Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 22.09.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. czujniki odległości, gramofony, kamery i przetworniki obrazu.

Ultraszeroki, profesjonalny monitor ProLite TE10518UWI firmy iiyama

Wrzesień 2023 roku przynosi najnowszą propozycję od iiyama, tj. ultraszeroki i profesjonalny monitor ProLite TE10518UWI o przekątnej 105", który ma: panoramiczny widok 21:9, a także technologię PureTouch-IR. Ten monitor został zaprojektowany, ażeby przenieść integrację sal konferencyjnych, a także współpracę na zupełnie nowy poziom. Jego cienka ramka pozwala na prezentowanie żywych i imponująco ogromnych obrazów oraz filmów w rozdzielczości 5K. Interaktywny monitor TE10518UWI umożliwia użytkownikom płynne zarządzanie wirtualnymi spotkaniami i wideokonferencjami, a także uczestniczenie w nich. Jest to idealne rozwiązanie dla optymalizacji platformy Microsoft Teams Front Row, oferujące wyjątkowe wrażenia, które zapewnia właściwą równość w dostępie do treści, dla uczestników sali konferencyjnej. Dzięki formatowi obrazu 21:9, użytkownicy mogą wprost nacieszyć się panoramicznymi wrażeniami, jednocześnie zachowując realistyczny widok galerii w trakcie udostępniania treści. Dostępny pasek boczny czatu czy powiadomień jest wyraźnie widoczny, a podniesiona ręka jest szybko rozpoznawana. Monitor ma hybrydowe rozwiązanie, które łączy: system operacyjny Android z opcjonalnymi funkcjami "OPS Slot PC", co czyni go niezwykle wszechstronnym narzędziem. Konfiguracja "Control Room" ułatwia wyświetlanie obrazu na dużą skalę.

Logo firmy iiyama

W środku monitora TE10518UWI zawarto wbudowane głośniki i subwoofer, które dostarczają wiernej jakości dźwięk, zapewniając czyste brzmienie w trakcie prezentacji, wideokonferencji i odtwarzania szeregu multimediów. Zintegrowano również ośmiokierunkowy mikrofon, który zapewnia sporą klarowność dźwięku, co sprawia, że głos użytkowników w sali konferencyjnej jest doskonale słyszalny i wyraźny w trakcie wirtualnych spotkań i konferencji. Bez względu na to, czy jest to sala konferencyjna, sala lekcyjna czy też miejsce spotkań, ten interaktywny produkt stanowi doskonałe narzędzie do wspierania: kreatywności, produktywności i płynnej komunikacji.

Ultraszeroki, profesjonalny monitor ProLite TE10518UWI

GSH-801 EDMUND firmy Unitra - gramofon dla profesjonalistów

Jest to udoskonalona wersja gramofonu GSH-630 FRYDERYK z napędem bezpośrednim NB1, która oferuje zaawansowany system regulacji obrotów. Za stabilizację działania odpowiada w całości niespotykany algorytm stabilizacji obrotów. Obecne w gramofonie GSH-801 EDMUND aluminiowe ramię R10 operuje na 2 parach łożysk. Wyprowadzenie sygnału z wkładki poprzez złącze DIN oznacza dobrą jakość dźwięku, dzięki niewielkiej liczbie połączeń w torze sygnału. Opracowany przez firmę Unitra napęd bezpośredni NB1 charakteryzuje moment obrotowy, na dobrą sprawę przenoszony bezpośrednio na talerz pośredniczący. W połączeniu z autorskim i niezawodnym algorytmem stabilizacji obrotów, zagwarantowany jest zerowy parametr: "wow and flutter" - brak słyszalnych zakłóceń wywołanych zmianami prędkości obrotowej. Obecny, wewnątrz napędu NB1, silnik bezszczotkowy - z cewkami bez rdzenia, wyróżnia cicha praca, a moment obrotowy jest dostępny od razu. Nie ma tutaj elementów podlegających zużyciu oraz wymianie. Występuje również opracowane od podstaw ramię R10 - inspirowane historycznym ramieniem Unitra Adam, lecz o wyższych parametrach. Wykonane je z aluminium stopowego typu 6082 - materiału charakteryzującego się dużą wytrzymałością mechaniczną. W obydwu osiach stosowane jest łożyskowanie oparte na łożyskach NSK typu "pivot bearing". Masywny talerz wykonany z anodowanego aluminium jeszcze bardziej minimalizuje zjawisko kołysania dźwięku.

Gramofon GSH-801 EDMUND

Gramofon GSH-801 EDMUND wyposażono w mechanizm antyskatingu z zastosowaniem w środku stałej masy odważnika - dla likwidacji zaburzeń fonicznych czy zapobiegania zbytniej eksploatacji płyty oraz wkładki. Aluminiowy panel frontowy i drewniane wykończenie dają na dobrą sprawę niezwykle uniwersalną propozycję dla miłośników muzyki. Masywne metalowe zawiasy, o sporym oporze ruchu, sprawiają, że zablokowanie pokrywy w dowolnej pozycji jest wygodne i bezproblemowe, a regulacja siły otwarcia umożliwia jej proste dostosowanie, jeżeli chodzi o preferencje użytkownika. Gruba pokrywa górna to nie tylko znakomity wygląd, lecz i dużo wyższe tłumienie dźwięku bezpośredniego z wkładki. Pozłacane złącza analogowe RCA pozwalają na wygodne podłączenie do przedwzmacniacza gramofonowego lub wzmacniacza z funkcją wsparcia dla wkładki gramofonowej. Plinta gramofonu została wykonana z płyty, na której zostało tylko tyle ile było konieczne do montażu elementów w gramofonie. Tym samym zyskano masywną podstawę gramofonu, skutecznie tłumiącą wibracje z otoczenia. Zasilanie w gramofonie GSH-801 EDMUND przeniesiono do zewnętrznego modułu, co dało skuteczną z pewnością eliminację negatywnego wpływu mikrodrgań oraz innych zakłóceń, wynikających, w istocie, z elementów o charakterze indukcyjnym znajdujących się w zasilaczu liniowym.

 
Gramofon GSH-801 EDMUND

RC-IP1000 firmy Canon - nowoczesny kontroler kamer PTZ

Kontroler RC-IP1000 pozwala rejestrować każdą chwilę z wysoką precyzją, co sprawia, że jest dogodnym rozwiązaniem dla zapracowanych studiów i zespołów produkcyjnych. Stanowi on uzupełnienie kamer PTZ, marki Canon, które przeznaczone zostały na rynek transmisji wideo. Z kontrolera kamer RC-IP100 można korzystać zarówno za pośrednictwem sieci IP, jak także i portu szeregowego. Funkcja monitorowania urządzeń wejściowych pozwala przejrzeć obraz z kamer na ekranie LCD o przekątnej: 7" wbudowanym w kontroler. Wprowadzenie RC-IP100 na rynek jest bezpośrednią odpowiedzią firmy Canon na wymagania nadawców. Profesjonalny, z pewnością, interfejs i ergonomiczny joystick gwarantują znakomity komfort użytkowania RC-IP100. Intuicyjny dostęp do szeregu ustawień i funkcji kamery, w tym do sterowania ostrością, jest gwarantowany. Kontroler kamer RC-IP100 zapewnia opcje kontroli bez użycia komputera. Umożliwia obsługę czy monitorowanie nawet do 200 kamer poprzez sieć IP. Wyposażono go w opcje połączeń 12G-SDI i HDMI, które obsługują rozdzielczość obrazu 4K - przy 60 klatkach na sekundę.

Kontroler kamer RC-IP1000

Najważniejsze cechy kontrolera kamer RC-IP1000:

 • Porty:
  • szeregowy
  • LAN/POE+
  • 2x USB
 • 2 kanały GPIO D-Sub 25pin
 • Wielofunkcyjny ekran dotykowy LCD
 • Przełącznik zoomu do precyzyjnego sterowania
 • Funkcja sterowania wieloma kamerami - grupowanie kamer i stosowanie dla nich tych samych ustawień
 • Przyciski strzałek do łatwej nawigacji po menu
 • Zaawansowana kontrola ustawień wstępnych i śledzenia - możliwość sterowania inną kamerą podczas śledzenia
Kontroler kamer RC-IP1000

Firma Canon przedstawia kamerę PTZ zwaną CR-N100

Kamerę CR-N100 charakteryzuje nadzwyczajna jakość obrazu, wszechstronność i wydajność. Wyposażona w matrycę CMOS 4K - o wielkości: 1/2,3" kamera posiada: procesor DIGIC DV6 i obiektyw z dwudziestokrotnym zoomem optycznym. Pozwala to pozyskać, dość łatwo, czysty materiał wideo w rozdzielczości: 4K, przy 30 klatkach na sekundę. Jest to produkt oryginalny. Opracowana przez Canon kamera CR-N100 zapewnia następujące tryby pracy: portret, sport, słabe oświetlenie i oświetlenie punktowe. Z ich pomocą użytkownicy mogą dopasować scenę do każdego obiektu, a hybrydowy system automatycznego ustawiania ostrości integruje, gdy trzeba, kontrastowy i zewnętrzny AF z funkcją detekcji fazy, co gwarantuje szybkie, dokładne ustawianie ostrości, zwłaszcza w przypadku słabego oświetlenia. Zapewniona jest całkowita zgodność CR-N100 z aplikacją pt. Canon Auto Tracking App, która pozwala na automatyczne śledzenie mówcy - bez udziału operatora urządzenia. Obsługiwana jest także aplikacja Multi-camera Management, przy pomocy której można zapewnić jednakowe ustawienia dla kamer i zarządzać nawet 200 z nich. W związku z rosnącą, w ten sposób, wydajnością działania, może to być przydatne w przypadku znaczących systemów, w takich miejscach jak zakłady pracy, a także samorządy lokalne i ośrodki edukacji.

Kamera CR-N100

Najważniejsze cechy kamery CR-N100:

 • Obiektyw z dwudziestokrotnym zoomem optycznym i ogniskową 29.3-601 mm (odpowiednik klatki 35 mm)
 • Hybrydowy autofokus z funkcją wykrywania i śledzenia twarzy
 • Inteligentne, automatyczne śledzenie
 • Obsługa protokołów: Canon XC, RTMP/RTMPS, RTP/RTSP, NDI|HX i SRT
 • Kompatybilność ze złączami: HDMI i USB-C
 • Wsparcie dla narzędzi: Camera Search Tool i Remote Camera Control 
Kamera CR-N100

Dedykowany kamerom samochodowym przetwornik obrazu CMOS od Sony o oznaczeniu IMX735

Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie na rynek przetwornika obrazu CMOS o oznaczeniu: IMX735. Ten przewidziany dla kamer samochodowych przetwornik cechuje np. rozdzielczość 17,42 Mpx. Nowy przetwornik ma gwarantować rozwój systemów kamer samochodowych, czy zaawansowane wykrywanie, przyczyniając się do zautomatyzowanego kierowania pojazdem. By systemy automatyzacji umożliwiały samoczynne prowadzenie pojazdów, muszą zapewnić rozpoznawanie całego otoczenia pojazdu. Rodzi to wzrastający popyt na przetworniki obrazu, które mogą pomóc w spełnieniu opisanych wymagań. Nie inaczej jest, gdy chodzi o matrycę z przetwornika IMX735, który pozwala rejestrować obraz wysokiej rozdzielczości - szczególnie z odległości. O ile pozostałe z przetworników obrazu CMOS odczytują dane z pikseli pionowo rząd za rzędem, ten produkt tworzy sygnał wyjściowy poziomo, kolumna za kolumną. Ułatwia to synchronizację kamer samochodowych, wyposażonych w ten przetwornik, z lidarami, czy z mechanicznym systemem skanowania. Lepsza synchronizacja znacząco poprawia zdolności zautomatyzowanych systemów kierowania pojazdem do wykrywania, a także rozpoznawania. Opracowana przez Sony struktura pikseli w przetworniku obrazu IMX735 zwiększa natężenie oświetlenia. Specjalny sposób ekspozycji zapewnia zakres dynamiczny równy 106 dB - nawet w przypadku przetwarzania HDR (High Dynamic Range) i ograniczania migotania diod LED. W trybie priorytetu zakresu dynamicznego wartość ta wzrasta do przeszło 130 dB. To kreatywne rozwiązanie przeciwdziała prześwietlaniu fragmentów obrazu przy rejestracji pod światło, co zwiększa dokładność rejestracji obiektów w warunkach sporych różnic jasności - np. w czasie wyjazdu z tunelu.

Jeden z testerów akumulatorów z serii EA-BT 20000

Laserowy czujnik odległości DRL-12 firmy F&F

Jest to czujnik typu ToF (z ang. Time-of-Flight), który sprzyja automatycznemu oświetlaniu na przykład korytarzy i klatek schodowych. Jego zakres detekcji to: 0,1-2 m, a czas podtrzymania załączenia jest ustawialny. Sensor jasności zapobiega załączeniu światła przy dużej jasności. Laserowy czujnik odległości DRL-12 emituje skupioną wiązkę światła, ustalając jej opóźnienie po odbiciu się od przeszkody. Pozwala to dokładnie wyznaczać odległości względem obiektu, celem porównania z wybranym zakresem detekcji. Jeśli coś pojawi się w odległości mniejszej od wskazanej wartości, następuje załączenie światła. Jest to dobre rozwiązanie przeznaczone np. dla otwartych schodów. Czujnik wykrywa obecność tylko na schodach. Ignoruje z kolei co dzieje się poza nimi. Istnieją możliwości sterowania obwodami oświetleniowymi: 12/24 V. Jest również dioda LED sygnalizująca stan pracy czujnika. Jest to osiągane przy funkcji miękkiego załączania i wyłączania sterowanych obwodów oświetleniowych. Przewidziano też unikatowe zabezpieczenie termiczne. Laserowy czujnik odległości DRL-12 współpracuje szczególnie gdy chodzi o sterowniki oświetlenia kaskadowego AS-225. Produkt cechują: niewielkie rozmiary i możliwość montażu w puszkach o średnicy 3,5 cm.

Laserowy czujnik odległości DRL-12

Tapo T300 firmy TP-Link - inteligentny czujnik zalania

Wyciek wody spowodowany np. nieszczelnościami instalacji może spowodować sporo szkód. Dlatego ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie wody w pomieszczeniu. Może w tym pomóc inteligentny czujnik zalania Tapo T300, od TP-Link, powstały do stwierdzania wycieków wody. Inteligentny czujnik zalania Tapo T300 obejmuje 6 sond detekcyjnych, czy syrenę o głośności 90 dB. Podobnie jak reszta czujniów z serii Tapo, wymaga huba Tapo do działania. Pozwala na dobrą sprawę tworzyć tzw. sceny na wypadek wykrycia zalania. Dla przykładu prócz wysłania powiadomienia na telefon i włączenia syreny, można uruchomić alarm na samym hubie, albo w wypadku integracji ze smart żarówką uruchomić alarm świetlny w salonie. Odpoczywający na kanapie domownicy z pewnością nie przeoczą żadnego sygnału wysyłanego przez czujnik. Gwarantowana jest klasa szczelności IP67 i zasilanie bateryjne. Czujnik można umieszczać w każdym miejscu, które jest narażone na zalanie - np. pod zlewem lub zmywarką. Dwie baterie AAA gwarantują do 3 lat nieprzerwanej pracy czujnika. Charakteryzuje go prosta instalacja w parze z zarządzeniem. Wystarczy pobrać aplikację Tapo na urządzenia mobilne, z systemami operacyjnymi: Android lub iOS, aby mieć wszystko pod kontrolą.

Inteligentny czujnik zalania Tapo T300

Produkowany przez REVELTRONICS wzmacniacz termopary EGT-K

EGT-K to precyzyjny wzmacniacz termopary, który zapewnia pomiar temperatury w zakresie: 0-1250°C. Urządzenie zamienia niskonapięciowy, a także nieliniowy odczyt z termopary typu K na wejściu, na liniowy analogowy sygnał o napięciu wyjściowym: 0-5 V (4mV/°C). Tego typu sygnał jest zgodny z elektroniką użytkową, dataloggerami oraz z precyzyjnymi urządzeniami. Dzięki wbudowanej kompensacji styku odniesienia (ang. cold junction compensation) istnieje możliwość używania dostatecznie długich przewodów od czujników. Precyzyjny wzmacniacz termopary występuje w wersji z 1, 2 lub 4 kanałami pomiarowymi. Termopara typu K powinna być podłączona bezpośrednio do złącza w EGT-K. Jeśli jest potrzeba przedłużenia przewodów termopary, to muszą być wykonane z tego samego stopu metalu. Użycie innego stopu metalu spowoduje zaistnienie napięcia, a w konsekwencji błędne odczyty pomiarowe. Przykładowe zastosowania EGT-K to: pomiar temperatury spalin (EGT), aplikacje przemysłowe, elektronika użytkowa i projekty hobbystyczne.

Specyfikacja wzmacniacza termopary EGT-K:

 • Zakres pomiarowy: 0-1250°C
 • Obsługiwane termopary: sonda typu K
 • Sygnał wyjściowy: analogowy (0 V = 0°C, 5 V = 1250°C)
 • Dokładność sygnału wyjściowego (gain error): ±1,5%
 • Rezystancja wejściowa dla przetwornika analogowo-cyfrowego: powyżej 100 kΩ
 • Zasilanie: 8-32 V - dla pełnego zakresu pomiarowego 0-1250°C (niższe napięcie zasilania zawęży zakres pomiarowy)
 • Wymiary: 8,5×5,4×0,6 cm (bez uwzględnienia złącz przyłączeniowych)
Precyzyjne wzmacniacze termopary EGT-K
 

Energooszczędna oprawa liniowa Linea S LED firmy Lena Lighting o szeregu przeznaczeń

Energooszczędna i szybka w montażu oprawa liniowa Linea S LED została zrobiona z myślą o powierzchniach: przemysłowych, magazynowych oraz handlowych. Rewelacyjna konstrukcja zapewnia wyszukane możliwości eksploatacji, jak również i odpowiednio wygodną instalację. W oprawie liniowej Linea S LED zastosowano system profili nośnych, które pozwalają bardzo łatwo rozmieszczać moduły świetlne i funkcyjne na całej długości profilu. Każdy profil jest na dobrą sprawę łączony w linie o maksymalnej długości: 100 m. Szybki montaż przekłada się na oszczędność czasu i kosztów. Oprawę liniową Linea S LED wyróżnia skuteczność świetlna do 172 lm/W. Oprawa dostępna jest w wielu wariantach optyki, w tym z: UGR <19, dziewięcioma rozsyłami światła oraz różnym współczynnikiem odwzorowania kolorów (Ra), co ma kluczowe znaczenie w wypadku obiektów handlowych, gdzie liczy się właściwa ekspozycja towarów. W całości gwarantowana jest zgodność z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem: CLUE i HCL, dzięki czemu łatwo dopasowuje natężenie, czy barwę światła do potrzeb. Oprawa powstała w oparciu o autorską technologię modułów LED o bardzo długim czasie pracy.

Energooszczędna oprawa liniowa Linea S LED

Profesjonalne poziomice laserowe Högert Technik

Samopoziomujące poziomice laserowe służą do precyzyjnego wyznaczania, z pomocą wiązki laserowej, linii pionowych i poziomych. Najnowszym produktem w tym zakresie są poziomice czerwone HT4M071(zasięg 24 m) i HT4M072 (zasięg 30 m), i zielona HT4M074 (zasięg 23 m). Wiązki lasera w kolorach: czerwonym i zielonym zapewniają wysoką czytelność i wyrazistość odczytu. Znacząca dokładność samopoziomowania nie wymaga regulacji manualnej podczas gdy blokada poziomowania podnosi, w dobry sposób, komfort pracy. Oferowane przez Högert Technik poziomice wyposażone zostały w gwint statywu - w rozmiarze 1/4". Posiadają II klasę dokładności pomiaru, a także klasę odporności IP54, która gwarantują ochronę przed pyłem i wodą. W zależności od modelu, czas pracy dosięga: 8-18 godzin. Kompaktowe wymiary i mała waga zapewniają łatwość przechowywania, czy transportu poziomic. W zestawie znajduje się praktyczne etui, które chroni produkty przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami. Wszystkie modele posiadają dodatkowy uchwyt zaciskowy, który ułatwia montaż poziomic w dowolnym miejscu. Model HT4M074 posiada również uchwyt magnetyczny, który pozwala zamontować, z łatwością, poziomicę np do profilu stalowego. Uzupełnieniem oferty jest statyw HT4M079 - ułatwia on wykonywanie pomiarów, za pomocą poziomic laserowych. Używanie tego statywu dodatkowo gwarantuje zachowanie najwyższej precyzji pomiarów. Wykonany z lekkiego oraz zarazem wytrzymałego aluminium, posiada: regulowaną wysokość w przedziale: 35-105 cm i wbudowaną poziomicę.

Profesjonalne poziomice laserowe firmy Högert Technik

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, Apple, AVT Korporacja, Canon, Digi-Key Electronics, F&F, Helukabel, Högert Technik, iiyama, Lena Lighting, LG Electronics (LG)Lumel, Mahr, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), REVELTRONICS, Salzgitter Mannesmann Stahlhandel, Sony, TP-Link, Transfer Multisort Elektronik (TME), Unitra, Zortrax

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: CR-N100, EGT-K, GSH-801 EDMUND, ProLite TE10518UWI, RC-IP1000, Tapo T300
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"