Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Strategiczna inwestycja PSE zrealizowana. Nowa linia energetyczna 400 kV «Chełm-Lublin Systemowa» już pod napięciem

Article Image
Od początku września 2023 roku działa najnowsza linia energetyczna 400 kV, "Chełm – Lublin Systemowa", która zagwarantuje bezpieczne dostawy prądu elektrycznego w południowo-wschodniej Polsce. Jest to kolejna, strategiczna inwestycja zrealizowana i doprowadzona do końca przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

W ramach zrealizowanej inwestycji wybudowano linię energetyczną o długości 67 km, jak też rozbudowano stację elektroenergetyczną Chełm, tzn. dobudowano rozdzielnię 400 kV oraz, w rzeczy samej, zainstalowano 2 nowe jednostki transformatorowe. Inwestor rozbudował także stację Lublin Systemowa, dzięki czemu stało się możliwe podłączenie nowej linii przesyłowej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). W czasie prac budowlanych - na trasie linii energetycznej 400 kV powstało 176 konstrukcji słupowych. Do ich wykonania trzeba było wykorzystać niemal 6500 ton stali. Sumaryczna długość przewodów przekracza 620 km. Po zbudowaniu linii przeprowadzono pomiary parametrów, w trakcie których szczególne naciski położono na wypełnienie obowiązujących norm emisji hałasu i pola elektromagnetycznego. Z łatwością wykonano także próby napięciowe i obciążeniowe linii. Po pozytywnych testach, na początku września 2023 roku, nową linią popłynął prąd. Projekt był prowadzony przez 7 lat. 

Więcej informacji pod adresem: pse.pl

Wideo
Firma: Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE)
Tematyka materiału: 400 kV, Chełm, linie energetyczne, Lublin Systemowa, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, stacje elektroenergetyczne
AUTOR
Źródło
pse.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"