóstwo trybów czuwania, przy bardzo niskim prądzie spoczynkowym i lokalnym albo i zdalnym wybudzaniu układów, które to jest konfigurowalne. Najnowszymi układami zarządzania mocą z rodziny SPSB081 są 4 następujące podzespoły, o symbolach: SPSB0813, SPSB081C3, SPSB0815 oraz SPSB081C5. Każdy z nich stanowi sobą stabilizator LDO o napięciu wyjściowym (kolejno): 3,3 V i 5 V oraz dodatkowy stabilizator LDO konfigurowany interfejsem SPI. Ostatni stabilizator może pełnić dokładnie taką samą rolę, co pierwszy, albo i "śledzić" go. Cztery sterowniki "high-side" mogą dostarczyć do 140 mA prądu w celu zasilania diod LED i czujników, oferując: obserwację parametrów prądu i sygnały PWM dla każdego kanału. Występują także: liczne, wbudowane zabezpieczenia i diagnostyczny pin wyjściowy do sygnalizacji usterek. Funkcje te umożliwiają wykorzystanie w rozwiązaniach na dobrą sprawę mających nałożoną konieczność spełniania multum wymogów bezpieczeństwa funkcjonalnego zgodnie z normą ISO 26262. Wszystkie wyjścia uwzględniają zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe czy sygnalizację błędów. Główny stabilizator LDO ma zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i zabezpieczenie termiczne, podczas gdy drugi posiada zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe, czy zabezpieczenie przed przegrzaniem, zwarciem lub odwróceniem polaryzacji. Zarówno układ SPSB081C3 jak też SPSB081C5 umożliwiają wykrywanie zwarcia do masy w trakcie uruchamiania i ciągłe monitorowanie usterek. Ponadto układy: SPSB0813 i SPSB0815 zawierają dodatkowy transceiver LIN. Wszystkie układy wypełniają standard AEC-Q100. Mogą one funkcjonować w temperaturze od -40 do 150°C. Ich wymiary są równe: 5×5×1 mm. Opisane układy występują w obudowie QFN32L.

Motoryzacyjna rodzina układów zarządzania mocą SPSB081

Produkowane przez AXIS podręczne siłomierze z serii FB

Siłomierze z serii FB przeznaczone są do pomiarów siły nacisku i siły ciągu. Jednak nadają się one również do pomiarów sił dynamicznych. Mogą być też wykorzystywane do pomiaru masy. Wszystkie siłomierze z rodziny FB znajdują zastosowanie w: specjalistycznych laboratoriach, produkcji i kontroli jakości. Charakteryzują się ergonomicznym kształtem i łatwością obsługi, a zestaw końcówek pomiarowych - dostarczanych w wygodnej walizce razem z siłomierzami, umożliwia stosowanie ich jako niezastąpionych narzędzi pomiarowych. Mogą one posłużyć w realizacji pomiarów ręcznych oraz pomiarów przy zamocowaniu bądź zawieszeniu siłomierza. Graficzny wyświetlacz w siłomierzach z serii FB umożliwia wygodny odczyt wskazań, a także, w wygodny sposób, prezentację wyników pomiarów w formie histogramów lub też wykresów. Specjalny program komputerowy AXIS FM - do rejestracji oraz prezentacji danych, daje nowe możliwości w zakresie: obserwacji lub pomiarów sił zmiennych. Przy podłączaniu drukarki do siłomierzy z serii FB spełnione są wymagania procedur GLP. Na zamówienie dostarczane są akcesoria, w tym statyw zmotoryzowany, statyw pionowy, statyw pionowy z dźwignią, statyw poziomy, uchwyt dwuręczny, haki do zawieszenia, zacisk manualny, zacisk imbusowy i zacisk rolkowy.

Przykładowy siłomierz z serii FB

Montowany na stole roboczym robot współpracujący UR3 produkcji Universal Robots

Robot współpracujący UR3 nadaje się do: lżejszych zadań montażowych, a także do zadań na zautomatyzowanym stole roboczym. Kompaktowy kobot waży 11 kg oraz oferuje udźwig 3 kg. Daje opcję obrotów o 360° - na każdym przegubie, czy opcję obrotu na przegubie końcowym. Zaprojektowany przez Universal Robots kobot UR3 jest najbardziej elastycznym oraz lekkim i wygodnym w użyciu rozwiązaniem, które współgra z pracownikami. Jest to bardzo optymalny asystent towarzyszący podczas czynności montażu, polerowania, klejenia i skręcenia, w celu zapewnienia nadzwyczaj wysokiej jakości produktów. Blatowy robot współpracujący można z łatwością używać na osobnej stacji roboczej, na której będzie pobierał, montował, czy układał części w zoptymalizowane przepływy produkcyjne. Z racji niedużych rozmiarów oraz prostoty oprogramowania można z łatwością przestawić kobota na inne czynności, co spełnia wymogi wynikające ze zmieniających się potrzeb produkcyjnych. Dzięki temu, koszty posiadania UR3 będą niższe, a okres zwrotu znacząco krótszy. Kobot UR3 wykonany został z wytrzymałego i unikalnego aluminium, czy tworzyw polipropylenowych. Może pracować w szerokim zakresie temperatur. Posiada także klasę szczelności, która pozwala na użycie w trudnych warunkach. Dzięki takim akcesoriom jak: chwytak i ramię robotyczne, kobot uzyskuje dodatkowe funkcje. Do kluczowej zalety kobota UR3 należy szybka konfiguracja. Obok swojego młodszego brata UR3e, to najbardziej wszechstronny robot firmy Universal Robots.

Robot współpracujący UR3

W ofercie RD Tech: dron podwodny DTG3 firmy Deep Trekker - mały, wydajny i wyposażony w kamerę 4K

Jest to małych rozmiarów urządzenie klasy obserwacyjnej, które umożliwia operatorowi, dość sprawne, umiejscowienie i maksymalną kontrolę wizualną pod wodą. Maksymalny czas pracy na jednym naładowaniu to 12 godzin. Istnieje także opcja dołączania kontrolera do ładowania sieciowego. Hybrydowe zasilanie skutkuje, w praktyce, niezwykle wydłużonym czasem pracy. Obecna w dronie podwodnym DTG3 kamera 4K z wysoką czułością na światło daje piękny na dobrą sprawę, przejrzysty obraz przesyłany prosto na wyświetlacz kontrolera o przekątnej 7". Wszelkie zdjęcia, czy nagrania wideo mogą być następnie zgrane na kartę pamięci SD. Dzięki opatentowanej konstrukcji sterowania balastem, DTG3 jest w stanie obracać się w miejscu, a kamera umiejscowiona na niezależnym elemencie zapewnia kąt widzenia: 270°. Bardzo jasne diody LED umieszczone nad kamerą podążają za nią, oświetlając obraz strumieniem światła o jasności do 1000 lm. Istnieje także sposobność dołączenia dodatkowego oświetlenia do 4400 lm. W połączeniu z dodatkowymi czujnikami, dron po zanurzeniu na określoną głębokość - do 200 m, i obraniu kursu jest w stanie sam utrzymywać zadane wartości. Dron podwodny DTG3 klasyfikowany jest jako rozwiązanie mini ROV, a dzięki małej wadze i wymiarach możliwe jest transportowanie go w każde miejsce i wdrożenie w każdych warunkach do środowiska. Jest w całości wykorzystywany przez ratowników, naukowców, nurków, porty, wojsko, urzędy i firmy w celu profesjonalnego wykonywania pracy.

Dron podwodny DGT3

Kompaktowy węzeł optyczny MON-1000 firmy TELKOM-TELMOR

Węzeł optyczny MON-1000 zapewnia znaczący poziom wyjściowy RF (do 112 dBµV), który ma szerokie zastosowanie w sieciach: FTTB i RFoG. Powstał dla transmisji DOCSIS 3.1, a pasmo kanału dosyłowego to 1218 MHz. Wymienny filtr DPF gwarantuje regulację kanału zwrotnego. Zrobiony przez firmę TELKOM-TELMOR węzeł optyczny MON-1000 ma mechanizm włączania akcji laserowej BURST MODE. Nadajnik optyczny kanału wyzwala się w chwili zdetekowania i potwierdzenia transmisji modemowej. Następuje to przy poziomie: 72-82 dBμV (ustawianym) na porcie wejściowym nodu optycznego. Operator może podłączyć się przez splitter optyczny i transmitować sygnały jednym włóknem do odbiornika optycznego kanału zwrotnego (KZ), w stacji czołowej. Funkcjonalność ta pomaga również obniżyć poziomy tzw. "podłogi szumowej" odbieranej w odbiorniku KZ. Węzeł optyczny MON-1000 został wyposażony w funkcjonalność autolink, która pozwala na bezprzerwową regulację parametrów tłumienia oraz korekcji. Jest to produkt zdalnie sterowany z użyciem technologii HDTIP. Zintegrowany układ AGC cechuje wysoka stabilność pracy. Natomiast zasilanie jest lokalne lub zdalne.

Węzeł optyczny MON-1000

Inteligentne gniazdko Tapo P110M firmy TP-Link

Te innowacyjne urządzenie przekształca każde mieszkanie w unikatowe centrum wygody czy oszczędności. Inteligentne gniazdko Tapo P110M sprawdza się idealnie u każdego, kto buduje lub rozbudowuje własny "smart home" bądź zamierza tę rozbudowę przeprowadzić z miejsca. Inteligentne gniazdko Tapo P110M stanowi urządzenie Wi-Fi zgodne z certyfikacją Matter tzn. standardem ujednolicającym możliwości połączenia. Gwarantuje ono swobodne zarządzanie, w praktyce, urządzeniami przy pomocy aplikacji Tapo z dowolnego miejsca na świecie. Jest to również świetny sposób, aby odstraszyć włamywaczy. Programując automatyczne włączanie i wyłączanie światła o różnych porach, można idealnie maskować nieobecności domowników. Urządzeniem można zarówno sterować zdalnie, jak również korzystać z prostych komend głosowych Siri, Alexa i Asystenta Google, nie ruszając się z miejsca. Tapo P110M gwarantuje opcję ustawiania harmonogramu, który automatycznie zarządza urządzeniem i programatora czasowego, który samoczynnie je wyłącza, gdy nie jest używane. To ekologiczne rozwiązanie, które ułatwia monitorowanie poboru mocy, a co za tym idzie oszacowanie rachunków za prąd. Mini Smart Plug oferuje także kompleksowe statystyki prezentowane w postaci intuicyjnych, istotnie czytelnych wykresów w aplikacji Tapo. Kompaktowe wymiary Tapo P110M powodują, że urządzenie nie blokuje dostępu do sąsiedniego gniazdka. Dodatkowo urządzenie przeszło rygorystyczne inspekcje dotyczące jakości, ażeby otrzymać certyfikaty: CE i UKCA, a do jego produkcji zostały użyte trudnopalne tworzywa UL94-V0 minimalizujące ryzyko zapłonu.

Inteligentne gniazdko Tapo P110M

Firma Apple rozszerza rodzinę Apple Pencil o przystępny cenowo model

Dzięki dokładności co do piksela, śladowemu opóźnieniu, czy wrażliwości na kąty pochylenia, najnowszy model Apple Pencil doskonale nadaje się do: notowania, szkicowania i dodawania, w praktyce, uwag, prowadzenia dziennika, czy wielu innych czynności. Nowy Apple Pencil ma matowe wykończenie i płaski bok, którym przywiera magnetycznie do krawędzi iPada w celu łatwiejszego, a przede wszystkim bezpiecznego, jak też i nieograniczonego przechowywania. Najnowszy model Apple Pencil współpracuje ze wszystkimi modelami iPada, które mają port USB-C. Gdy nowy Apple Pencil przyłącza się magnetycznie do iPada, w celu składowania, ten zostaje wprowadzony w stan uśpienia, aby ograniczyć pobór mocy. Po przesunięciu końcówki ukazuje się port USB‑C służący do: parowania i ładowania nowego Apple Pencil, przy pomocy przewodu USB‑C. Opisywany model obejmuje rozwiązania, które użytkownicy pokochali, jeśli chodzi o Apple Pencil 1. i 2. generacji. Sprawdza się idealnie przy korzystaniu z takich funkcji, czy też opcji, systemu operacyjnego iPadOS jak: Pisanie odręczne i Szybka notatka, a także z pewnością podczas pracy z innymi osobami w aplikacji Freeform. Używany z iPadem Pro daje możliwość obsługi funkcji zbliżeniowej, która pozwala wykonywać szkice, a także ilustracje z właściwą precyzją. Najnowszy model Apple Pencil będzie dostępny w sprzedaży na początku listopada 2023 roku.

Najnowszy model Apple Pencil

Jak mówi wiceprezes pionu Worldwide Product Marketing w firmie Apple, Robert Borchers:

"Apple Pencil radykalnie odmienił sposób notowania, szkicowania, a także robienia ilustracji, gwarantując sposobności produktywnej i twórczej pracy. W połączeniu z wszechstronnością iPada rysik Apple Pencil stanowi następne narzędzie do odręcznego pisania na urządzeniu, a także komentowania, dodawania adnotacji do dokumentów i robienia wielu innych zadań”.

Najnowszy model Apple Pencil

Szósta edycja europejskiego hackathonu CASSINI

Trzy dni prawdziwej burzy mózgów oraz szansa na stworzenie unikalnego pomysłu na biznes, z wykorzystaniem danych satelitarnych i nawigacyjnych. Hackathon CASSINI, który wydarzy się w dniach: 3-5 listopada 2023 roku, w Krakowskim Parku Technologicznym, to wydarzenie dla tych, co chcą rozwiązań wspierających rozwój międzynarodowy oraz pomoc humanitarną. Szósta edycja hackathonu CASSINI odbędzie się równolegle w 11 europejskich państwach, w tym w Polsce. Krakowski Park Technologiczny jest organizatorem spotkania w Polsce. Jest to, z pewnością, niebywala szansa, żeby się spotkać, wspólnie popracować, a także stawić czoła ciekawym wyzwaniom i zbudować nowatorskie rozwiązania wykorzystujące dane satelitarne. Na najlepszy zespół - w Polsce, czeka nagroda główna w wysokości: 10 tysięcy zł. Zwycięskie zespoły, z każdego państwa, wezmą udział w walce o półroczny program mentoringowy, który obejmuje zwłaszcza 100 godzin indywidualnych konsultacji z ekspertami i otwiera szansę na międzynarodowy rozwój. Celem tegorocznej edycji hackathonu CASSINI jest pełna realizacja wielu inteligentnych rozwiązań wspierających ideę międzynarodowej współpracy dla potrzeb rozwoju gospodarki i pomocy humanitarnej. Każdy uczestnik otrzyma dostęp do europejskich danych satelitarnych oraz wsparcie w zrozumieniu, jak te dane oraz dane nawigacyjne można wykorzystać. Nalezy wybrać jedno z oficjalnie dostępnych wyzwań i ustalić w jaki sposób, na dobrą sprawę, wykorzystać dostępne technologie. Zapisy na hackathon odbywają się do dnia 26 października 2023 roku. Najlepiej rejestrować się całymi zespołami, minimum 3 osoby, lub jako pojedyncze osoby, które ustanowią zespoły na portalu. Hackathon CASSINI to nie tylko z pewnością szansa na opracowanie ciekawego pomysłu biznesowego i rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do nawiązywania trwałych znajomości, czy spędzania czasu w kreatywnym gronie.

Szósta edycja europejskiego hackathonu CASSINI

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), Amazon, AVT Korporacja, Apple, AXIS, Deep Trekker, Digilent, Digi-Key Electronics, ELZAB, ESET, Farnell, Google, HARTING, Kitronik, KRADEX, Levira, LOVATO Electric, MEAN WELL, Microsoft, PANJIT, Politechnika Warszawska (PW), Raspberry Pi Foundation, RD Tech, Rohde & Schwarz, Sony, SparkFun Electronics, STMicroelectronics (ST), TELKOM-TELMOR, TP-Link

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: DGT3, INZONE Buds, MON-1000, SPSB081, UR3
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"