Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 24.02.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. czujniki, smartfony, roboty, rozdzielacze i oprogramowanie.

Już niedługo wydarzenie «FPGA Hackathon 2023»

W dniach: 22-23 kwietnia 2023 roku odbędzie się wydarzenie pod nazwą: "FPGA Hackathon 2023". Będzie to trwający 24 godziny hackathon dla entuzjastów układów programowalnych - z Polski i ze świata. Unikatowy event zostanie zorganizowany w formie hybrydowej czwarty raz. Jego temat przewodni to: podbój cywilizacji ziemskiej na Marsie. Wszyscy chętni są mile widziani. Udział w wydarzeniu jest w pełni darmowy. Firma Nokia bierze udział w wydarzeniu. Na wydarzenie "FPGA Hackathon 2023" obowiązuje internetowa rejestracja, która to ruszy w marcu br. Uczestnikami wydarzenia będą zespoły liczące: 2-3 osoby - nie dopuszcza się tutaj udziałów indywidualnych. Podczas wydarzenia zawodnicy z zespołów będą musieli wykonać, w pełni samodzielnie, zadanie. W tym celu przewidziane będą zestawy Cyclone V GX Starter Kit od firmy Terasic. Wydarzenie "FPGA Hackathon 2023" odbędzie się w: Krakowskim Parku Technologicznym oraz w przestrzeni online.

Przeznaczony do recyklingu proszek do druku 3D

Nowy czujnik monitorujący firmy SCHUNK wykrywa trzy stany mocowania

Wszechstronny system modułowy VERO-S oferuje dosyć szybki montaż, pozycjonowanie, jak również mocowanie przedmiotów obrabianych oraz urządzeń mocujących. Nowy czujnik tego systemu: VERO-S AFS3 IOL dostarcza żywotnych informacji o stanach mocowania modułów. Niepewność w automatycznym montowaniu odchodzi do lamusa. Najnowszy czujnik VERO-S AFS3 IOL zapewnia większą przejrzystość procesu mocowania. Czujnik ten wiernie sprawdza pozycje wielu suwaków zaciskowych oraz to czy moduł jest: otwarty, zamocowany sworzniem mocującym albo zamontowany bez sworznia mocującego - za pomocą sygnału IO-Link. Dioda LED sygnalizuje stan mocowania i gwarantuje znaczne bezpieczeństwo pracy. Czujnik VERO-S AFS3 IOL można łączyć z modułami mocującymi SCHUNK z serii: NSE3 138, NSE3 99 oraz NSE3 100-75. Indukcyjny czujnik zbliżeniowy weryfikuje czy nad modułami występuje paleta. Ten inteligentny produkt zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas automatycznego mocowania przedmiotu obrabianego. Nie potrzeba śledzenia pracy pneumatycznego suwaka mocującego. Kolejną korzyścią jest proste programowanie VERO-S AFS3 IOL - odbywa się to za pośrednictwem złącza IO-Link i przebiega bardzo szybko. Przy pomocy tego złącza można również rejestrować znaczny zakres danych procesu. Czujnik VERO-S AFS3 IOL działa dzięki napięciu 24 V. Jest to produkt mocowany poza podparciem modułu mocującego.

NW-A306 - nowy odtwarzacz muzyczny marki Walkman

Premiera wydajnego rozdzielacza samochodowego R8 POWER CHARGE od Xblitz

R8 POWER CHARGE to ważny rozdzielacz samochodowy, który powstał z myślą o pędzących kierowcach, którzy korzystają z kilku urządzeń jednocześnie, np z kamery samochodowej czy ładowarki indukcyjnej. Dzięki temu rozdzielaczowi, można ładować m.in.: laptopy oraz tablety. Opracowany przez Xblitz rozdzielacz wyposażony został w: 1 gniazdo USB quick charge 3.0, 2 gniazda USB-C o mocy 30 W, 2 gniazda USB typu A oraz 3 gniazda zapalniczkowe. Unikalny i łatwy w obsłudze przycisk włączania/wyłączania, jak również doborowe podświetlenie gniazd ładujących zapewniają wygodną kontrolę nad urządzeniem i pozwalają skoncentrować się na jeździe. Dzięki funkcjonalnemu uchwytowi, można zapomnieć o plątaninie kabli - wszystkie z przewodów są tam, gdzie potrzeba. Unikatowa konstrukcja rozdzielacza R8 POWER CHARGE chroni go przed: wysokim napięciem i przegrzaniem. R8 POWER CHARGE umożliwia szybkie, a przy tym proste ładowanie oraz efektywne zasilanie przez całą dobę.

Rozdzielacz samochodowy R8 POWER CHARGE

Nowa seria projektorów EB-PQ2000 firmy Epson

Wspierające rozdzielczość 4K projektory stanowią kontynuację oferowanej w sprzedaży serii projektorów 3LCD. Zapewniają one: łatwą instalację, minimalną konserwację i ekologiczność. Jest to osiągane przy użyciu wiernej i innowacyjnej na świecie technologii: 4K Crystal Motion. W celu prezentacji wyrazistych obrazów, projektory z serii EB-PQ2000 wyposażone zostały w układ podwójnych mikroobiektywów. Nowe urządzenia posiadają: panel kontroli temperatury i wydajny procesor graficzny. Zgodność projektorów z modułem kamery ELPEC01 jest w pełni gwarantowana. Bezpłatne oprogramowanie EPPT firmy Epson pozwala korzystać ze znacznej liczby funkcji, takich jak korekcja geometrii, albo kalibracja kolorów. Każdy projektor serii EB-PQ2000 dostarcza się jako jednostkę bez obiektywu. Dzięki temu użytkownik może stwarzać, w istocie, optymalne rozwiązania, wybierając spośród obiektywów Epson o właściwej jakości. Wszystkie projektory cechuje efektywne przetwarzanie obrazu, przydatne szczególnie, kiedy chodzi o stackowanie urządzeń czy łączenie obrazów, bez użycia komputera. Pozwala to m.in. uzyskać ważkie proporcje wideo. Wśród dodatkowych funkcji znajduje się obsługa standardu NFC upraszczająca instalację i oferująca komunikację pomiędzy projektorami, a smartfonami na rynku. Jest to realizowane nawet wtedy, gdy projektory są wyłączone.

Logo firmy Epson

varioPRINT 140 QUARTZ - nowa odsłona monochromatycznych urządzeń do druku produkcyjnego firmy Canon

Opierając się na wypróbowanej serii varioPRINT 140, najnowszy model QUARTZ oferuje opcję przyspieszenia pracy podczas spiętrzenia prac drukarskich. Użytkownicy mogą czerpać kilka korzyści z całkowicie cyfrowego urządzenia pozbawionego elementów, które ulegają zużyciu w trakcie eksploatacji. Nowy model cechuje się ponadto nadzwyczajnym, pięknym designem. Opracowany przez firmę Canon model varioPRINT 140 QUARTZ powstał z myślą o nisko- oraz średnionakładowych drukarniach. Konstruktorzy urządzenia położyli nacisk na: stałą, wysoką produktywność, niezawodność pracy, czy wysoką jakość druku. Cechą wyróżniającą QUARTZ jest możliwość stałego lub tymczasowego podwyższenia prędkości pracy maszyny: od 115 do 130 lub nawet 140 stron na minutę. Jest to opcja dająca drukarniom elastyczność produkcji, w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Dzięki niej można wydrukować nawet 2,3 miliona stron A4 w miesiącu. Istnieje możliwość zdalnego korzystania ze złożonej impozycji - kiedy to trzeba zrobić na dokumentach, i tworzenia szablonów do automatycznego przygotowania czy wysyłki dokumentów na urządzenie. W efekcie model varioPRINT 140 QUARTZ rozszerza swą produktywność i automatyzuje pracę - niwelując pomyłki oraz odpady z produkcji. Integralną, najważniejszą częścią urządzenia jest kontroler PRISMAsync umożliwiający uzyskanie pełnej kontroli nad procesem druku lub programowanie prac nawet do 8 godzin wprzód. Dla wygody operatora, powiadomienia dotyczące: niskiego poziomu toneru lub konieczności uzupełnienia mediów pojawiają się z wyprzedzeniem, co sprawia, że zmiana materiałów eksploatacyjnych i sam druk odbywają się bez zakłóceń.

Urządzenie drukujące varioPRINT 140 QUARTZ

Firma FUJIFILM informuje o pierwszym na świecie zakładzie testującym wersję beta modelu Acuity Ultra Hybrid LED

27 stycznia 2023 r. wystartowała instalacja pierwszej w świecie maszyny Acuity Ultra Hybrid LED - od FUJIFILM. Przedsięwzięcia tego podjęto się w Surbiton - na terenie Wielkiej Brytanii. Opracowana przez FUJIFILM maszyna stanowi najnowsze najważniejsze w zakresie "nowego planu dla szerokiego formatu". Jest to nowej klasy drukarka o szerokości 3,3 m, która oferuje ważką jakość druku, a także wydajność, zarówno na sztywnych, jak i elastycznych podłożach. Jest to osiągane przy: maksymalnej prędkości druku równej 218 m2/godz. oraz rozdzielczości druku poniżej 1200×1200 dpi. Maszyna Acuity Ultra Hybrid LED wyposażona jest w unikatowe rozwiązania zapewniające niezrównaną łatwość obsługi. Specjalnie dla przywołanej maszyny firma FUJIFILM przygotowała szeroką gamę atramentów Uvijet UH, która obejmuje: 6 kolorów (CMYK, Lm, Lc) dostępnych w standardzie oraz biały atrament, oferowany jako dodatek. Nowa gama atramentów ma przyznane certyfikaty: Greenguard Gold i AgBB.

Maszyna drukarska Acuity Ultra Hybrid LED

Robot edukacyjny Astorino do nauki robotyki przemysłowej

Zaprojektowany oraz rozwijany przez Marka Niewiadomskiego robot produkowany jest przez ASTOR Robotics Center. Firma ta stosuje technologię druku 3D w celu pełnej budowy robota. Dostępny na rynku robot edukacyjny Astorino jest sześcioosiowy i posiada konstrukcję, która jest tożsama z najważniejszymi robotami przemysłowymi. Jest to rozwiązanie, które obejmuje zintegrowany system sterowania, interfejsy: Modbus TCP i USB/Ethernet, unikalny software i funkcje bezpieczeństwa. Istnieje możliwość zwiększania funkcjonalności robota np. o system wizyjny, chwytaki z aplikacją pick&place, tor jezdny i panel operatorski. Pozwala na to idealny w działaniu, uniwersalny moduł I/O 24V. Robot Astorino programowany jest w języku robotów przemysłowych. Przewidziano opcję samodzielnego tworzenia aplikacji dla robotów Astorino. Uczniowie i studenci mają możliwość praktycznej oraz bezpiecznej nauki robotyki w kierunku realnych zastosowań w przemyśle. Technik robotyk albo inżynier mechatronik ma szansę być właściwie przygotowany do pracy w zawodzie robotyka. Szkoły i uczelnie, inwestując sporo w robota Astorino, podnoszą jakość nauki robotyki i tym samym swój prestiż.

Robot edukacyjny Astorino

Innowacyjne rozwiązania medyczne na Politechnice Warszawskiej (PW)

28 lutego 2023 r. o godz. 17.00 odbędzie się Demo Day - wydarzenie, które dobitnie zwieńczy kilkumiesięczne prace młodych naukowców na Politechnice Warszawskiej (PW). Celem tego wydarzenia jest prezentacja pomysłów, które powstały od zera w ramach z MedTech-Athonu - "Inżynierowie dla medycyny". Każdy z tych pomysłów został dopracowany. Miejscem Demo Day jest: Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii na Politechnice Warszawskiej. W czasie wydarzenia zostaną przedstawione demonstratory zespołów, będących laureatami trzydniowego maratonu pracy, który miał miejsce w maju 2022 roku. Pierwsze miejsce w tym maratonie zajął zespół Personal-Sensbox za koncept przenośnego systemu monitorującego dla osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Sensbox mierzy poziom wielu, wybranych, niebezpiecznych zanieczyszczeń powietrza oraz ostrzega o przekroczeniu norm. Drugie miejsce ex aequo przyznano zespołom: FluoFibers, a także Scienceporium. Pierwszy z nich skupił się na innowacyjnej metodzie detekcji biomarkerów choroby Alzheimera, mając pod ręką biologicznie modyfikowane układy fotoniczne. Drugi zespół zbudował innowacyjny, biodegradowalny zestaw testowy do wykrywania wirusa Lassa. Wszystkie 3 zespoły zyskały, niemal biegiem, dofinansowania na dalsze prowadzenie badań i prace nad demonstratorami. Podczas Demo Day będzie okazja zobaczenia jak udało się: rozwinąć projekty oraz wyłoniony zostanie zespół, który wygra staż badawczy w jednostce Politechniki Warszawskiej (PW).

Jeden z zespołów, który uczestniczył podczas MedTech-Athonu - "Inżynierowie dla medycyny"

Konkurs na inteligentne przejścia dla pieszych od Orange

W trzech zwycięskich miastach przemienione zostaną niebezpieczne przejścia dla pieszych, w aktywne przejścia Smart Crossing. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii, będą one bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, wliczając w to kierowców. Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do prawie 2300 wypadków. Zginęły w nich 153 osoby, a 2275 zostało rannych. Sporo z nich miała miejsce jesienią i zimą, kiedy widoczność o zmierzchu istotnie się pogarsza. Nowe, unikatowe technologie mogą pomóc zapobiec różnym niebezpiecznym sytuacjom na pasach. Czujniki ruchu na inteligentnych przejściach wykrywają pieszego już z odległości wielunastu metrów i momentalnie aktywują: świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są dużo lepiej widoczni dla kierowców. Z kolei dźwięki ostrzegają mało uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów. Dzięki Smart Crossing, wszyscy są więc bezpieczniejsi. Szansę nabycia 3 tego typu przejść, w marcu 2023 roku, daje zorganizowany przez Orange konkurs. Udział w nim bierze udział do 50 miast. Głosowanie, na miasta, rusza 1 marca br. i potrwa do 28 marca br. Na każde miasto będzie można zagłosować tutaj. Wszystkie miasta, niezależnie od liczby ich mieszkańców, będą miały jednolite szanse - pojedynczym głosom przyporządkowane będą konkretne wagi, zależne od populacji każdej z miejscowości.  

Konkurs na inteligentne przejścia dla pieszych od Orange

Platforma Creators’ Cloud firmy Sony otwiera się na użytkowników indywidualnych

Firma Sony pragnie, aby aplikacje oparte na chmurze stały się narzędziami używanymi przez twórców, tak jak są nimi teraz: aparaty fotograficzne bądź kamery. Platforma Creators’ Cloud tworzy miejsce, które integruje ważkie aspekty pracy twórczej, wliczając sprzęt użytkownika. Na platformie Creators’ Cloud udostępniono wiele kluczowych elementów dla użytkowników indywidualnych. Są to m.in.: usługa Discover pozwalająca twórcom publikować własne prace, poznawać cudze i nawiązywać kontakty, a także narzędzie Master Cut (Beta) do pełnej edycji filmów online. Prócz tego platforma Creators’ Cloud oferuje dogodną aplikację Creators’ App, która służy do przesyłania materiałów z aparatu do chmury. W przypadku usługi Discover jest zapewniana dedykowana przestrzeń do: prezentacji prac, szukania inspiracji, czy poznawania twórczości innych osób. Z kolei Master Cut (Beta) istotnie przyspiesza wstępną edycję, dzięki wykorzystaniu metadanych z aparatu, co pozwala szybko wykonać wysokiej jakości, wstępną obróbkę materiału filmowego. Dzieje się to przy sztucznej inteligencji (AI). Aplikacja Creators’ App jest następcą aplikacji Imaging Edge Mobile i pełni rolę rozszerzenia aparatu lub kamery z takimi funkcjami jak: przesyłanie filmów i zdjęć do chmury oraz ich przeglądy i zarządzanie. W przyszłości platforma Creators’ Cloud będzie niuestannie rozwijana - zgodnie z pomysłami i uwagami przekazywanymi przez użytkowników.

Platforma Creator's Cloud

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH), Apple, ASTOR Robotics CenterAVT Korporacja, Digi-Key Electronics, Epson, FUJIFILM, GTV Poland, Heilind Electronics, Microsoft, Nokia, Orange, Politechnika Warszawska (PW), Samsung, SCHUNK, SCHURTER, Sony, Terasic, Transfer Multisort Elektronik (TME), Wilk Elektronik, Xblitz, Zebra Technologies

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: Astorino, Creators’ Cloud, FPGA Hackathon 2023, R8 POWER CHARGE, varioPRINT 140 QUARTZ, VERO-S AFS3 IOL
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"