Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 28.10.2022 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości oraz kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. cewki, mikrofony, moduły, monitory i wzmacniacze.

27GQ50F: wyjątkowy monitor gamingowy od LG Electronics

Firma LG Electronics rozszerzyła własną rodzinę monitorów UltraGear o model 27GQ50F. Ten określony przez przekątną 27" monitor charakteryzuje się rozdzielczością 1920×1080 px oraz częstotliwością odświeżania 165 Hz. Jest on wyposażony w dużo funkcji gamingowych, które ułatwiają rozgrywkę oraz poprawiają wrażenia z użytkowania, niezależnie od typu rozgrywki. Obejmujący proporcję obrazu 16:9 monitor 27GQ50F został pozbawiony ramek z trzech stron. Zapewnia to graczom większą immersję oraz widok z całego pola rozgrywki. Wynoszącą 165 Hz częstotliwość odświeżania daje istotną przewagę w grach, dzięki wyraźnie płynniejszemu odwzorowaniu ruchów na ekranie. Zastosowana funkcja AMD FreeSync Premium sprawia, że obraz w grach nie ma efektów rozrywania i zacinania się. Monitor 27GQ50F obsługuje paletę kolorów NTSC 72%, a także zawiera dwa wejścia HDMI 1.4 oraz jedno wejście DisplayPort. Za niezapomniane wrażenia z gier odpowiada szereg funkcji, które można odnaleźć w monitorze 27GQ50F. Jest to w szczególności MBR (ang. Motion Blur Reduction), który zwiększa ostrość obrazu i eliminuje jego poświatę, co jest przydatne w dynamicznych grach. Autorski tryb DAS (ang. Dynamic Action Sync) znacząco zmniejsza input lag. Za widoczność ciemnych i jasnych scen odpowiada funkcja Black Stabilizer. Dla fanów strzelanek przeznaczona została funkcja Crosshair umieszczająca wskaźnik celu pośrodku ekranu, jak również licznik klatek obrazu na sekundę. Można skorzystać także z funkcji OnScreen Control for Gaming, by móc dopasować wymagane ustawienia. Monitor 27GQ50F można pochylać w przedziale -5 do 15° i montować na ścianach.

Monitor gamingowy 27GQ50F

Funkcjonalny moduł STM32WB5MMG firmy STMicroelectronics do bezprzewodowej komunikacji

Przygotowany przez STMicroelectronics moduł przeznaczony jest m.in. dla Przemysłu 4.0. Te zintegrowane rozwiązanie zapewnia komunikację bezprzewodową przy użyciu 3 standardów: Bluetooth Low Energy (BLE) 5.3, Zigbee 3.0 i OpenThread. Jest to małych rozmiarów produkt. Dostępny w module STM32WB5MMG mikrokontroler STM32WB55 (od STMicroelectronics) obejmuje 2 rdzenie firmy ARM. Rdzeniami tymi są: Cortex-M4 dla przetwarzania na poziomie aplikacji oraz Cortex-M0+ dla bezprzewodowej komunikacji. Każdy rdzeń cechuje niezależna częstotliwość taktowania: 32 MHz dla Cortex-M0+ oraz do 64 MHz dla Cortex-M4. Stworzony przez STMicroelectronics moduł posiada antenę i obwody dopasowujące do niej. Dzieje się to przy jego napięciu zasilania 1,8-3,6 V i temperaturze pracy od -40 do 85°C. Jest to płytka PCB obsługująca znaczną liczbę urządzeń. Moduł STM32WB5MMG wspiera środowisko graficzne STM32CubeMX i pakiet STM32CubeWB. Różne przedsiębiorstwa zaczęły umieszczać moduł w swoich produktach. Jednym z przykładów jest firma I-care, której rozwiązania usprawniają konserwację urządzeń przemysłowych dla wysokiej wydajności i uniknięcia nieplanowanych awarii i przestojów.

Moduł bezprzewodowy STM32WB5MMG

Wydajne wzmacniacze klasy D firmy GaN Systems

Mowa tu o 2 modułach: GS-EVM-AUD-AMPCL1-GS i GS-EVM-AUD-AMPOL1-GS, dla których moc wyjściowa dorównuje 200 W na kanał. Każdy moduł przeznaczony jest m.in. dla kolumn głośnikowych oraz stereofonicznych lub wielokanałowych aplikacji audio. Są to rozwiązania przewidziane dla obciążenia o rezystancji 8 Ω (jak również 4 Ω w GS-EVM-AUD-AMPCL1-GS). W przypadku wzmacniacza GS-EVM-AUD-AMPOL1-GS przewidziane są 2 niezależne wyjścia półmostkowe z podwójną pętlą sprzężenia. Współczynnik THD+N tego wzmacniacza to mniej niż 0,01%. Dzieje się to przy jego stosunku sygnał-szum co najmniej 114 dB. Wzmacniacz GS-EVM-AUD-AMPOL1-GS posiada 2 wejścia: I2S i S/PDIF. Jego sprawność jest równa minimum 96%. Występują w nim 2 zabezpieczenia: podnapięciowe i nadnapięciowe. Wzmacniacz GaN Systems nie wymaga chłodzenia w postaci radiatora bądź wentylatora. Uwzględniono w nim procesor DSP od Renesas o oznaczeniu: DAE-3HT. Napięcie zasilania wzmacniacza to ±32 V. Wzmacniacz GS-EVM-AUD-AMPCL1-GS cechuje współczynnik zniekształceń THD+N poniżej 0,006%, przy stosunku sygnał-szum 108 dB i więcej. Pozostałe parametry tego wzmacniacza są identyczne lub podobne do wzmacniacza GS-EVM-AUD-AMPOL1-GS.

Portfolio firmy GaN Systems ze wzmacniaczami: GS-EVM-AUD-AMPCL1-GS (lewy górny róg) i GS-EVM-AUD-AMPOL1-GS (lewy, dolny róg)

MLX81160: scalony sterownik firmy Melexis przeznaczony dla silników prądu stałego (DC)

Firma Melexis wprowadziła na rynek układ scalony MLX81160. Jest to rewelacyjny sterownik silników prądu stałego, który został poczyniony w technologii SOI (ang. Silicon-On-Isolator). Nowy układ przewidziano do zastosowania w samochodowych systemach zasilania 12/24 V. Obsługujący interfejs LIN układ MLX81160 zawiera zwartą jednostkę mikrokontrolerową o 2 rdzeniach: MLX16-FX i MLX4, dla której dostępne są 4 pamięci: Flash, RAM, ROM i EEPROM. Jest to rozwiązanie z efektywnym przetwornikiem analogowo-cyfrowym o rozdzielczości 12 bitów i 32 kanałach. Nowy układ firmy Melexis wyposażono w 6 wyjść sterujących PWM i 12 wyprowadzeń I/O. Wyprowadzenia te mogą stanowić wysokonapięciowe wejścia analogowe lub wyjścia interfejsów: I2C, UART i SPI. Występują 2 monitory prądu oraz 4 zabezpieczenia: nadprądowe, nadnapięciowe, termiczne i podnapięciowe - każde z nich błyskawicznie działa. Układ MLX81160 dedykowany jest silnikom prądu stałego o napięciu zasilania: 5,5-38 V. Ich moc nie może przekraczać 200 W. Tryb uśpienia w układzie zapewnia pobór prądu do 25 µA. Istnieje możliwość wybudzania układu przez interfejs LIN. Funkcja podwójnej detekcji prądu pozwala na zliczanie tętnień tegoż prądu. Układ MLX8116 spełnia normy: AEC-Q100 i ASIL B. Jest on dostępny w obudowie QFN24 o wymiarach 4x4 mm. Jego zastosowania obejmują np. aplikacje mechatroniczne. Jak mówi menadżer produktu z branży "Embedded Motor Drivers" w firmie Melexis, Marc Lambrechts:

"Dzięki układowi MLX81160 (...) nasi klienci mogą tworzyć wydajne systemy mechatroniczne dla podmiotów z motoryzacji. Są to korzyści, które wynikają z użycia cyfrowych interfejsów danych (...). Nasz zespół doświadczonych inżynierów aplikacji jest dostępny w celu realizacji różnych projektów (...)."

Układ MLX81160

Wielofunkcyjny analizator widma MS2080A firmy Anritsu

W ofercie firmy Anritsu pojawił się nowy, wielofunkcyjny analizator widma MS2080A. Jest to przyrząd pomiarowy marki Field Master, który umożliwia przeprowadzanie widmowej analizy sygnałów w zakresie częstotliwości od 9 kHz do 54 GHz. Analizator firmy Anritsu wymyślono specjalnie dla systemów komunikacji LTE i 5G. Jego pasmo przenoszenia jest równe 40 MHz. Opracowany przez Anritsu analizator oferuje przemiatanie częstotliwości w tempie 45 GHz/s. Funkcjonalności analizatora MS2080A obejmują m.in.: określanie mocy sygnałów, lokalizację miejsca zakłóceń metodą triangulacji oraz analizę sygnałów: LTE i 5G. Amplitudy mierzonych sygnałów wyznaczane są z dokładnością ±1 dB. Dotykowy ekran analizatora o przekątnej 10" i rozdzielczości 1280×800 px spełnia wymagania IK08 z zakresu uderzeń i upadków. Wszelkie funkcje MS2080A dostępne są z poziomu tego ekranu. Menu boczne analizatora zwija się dla czytelności wyników pomiarów. Obudowa analizatora MS2080A jest zgodna z klasą ochrony IP52. Przyrząd firmy Anritsu waży do 4 kg. Można go używać w wymagających lokalizacjach. Wejścia RF analizatora MS2080A chronione są przed nadmiernymi mocami. Poziom szumów przyrządu dosięga -150 dBm. Analizator obsługuje zakres częstotliwości FR1. Przewidziano w nim analizę "Gated Sweep" dla tego zakresu. Analizator MS2080A pozwala mapować zasięgi nadawcze dla potrzeb testów OTA (ang. Over The Air). Mapowanie to jest oparte na mocy oraz modulacji sygnałów LTE i 5G. Analizator jest przystosowany do przechwytywania nieciągłych i modulowanych cyfrowo sygnałów, które mogą być trudne do zidentyfikowania.

Wielofunkcyjny analizator widma MP2080A

Motoryzacyjna seria stabilizatorów napięcia BUxxJA3DG-C firmy ROHM Semiconductor

Stabilizatory serii BUxxJA3DG-C oferują napięcia wyjściowe: 1,2, 1,5, 1,8, 2,5, 3 lub 3,3 V, przy napięciu wejściowym od 1,7 do 6 V. Są to podzespoły wypełniające normę AEC-Q100. Ich prąd wyjściowy jest równy 300 mA. Poziom szumów stabilizatorów BUxxJA3DG-C nie przekracza 55 μV. Wszystkie ich napięcia wyjściowe zadaje niezmienna w czasie dokładność równa ±2%. Działające w temperaturze od -40 do 150°C stabilizatory przeznaczone są m.in. dla systemów ADAS. Mowa tu o elementach: BU12JA3DG-C, BU15JA3DG-C, BU18JA3DG-C, BU25JA3DG-C, BU30JA3DG-C i BU33JA3DG-C dostępne w obudowie SSOP5. Każdy stabilizator cechuje się pojemnością wyjściową 1-47 μF. Rozmiary stabilizatorów to: 2,9×2,8×1,25 mm. Aplikacje serii BUxxJA3DG-C obejmują samochodowe zasilacze. Jej stabilizatory współpracują z systemami o napięcu zasilania 1,8 V.

Seria stabilizatorów napięcia BUxxJA3DG-C

Ferrytowa cewka VLS5030EX-D firmy TDK

Określona wymiarami: 5,3×5×3 mm cewka przeznaczona jest dla samochodowych obwodów zasilania. Jest to element bierny o induktancji 4.7 μH i rezystancji 40 mΩ. Obydwie wielkości definiuje dokładność ±20%. Prąd nasycenia cewki VLS5030EX-D dochodzi do 3,3 A. Cewka należy do rodziny produktów VLS-EX-D firmy TDK. Jest to najświeższy podzespół tej rodziny. Dzięki zastosowaniu metalicznego materiału magnetycznego, cewkę VLS5030EX-D cechuje podwyższone przewodnictwo prądu. Temperatura pracy cewki zawiera się w wartościach od -40 do 150°C. Użyto dedykowanej metody łączenia uwzojenia cewki z jej wyprowadzeniami. Zastosowania cewki VLS5030EX-D  obejmują: systemy ADAS, jednostki ECU i układy mocy. Cewka w całości spełnia normę AEC-Q200.

Ferrytowa cewka VLS5030EX-D

Dookólne mikrofony MEMS produkcji CUI Devices

Firma CUI Devices rozszerzyła portfolio mikrofonów o nowe modele: CMM-2718AB-3815NC-TR i CMM-2718AT-3817NC-TR. Modele te wyróżnia "płaska" charakterystyka przenoszenia w przedziale częstotliwości od 20 Hz do 10 kHz oraz stosunek sygnał-szum równy 62 lub 64 dB. Są to rozwiązania przewidziane dla matryc, które obejmują sobą aktywną redukcję szumów. Schowane w niskoprofilowych obudowach mikrofony: CMM-2718AB-3815NC-TR oraz CMM-2718AT-3817NC-TR zapewniają czułość na poziomie -38±1 dB. Maksymalny pobór prądu tych mikrofonów wynosi 170 µA. Ich zakres temperatury pracy obejmuje wartości od -30 do 85°C. Oba mikrofony są zasilane napięciem 1,8-3,6 V. Związany z nimi współczynnik zniekształceń THD nie przekracza 0,1%. Rezystancja CMM-2718AB-3815NC-TR to 170 Ω. Dla CMM-2718AT-3817NC-TR jest to z kolei 200 Ω. Rozmiary mikrofonów CUI Devices wynoszą: 2,75×1,85×0,9 mm. Są to elementy przeznaczone do montażu powierzchniowego (SMT).

Od lewej strony: mikrofon CMM-2718AT-3817NC-TR i mikrofon CMM-2718AB-3815NC-TR

Innowacyjny pomysł na kierowanie autami od Hitachi

Firma Hitachi zademonstrowała prototyp urządzenia sterującego, które zastępuje kierownicę w pojazdach. Ten współpracujący z siłownikami elektrycznymi prototyp jest przeznaczony do umieszczenia obok skrzyni biegów w elektrycznych autach. Jest to unikatowy pomysł Hitachi. Nowe urządzenie firmy Hitachi wykorzystuje zaawansowaną technologię czucia kierownicy z systemem, który detekuje i przekazuje informacje o nawierzchnach drogowych. Oferowane w urządzeniu przełożenia zapewniają płynną jazdę bez nadmiernej wrażliwości na ruch auta. W rezultacie nie potrzeba wspomagających aplikacji sterowania. Dla bezpieczeństwa kierowcy, urządzenie integruje funkcję "fail-safe", aby zapewnić ciągłość działania na wypadek awarii. Zastosowano w nim dwa zasilacze oraz czujnik skrętu.

Prototyp urządzenia sterującego firmy Hitachi

Dedykowany dużym wyświetlaczom system litograficzny MPAsp-H1003H firmy Canon

Opracowany przez Canon system umożliwia niezawodną produkcję wyświetlaczy w procesie technologicznym 1,5 µm. Jest to rozwiązanie, które ma zaspokajać zapotrzebowanie na duże, informacyjne wyświetlacze. System MPAsp-H1003H oferuje dokładność produkcji ±0,35 µm. Korzysta on ze szklanych paneli o wymiarach: 2,2×2,5 m - jest to ósma generacja tych paneli. Dzięki sprawdzonemu systemowi wyrównywania oraz maszyom korygującym powiększenie, system MPAsp-H1003H w pełni pozwala wytwarzać wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości. Zastosowana w systemie kontrola szczeliny gwarantuje stałą szerokość wszystkich wierszy (linii) tych wyświetlaczy. Dzieje się to przy ulepszonej technologii "szybkich stołów". System firmy Canon obejmuje przełączany tryb iluminacji. W rezultacie można lepiej dostosować się do różnych potrzeb produkcji, zwiększając trwałość oraz jakość ekranów. Wymiary systemu MPAsp-H1003H wynoszą: 10,5×12,1×6 m.

System litograficzny MPAsp-H1003H

Światowy rekord szybkości transmisji danych na światłowodzie

Naukowcy z Danmarks Tekniske Universitet w Kopenhadze osiągnęli przepustowość łącza światłowodowego równą 1,84 Pb/s. Zadanie to zrealizowano dzięki układowi fotonicznemu. Opracowany przez naukowców układ rozdziela główny strumień lasera na 37 podstrumieni. Każdy podstrumień przesyłany jest osobnym włóknem kabla światłowodowego. Wszystkie podstrumienie podlegają zwielokrotnieniu w zakresie długości fali (WDM) - z pojedynczego podstrumienia otrzymuje się 223 podnośnych, które są modulowane i pochodzą z różnych obszarów widma optycznego. Zapewnia to przesył dużej liczby danych. Podana na wstępie wartość przepustowości została otrzymana dla kabla światłowodowego o długości 7,9 km. Wykorzystany układ fotoniczny jest wielkości pudełka zapałek. W źródle lasera występuje rezonator pierścieniowy wykonany z azotku krzemu (SiN).

Światłowodowy system telekomunikacyjny (z układem fotonoicznym oznaczonym jako WDM mod),
w ramach którego uzyskano przepustowość łącza równą 1,84 Pb/s

Zgodny z USB4 v2 i DisplayPort 2.1 następca standardu Thunderbolt 4

Rozwijany przez firmę Intel standard Thunderbolt ma zaoferować przepustowość danych na poziomie 80, a nawet 120 Gb/s. Jest to odpowiedź spółki na potrzeby twórców treści i graczy. Zapotrzebowanie użytkowników na coraz większą przepustowość danych istotnie wzrasta w przypadku wyświetlaczy o dużej rozdzielczości i niskich opóźnieniach czy przesyłania sporej liczby danych. Nowa wersja Thunderbolt ma zaoferować obsługę portów USB4 i DisplayPort 2.1. Będzie to rozwiązanie współpracujące z kablami o długości do 1 m - w tym celu powstała nowa technika sygnalizacji. Planowana wersja standardu będzie kompatybilna ze starszymi wydaniami standardów Thunderbolt i USB. Jej przeznaczeniami mają być zwłaszcza pamięci masowe oraz karty graficzne. Jak wyjaśnia dyrektor generalny działu "Client Connectivity" w firmie Intel, Jason Ziller:

"Firma Intel zawsze była pionierem oraz liderem branży w dziedzinie łączności przewodowej. Rozwijany przez firmę standard Thunderbolt jest dostępny np. w komputerach przenośnych (...). Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że możemy poprowadzić branżę do przodu dzięki następnej generacji Thunderbolt opartej na specyfikacji USB4 v2 i DisplayPort 2.1 (...)."

Zgodny z USB4 v2 i DisplayPort 2.1 następca standardu Thunderbolt 4

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, Advanced Micro Devices (AMD), Agilent Technologies, Anritsu, AVT Korporacja, Boston Imaging, Canon, CUI Devices, Danmarks Tekniske Universitet, Elwik, ESET, GaN Systems, Grupa RENEX, Hitachi, I-care, Infineon Technologies (INFINEON), Intel, LG Electronics, Melexis Microelectronic Integrated Systems (Melexis), Panasonic, Renesas Electronics, ROHM Semiconductor, Samsung, Siemens, STMicroelectronics (ST), TDK, Techrebal, Transfer Multisort Elektronik (TME), Visa, Wera Werkzeuge (Wera Tools), Wien Energie, Wiener Stadtwerke, Xilinx

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 27GQ50F, BUxxJA3DG-C, MLX81160, MPAsp-H1003H, MS2080A, STM32WB5MMG
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"